چرا ترور خالد مشعل ناکام ماند؟
سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی، موساد، در گزارشی به علت ناکام ماندن ترور خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس، در سال ۱۹۹۷ پرداخته است.

 

به گزارش سرویس بین المللی جام نیوز، براساس تحقیقاتی که موساد در سال ۱۹۹۷ پیش از تلاش برای ترور خالد مشعل انجام داد، ادعا کرد وی دارای ویژگی‌های شخصیتی کاریزماتیک و سرشار از اعتماد به نفس اما متمایل به اختلال شخصیت مرزی و دارای درکی نادرست از واقعیت بود.

 

در پی انفجار انتحاری توسط دو فلسطینی در بازار یهودا در ۳۰ ژوئیه ۱۹۹۷ و کشته شدن ۱۶ اسرائیلی، نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی به موساد دستور داد فهرستی از اهداف حماس برای ترور تهیه کند.

 

در فهرست موساد دست‌کم هشت نام وجود دارد. یاتوم، رئیس موساد در کتاب خود با نام "شریک راز" درباره ترتیب این نام‌ها می‌نویسد: «اسامی را به ترتیب اهمیت جایگاه فرد در حماس مرتب کرده بودم.»

 

نام نخستین فرد عزالدین شیخ خلیل بود که در دمشق سکونت داشت. محل زندگیش نامعلوم بود، اما هفت سال بعد وی در انفجار خودرو بیرون دمشق کشته شد. رسانه‌های عربی و بین‌المللی، اسرائیل را به دست داشتن در آن انفجار متهم کردند.

 

در بین نامه‌های اولیه، نام زیاد نخاله و چند نماینده حماس در اروپا نیز آورده شده بود اما به دلیل ناقص بودن اطلاعات و یا پرهیز از درگیری با کشورهایی که این افراد در آن ساکن بودند، تصمیم بر آن شد که آن‌ها را ترور نکنند.

 

نام پنجمین فرد موسی ابو مرزوق بود. او از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵ ریاست دفتر سیاسی حماس را بر عهده داشت و در سال ۱۹۹۵ از اردن اخراج شد و به آمریکا رفت. وی قبلا در آمریکا تحصیل کرده بود و دارای تابعیت آمریکایی بود.

 

پلیس فدرال آمریکا ابومرزوق را دستگیر کرد و اسرائیل خواهان تحویل او شد، اما از ترس تشدید اقدامات حماس علیه اسرائیل از این درخواست صرف‌نظر کرد.

 

هنگامی که ابومرزوق در آمریکا زندانی بود، خالد مشعل به عنوان جانشین او انتخاب شد اما همچنان زیر نظر ابومرزوق عمل می‌کرد.

 

در نهایت، در می ۱۹۹۷ و دو ماه پیش از انفجار در بیت‌المقدس، دولت اردن با بازگشت ابومرزوق به این کشور موافقت کرد. پس از بازگشت به اردن، ابومرزوق به مقام رئیس دفتر سیاسی حماس بسنده کرد.

 

مقامات موساد گفته بوند ابومرزوق بهترین هدف است اما بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی به دلیل داشتن تابعیت آمریکایی ابومروزق و نگرانی از تنش با واشنگتن با ترور او مخالفت کرد. پس از آن تصمیم گرفته شد فرد شماره ۶ یعنی خالد مشعل ترور شود.

 

در این گزارش آمده است عملیات ترور مشعل با اسپری مسموم‌کننده در اردن انجام شد، اما یک اشتباه سبب شد مشعل از این حادثه جان سالم بدر ببرد. خودروی ماموران موساد به اشتباه بار دیگر به خیابان محل ترور بازگشت. این بار یکی از افراد حماس خودرو را شناخت و شروع به تعقیب آن نمود.

 

در جریان این تعقیب و گریز، دو تن از ماموران موساد از خودرو بیرون پریدند اما توسط پلیس اردن دستگیر شدند. دو مامور دیگر موساد نیز به سفارت اسرائیل در اردن پناهنده شدند.

 

در پی تهدید پادشاه وقت اردن به قطع روابط با رژیم صهیونیستی و صدور دستور حمله به سفارت برای دستگیری دو مامور فراری موساد، سازمان جاسوسی اسرائیل جلسه اضطراری تشکیل داد. در این جلسه تصمیم گرفته شد بدون اینکه آسیبی به روابط امان و تل آویو برسد، از هیچ تلاشی بابت نجات دو مامور موساد فروگذار نشود.

 

براساس این گزارش، اسرائیل سرم پادزهر در اختیار اردن قرار داد تا مشعل از مرگ نجات یابد. اردن تا آن زمان نمی‌دانست اسرائیل چنین سرمی در اختیار دارد. خالد مشعل از ترور نجات یافت و ماموران موساد به اسرائیل تحویل داده شدند. در بخش دیگری از این توافق که بین اسرائیل و اردن انجام شد، تل آویو، شیخ احمد یاسین، رهبر فقید و بنیان‌گذار حماس، را آزاد کرد و روابط دو طرف به حالت عادی بازگشت.

 

خالد مشعل به تدریج بهبود یافت و پس از ترور شیخ احمد یاسین موقعیت بالاتری پیدا کرد و به فردی تعیین‌کننده در حماس بدل شد.

 

در گزارش موساد آمده است نتایج ارزیابی از شخصیت خالد مشعل در شیوه اداره جنگ کنونی با اسرائیل دیده می‌شود: اعتماد به نفس، جدید، شخصیت کاریزماتیک و عدم درک واقعیت دشوار غزه.

 

106

کد خبر: 383167
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۰۵/۲۶ - ۱۱:۴۱
چاپ خبر

جام نیوز
اخبار رسانه های برون مرزی