سرما و یخبندان، امنیت انرژی آمریکا را به خطر انداخت!
صادرات انرژی و امنیت تولید و عرضه انرژی ارتباط مستقیمی با امنیت ملی آمریکا و هر کشور دیگری دارد و طبیعی است که دولت فدرال نیز امکانات لازم را برای حل بحران به‌کار گیرد.

به گزارش جام نیوز، تگزاس یکی از مراکز عمده تولید کننده انرژی در آمریکا است. این ایالت نه تنها تولید کننده نفت، گاز و ال‌ان‌جی است، بلکه پتانسیل خوبی در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر از جمله باد و خورشید دارد به‌طوری‌که میزان تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر در این ایالت از میزان تولید برق از اکثر کشورهای جهان بیشتر است. 

 

از اواخر هفته قبل بارش شدید برف در برخی از ایالت‌های آمریکا و همزمان موج سرما و یخبندان مشکلات عمده‌ای برای شهروندان این ایالت‌ پدید آورده است. تداوم یخبندان در این مناطق، به‌ویژه تگزاس باعث یخ بستن توربین‌های بادی و تعطیلی برخی پالایشگاه‌های مهم این ایالت شد. این امر امنیت تولید و عرضه انرژی را با چالش جدی روبه‌رو کرد.

 

خاموشی‌های سراسری در اثر سرما و یخبندان، شمال تا جنوب  آمریکا را فراگرفته است و اخبار این موج سرما در رسانه‌های آمریکا با دقت رصد می‌شود.

 

تاکنون تلاش‌های دولت ایالتی در تگزاس برای حل کامل قطعی برق و سرما و یخبندان به نتیجه نرسیده و خاموشی در غرب تگزاس ادامه دارد.

 

به گزارش ایندیپندنت، با توجه به حل نشدن کامل بحران یخبندان در تگزاس و تداوم خاموشی در سطح این ایالت، گرگ آبوت، فرماندار تگزاس، روز ۱۷ فوریه برای جبران  كاهش فشار بر شبکه ایالتی گاز به‌خاطر برودت زیاد و سرمای شدید هوا، از تولیدكنندگان گاز طبیعی خواست تا روز ۲۱ فوریه از فروش گاز به خارج از این ایالت خودداری کنند. 

 

طوفان اخیر مسئله آسیب‌پذیری امنیت عرضه انرژی در آمریکا را با وجود منابع گسترده شیل، برجسته‌تر کرد.

 

تولیدکنندگان و پالایشگاه‌های نفت تگزاس به دلیل یخبندان و سرمای هوا تعطیل هستند و ظرفیت تولید نفت به میزان چهار میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.

 

اگر بحران سرمای شدید و یخ‌بندان در تگزاس ادامه یابد و دامنه سرما به سایر ایالت‌های تولیدکننده انرژی هم گسترش پیدا کند، صنعت انرژی آمریکا با بحران جدی مواجه خواهد شد.

 

تداوم بحران می‌تواند نه تنها باعث بروز خسارت اقتصادی زیاد در آمریکا، بلکه کشورهای همسایه مانند مکزیک شود. در صورت تکرار چنین حوادثی، آمریکا کار دشورای برای جلب رضایت مشتریان خویش در بخش انرژی خواهد داشت.

 

106

کد خبر: 1011946
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۱۲/۲ - ۱۷:۵۴
چاپ خبر

جام نیوز
اخبار رسانه های برون مرزی