سازمان ملل ادعای عربستان علیه ایران را رد کرد
کارشناسان سازمان ملل اعلام کردند که شواهد کافی برای اثبات ادعای ارسال سلاح از ایران برای حوثی‌ها (انصارالله) در یمن به دست نیاورده‌اند.

به گزارش سرویس دینی جام نیوز، یک گروه متشکل از کارشناسان سازمان ملل برای نظارت بر تحریم‌ها و مناقشه در یمن، گزارش سالانه خود را به شورای امنیت ارائه دادند که در آن ۱۰ حمله هوایی ائتلاف ضد یمنی در ماه‌های بین مارس تا اکتبر ۲۰۱۶ مورد بررسی قرار گرفته است.


در گزارش این کارشناسان آمده است که، در نتیجه این حملات دست کم ۲۹۲ غیر نظامی جان خود را از دست داده اند که حدود  ۱۰۰ نفر از آن‌ها زن و کودک بوده‌اند. این کارشناسان در ادامه تاکید کرده‌اند که، این ائتلاف به رهبری عربستان و با مشارکت بحرین، کویت، قطر، امارات متحده عربی، مصر، اردن، مراکش و سودان، حملاتی را در یمن انجام داده‌اند که جزء جرایم جنگی محسوب می شود و حامیان این ائتلاف، شامل آمریکا، عربستان و فرانسه با ید به قوانین بین الملل بشر دوستانه پایبند باشند و به آن احترام بگذارند.


کارشناسان سازمان ملل همچنین در گزارش خود ادعای عربستان مبنی بر ارسال سلاح از سوی جمهوری اسلامی ایران به یمن که در اختیار حوثی‌ها قرار گرفته را مورد بررسی قرار دادند.


در ادامه این گزارش آمده است: این هیات شواهد کافی که ثابت کند یک محموله سلاح بزرگ از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران به یمن فرستاده شده باشد، به دست نیاورده است؛ اگرچه ممکن است سلاح‌های ضدتانک که در اختیار حوثی‌ها قرار دارد در ایران ساخته شده باشد.


به گزارش رویترز؛ علاوه براین، در بخش مربوط به ائتلاف ضد یمنی در گزارش این کارشناسان از تمامی اعضای این ائتلاف و حامیان خواسته شده است تا در اقدامات خود از جان غیر نظامیان محافظت کنند و تمام تدابیر لازم برای تضمین اجرای حقوق بشر دوستانه را اتخاذ کنند.

 

ایکنا/222

 

کد خبر: 758176
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۱۱/۱۱ - ۲۰:۰۲
چاپ خبر

جام نیوز
اخبار رسانه های برون مرزی