شعله‌های خشم اسپانیایی‌ها از بارسلون و مادرید فراتر رفت
در پنجمین شب از ناآرامی‌های جاری در اسپانیا برای اعتراض به محکومیت پابلو هاسل، خشونت به اوج خود رسید و به جز بارسلون و مادرید، چند شهر دیگر این کشور نیز صحنه درگیری شدید راهپیمایان با پلیس بود.

به گزارش جام نیوز، معترضین در شامگاه شنبه ۲۰ فوریه (۲ اسفند) در جریان درگیری، سنگ، بطری و اشیاء دیگر را به سمت پلیس پرتاب کردند، کانتینرها و سطل‌های زباله را به آتش کشیدند و در و پنجره و ویترین چندین مغازه و بانک را درهم شکستند.

 

پابلو هاسل، رپر معروف و بسیار پر کار اهل کاتالونیا به دلیل «توهین به خاندان سلطنتی» و «تعریف از تروریسم» به نُه ماه زندان محکوم شده است.

 

پلیس منطقه خودمختار کاتالونیا در توییتر گفت که تظاهرکنندگان در بارسلون پرتابه‌های شعله‌ور به سمت پلیس انداختند و مأموران نیز برای متفرق کردن جمعیت گلوله‌های پلاستیکی شلیک کردند. به گفته پلیس محلی، حدود ۶ هزار نفر در اعتراضات شامگاه گذشته در این شهر حضور داشتند.

 

برخی از معترضان در خیابان «پسیج د گراسیا» بارسلون که گران‌ترین خیابان اسپانیا خوانده می‌شود، به چندین مغازه‌ حمله کرده و شیشه‌های آنها را شکستند.

 

به گزارش روزنامه «ال پائیس» چاپ مادرید، برخی دیگر از راهپیمایان نیز شیشه‌های سالن بزرگ کنسرت «پالائو دلا موزیکا» را خرد کردند.

 

به گفته منابع رسمی، در جریان این ناآرامی‌ها ۹ نفر از جمله ۳ فرد نوجوان بازداشت شدند. پلیس محلی گفته برخی از این افراد به دلیل غارت مغازه‌ها در بارسلون بازداشت شده‌اند. پلیس همچنین گفته است که ۹ نفر از معترضان زخمی و دو تن از آنان به بیمارستان منتقل شدند.

 

در شب پنجم اعتراضات اسپانیا، تظاهراتی نیز در پایتخت، مادرید برگزار شد که آرام بود و به درگیری نینجامید. اما در شهرهای پامپلونا و ییدا، پلیس با معترضان درگیر شد. شهر ییدا واقع در غرب بارسلون، مرکز استان خودمختار کاتالونیا، زادگاه پابلو هاسل است.

 

هاسل هفته گذشته از معرفی خود به زندان برای تحمل محکومیتش سر باز زد و در دانشگاه شهر ییدا تحصن کرد. پلیس او را در دانشگاه بازداشت کرد و اعتراضات از همان زمان در کشور پا گرفت.

 

به گزارش یورونیوز، پلیس گفته است در روزهای گذشته بیش از ۶۰ نفر در سراسر کاتالونیا بازداشت شده‌اند. در جریان درگیری‌ها در بارسلون، یک زن چشم خود را از دست داد.

 

با محکومیت و بازداشت هاسل بحث‌های زیادی در مورد وضعیت آزادی بیان در اسپانیا به راه افتاد.

 

پابلو هاسل ۳۳ ساله اکنون به نماد آزادی بیان در اسپانیا بدل شده و بسیاری از شخصیت‌های معروف از جمله پدرو آلمودوار، کارگردان مطرح و خاویر باردم، بازیگر سرشناس اسپانیایی به کارزار دفاع از او پیوسته‌اند.

 

دولت اسپانیا هفته گذشته اعلام کرد که مجازات زندان را برای برخی جرایمی که شامل موارد آزادی بیان است، لغو خواهد کرد.

 

106

کد خبر: 1012056
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۱۲/۳ - ۱۸:۴۷
چاپ خبر

جام نیوز
اخبار رسانه های برون مرزی