آیا حضور وزیر خارجه عمان در آمریکا همزمان با پیشنهاد مذاکره ترامپ به ایران تصادفی بود؟
پیشنهاد ناگهانی ترامپ در مورد مذاکره با ایران سوالات زیادی را در مجامع سیاسی ایالات متحده و کشورهای اروپایی به دنبال داشته است.

به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، سایت خبری-تحلیلی "العربی الجدید" قطر نوشت: خبرهایی در راه است؛ حضور وزیر خارجه عمان در آمریکا همزمان با پیشنهاد مذاکره ترامپ به ایران تصادفی نبود؛ آیا درخواست ترامپ از تهران در چارچوب توافقش با پوتین است؟

 

 العربی الجدید افزود: پیشنهاد ناگهانی ترامپ در مورد مذاکره با ایران سوالات زیادی را در مجامع سیاسی ایالات متحده و کشورهای اروپایی به دنبال داشته است؛ سوالاتی مبنی بر اینکه رئیس جمهور امریکا در فاصله یک هفته مانده به اجرایی شدن تحریمها علیه ایران، واقعا از گفتگو با این کشور چه می خواهد و علت این اعلام غافلگیرانه که تحولی در استراتژی آمریکا در قبال تحریم ایران محسوب می شود، چیست؟ مهمتر از همه آنکه این تصمیم ترامپ پس از نشست هلسینکی و جدالی که در پی آن در مورد مواضع ترامپ بوجود آمد، مطرح شد.

 

 این رسانه قطری در ادامه آورده است: در این میان، هم پیمانان منطقه ای ایالات متحده بیش از همه از این تحول غافلگیر شدند؛ چرا که پیش از این با اعلام شروط پومپئو برای مذاکره با ایران، به استراتژی آمریکا علیه ایران اعتماد کرده بودند.

 

به نظر می رسد ترامپ قصد دارد با این پیشنهاد، روی دیگری را به ایران نشان دهد و در ادامه، اعلام آمادگی او برای مذاکره با ایرانیها می تواند به سوق دادن آنها به سمت مذاکره و انتقالشان از جایگاه دشمن به جایگاه گفتگو کننده، منجر شود.

 

در این شرایط، برخی دولتها تلاش می کنند بین آمریکا و ایران وساطت کنند، که در رأس آنها عمان قرار دارد و قطعا همزمانی حضور وزیر عمان در واشنگتن، با اعلام آمادگی ترامپ برای مذاکره با تهران تصادفی نبوده است و دیدارهایی که در مسقط بین وزیر خارجه ایران و همتای عمانی او انجام شد، با هدف بافتن تار و پود وساطت عمان، قبل از اعلام تصمیم ترامپ، صورت گرفت.

 

به گزارش جام نیوز، به نظر می رسد دعوت آمریکا برای مذاکره «غیر مشروط» با ایران، واقعیت نداشته باشد؛ زیرا پومپئو، وزیرخارجه آمریکا چند ساعت پس از اعلام پیشنهاد ترامپ برای ایران، بار دیگر شروط از پیش تعیین شده را مطرح کرده و ایرانی ها را به اجرای تغییرات اساسی فراخواند. او همچنین د راظهاراتی که در سفر به اندونزی علیه ایران انجام داد تاکید کرده است که در صورت تغییر اساسی در رفتار ایران، امریکا حاضر به گفتگوی با این کشورخواهد بود

کد خبر: 907070
تاریخ مخابره : ۱۳۹۷/۰۵/۱۵ - ۱۱:۲۳
چاپ خبر

جام نیوز
اخبار رسانه های برون مرزی