عطاءالله مهاجرانی به ایران می آید
مهاجرانی که سال 1373 از ریاست جمهوری حسن روحانی به این شکل دفاع کرده بود، حالا با تحقق رویای دیرینه‌اش و رییس جمهور شدن روحانی، گویا شرایط را برای حضور احتمالی خود در ایران مناسب می‌بیند.

به گزارش جام نیوز، عطاءالله مهاجرانی که سال 1383 از کشور رفت، یک سال قبل (مرداد ماه 91) در وبلاگش نوشت: “همین روزها بود که در آغاز پنجاه سالگی از ایران خارج شدم. پنجاه سال زندگی در ایران و در شرق، بگذار نیمه دوم عمرت در غرب بگذرد. وطن همان سرزمینی است که در آن جا احساس آرامش و طمأنینه می‌کنی. به تعبیر امام علی علیه‌السلام همان سرزمینی که تو را تحمل می‌کند. دیدم لندن برای من دیگر یک مرحله گذار نیست. سرزمینی است برای زندگی کردن…. لندن را دوست دارم، با تنوع ملیت‌ها و تساهل و تسامحش.”

 

به نوشته روزنو، اما اکنون خبری به گوش می‌رسد که حکایت از بازگشت وزیر پرحاشیه و لندن‌نشین دولت اصلاحات به ایران دارد؛ او بارها در نوشته‌ها و اظهاراتش نشان داده که به شدت حامی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و حسن روحانی است. مهاجرانی هشتم آبان ماه 1373 که بحث داغ تغییر قانون اساسی برای ادامه ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی مطرح بود، در مصاحبه‌ای با روزنامه انگلیسی‌زبان “ایران‌نیوز” گفت: “اگر امکان تغییر در قانون اساسی وجود داشته باشد آقای هاشمی شایسته‌ترین فرد برای احراز این مسئولیت است. آقای هاشمی رفسنجانی دو ویژگی امیرکبیر و مدرس را باهم دارند، امیرکبیر به لحاظ توجه به توسعه صنعتی کشور و مدرس به خاطر توجه به آزادی… اگر در قانون اساسی تغییر داده نشود در آن صورت آقای دکتر حسن روحانی شایسته‌ترین فرد برای ریاست جمهوری آینده ایران خواهد بود.”

 

 

مهاجرانی که سال 1373 از ریاست جمهوری حسن روحانی به این شکل دفاع کرده بود، حالا با تحقق رویای دیرینه‌اش و رییس جمهور شدن روحانی، گویا شرایط را برای حضور احتمالی خود در ایران مناسب می‌بیند. با این حال خبری به گوش می‌رسد که حاکی از “کلید” خوردن بازگشت مهاجرانی به کشور است.

 

یک منبع آگاه در گفت و گو با نکات پرس اظهار داشت: قرار است مذاکراتی با عطاءالله مهاجرانی برای بازگشت به کشور انجام شود. چنانچه وی تمایل خود را اعلام کند، مرحله بعدی، رفع برخی محدودیت‌ها و مشکلات وی در داخل کشور است.
وی در پاسخ به این سوال که مهاجرانی با توجه به مشکلات امنیتی چگونه می‌تواند به ایران بازگردد، افزود: البته منعی برای بازگشت مهاجرانی به کشور نمی‌بینیم؛ او در سال‌های اخیر فعالیت حاد و مشکوکی علیه اصول کشور نداشته و فقط گاهی به انتقاد از دولت پرداخته بود که ما شبیه همان انتقادها را از سوی برخی سیاستمداران و شخصیت‌های داخل کشور نیز شاهد بودیم. قطعا وضعیت آقای مهاجرانی حادتر از دیگر افرادی که در داخل، انتقاداتی داشتند، نیست. حتی ایشان نسبت به برخی افراد که از کشور خارج شده‌اند، وضعیت بهتری دارد و می‌توان راه را برای بازگشتشان هموار کرد.

 

به گفته وی جامعه باید به سمتی برود که بتواند یاران و دوستان و دلسوزان را مجددا در داخل کشور، گرد هم بیاورد و تحقق این موضوع برای پیشرفت ایران اسلامی و اصلاح برخی اشکالات موجود ضروری است.

 


این منبع آگاه ادامه داد: به هرحال آقای مهاجرانی در این کشور صاحب پست‌ها و مسئولیت‌های زیادی بوده است؛ از جمله رئیس کمیته حمایت از انقلاب فلسطین، معاون نخست‌وزیر در امور حقوقی و پارلمانی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عضو هیات علمی موسسات و مراکز علمی و فرهنگی. بنابراین باید از توانمندی‌ها و تجربیات وی بویژه در شرایطی که زمینه برای حضور و فعالیت ایشان فراهم است استفاده کنیم.

 

به گفته وی احتمالا پروسه بازگشت مهاجرانی به کشور یک تا دو سال به طول خواهد انجامید و در اولین قدم، مذاکره با اوست و در صورت اعلام تمایل برای بازگشت به کشور، مذاکرات بعدی با برخی مسئولان داخل کشور برای کسب اجازه به منظور بازگشت آقای مهاجرانی انجام می‌شود.

 

101

 

برای دیدن اخبار کوتاه رسانه های برون مرزی اینجا کلیک کنید

 

کد خبر: 210493
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۴/۲۶ - ۰۷:۰۰
چاپ خبر

جام نیوز
اخبار رسانه های برون مرزی