موبایل و ناباروری در مردان و زنان
قرار دادن موبایل در کنار بالشت هنگام خواب عوارض زیادی در پی خواهد داشت.

امام علی علیه السلام: بر تلخىِ حق، شكيبا باش و زنهار از اينكه به شيرينى باطل فريب خورى.

 

به گزارش سرویس خانواده جام نیوز، تاثیر موبایل روی اسپرم‌ها و قدرت باروری هنوز به طور علمی ثابت نشده و در حد فرضیه است. اما لپ‌تاپ به‌دلیل گرمایی که ایجاد می‌کند اگر روی پا نزدیک ناحیه بیضه‌ها قرار گیرد، ممکن است به باروری آسیب بزند. اصولا درجه حرارت کیسه بیضه 5/1 درجه از حرارت بدن پایین‌تر است و اگر این حرارت بالا برود، ممکن است باعث مرگ اسپرم‌ها شود.

 

برای مثال کسانی که در نانوایی کار می‌کنند بیشتر دچار این مشکل می‌شوند، بنابراین گرما صددرصد اثر منفی دارد اما اینکه آیا واقعا لپ‌تاپ چنین گرمایی ایجاد می‌کند یا خیر، هنوز بررسی نشده است. با این حال بهتر است افراد جوانی که نگران باروری خود هستند به جای روی پا گذاشتن لپ‌تاپ آن را روی میز قرار دهند.

 

موبایل و مشکلات مغزی

دکتر محمدرضا قوام نصیری، متخصص رادیولوژی، انکولوژی و سرطان، عضو هيات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد: موبایل می‌تواند به‌طور بالقوه بر سلامت مغز و بدن تاثیر بگذارد اما نکته مهم، مدت زمان صحبت کردن است. هرچه این زمان طولانی‌تر باشد عوارض آن نیز بیشتر خواهد بود.

 

بهتر است زمانی که از موبایل استفاده نمی‌کنید آن را در کنار خود نگذارید، در جیب خود قرار ندهید و به دور گردن‌تان نیندازید. عوارض موبایل در حالت خاموش کمتر است و اگر باتری آن درآورده شود تقریبا بی‌عارضه می‌شود.

 

بهتر است برای بیدار شدن از زنگ موبایل استفاده نکنید و آن را دور از خود نگه دارید. به طور کلی امواج الکترومغناطیس برای سلامت زیان دارند که در این مورد کودکان حساس‌تر از بزرگسالان هستند.

 

موبایل و ناباروری در زنان

دکتر اشرف‌السادات جمال، متخصص زنان و زایمان، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران: استفاده از موبایل به‌طور غیرمستقیم می‌تواند بر باروری تاثیر بگذارد. به عبارت دیگر چون اضطراب و استرس را زیاد می‌کند و فکر را مشغول می‌سازد به طور غیرمستقیم روی تخمک‌گذاری اثر می‌گذارد.

 

درواقع کسانی که برنامه کاری فشرده دارند و مدام با موبایل حرف می‌زنند به‌دلیل اینکه عصبی می‌شوند محور مغزی و هورمونی‌شان تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد. خانم‌های باردار نیز بهتر است کمتر از موبایل استفاده کنند. درواقع هرچه استرس‌های محیطی کمتر باشد، بهتر است.

 

 

موبایل و سردرد

دکتر حمیدرضا ترابی، متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب، عضو هیات علمی انجمن MS ایران: تاثیر امواج موبایل روی بدن هنوز از نظر علمی صددرصد ثابت نشده است اما بعضی گزارش‌ها اعلام کرده‌اند میزان سردرد و عدم تمرکز در کسانی که بیش از حد از موبایل استفاده می‌کنند، بیشتر است.

 

بنابراین توصیه می‌شود تا جایی که می‌توانید موبایل را از بدن خود دور نگه دارید و برای ساعاتی از روز آن را خاموش کنید؛ به‌خصوص وقتی به تلفن ثابت دسترسی دارید. همچنین بهتر است به جای قرار دادن آن کنار گوش از آیفون گوشی استفاده کنید.

 

موبایل و کیست‌های کاذب

دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص بیماری‌های پوست، مو، زیبایی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران:  در رابطه با تاثیر موبایل روی پوست خیلی مطالعه نشده است. تنها چیزی که راجع به آن صحبت شده کیست‌های کاذب هستند که بیشتر ممکن است براثر استفاده از هدفون در ناحیه گوش خارجی ایجاد شوند.

 

علاوه براین سطح موبایل می‌تواند منبع آلودگی باشد، برای مثال کسانی که در بیمارستان‌ها کار می‌کنند و با بیماران مختلف تماس دارند در خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف قرار دارند. بنابراین با توجه به شغلی که دارید توصیه می‌شود به صورت دوره‌ای سطح گوشی خود را با پنبه و الکل ضدعفونی کنید.

 

مجله سیب سبز/ 2015

کد خبر: 378448
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۵/۱۲ - ۱۰:۲۵
چاپ خبر

جام نیوز
اخبار رسانه های برون مرزی