چالش همیشگی بی‌بی‌سی با مخاطبان +تصاویر
بیش از ده سال از راه‌اندازی بخش فارسی رسانه دولتی انگلیس می‌گذرد. در طول این سالها، بی بی سی همواره سعی کرده است که خود را بیرون از گود و روایت‌گری بیطرف نشان دهد.

به گزارش جام نیوز، بی بی سی خلاصه شده عبارت British Broadcasting Corporation به معنای بنگاه خبرپراکنی بریتانیا است که تحت یک منشور سلطنتی تأسیس شده و زیر نظر دولت انگلیس، با شعار "بی‌طرفی" فعالیت می‌کند.

 

بیش از ده سال از راه‌اندازی بخش فارسی این رسانه می‌گذرد. در طول این سالها، بی بی سی همواره سعی کرده است که خود را بیرون از گود و روایت‌گری بیطرف نشان دهد.

در ادامه به بررسی شعار این رسانه می‌پردازیم.

 

* استفاده بی‌بی‌سی از عبارت خاص به نفع اهداف خود

 برای نام بردن گروه تروریستی داعش از عنوان"پیکارجویان داعش" و گاهی به جای داعش از اسم مفصل این گروه "دولت اسلامی عراق وشام" استفاده می‌کند.

 

 

برای نام بردن از نیروهای یمنی "انصارالله" که علیه دیکتاتور سابق این کشور به اعتراض برآمده و مورد حمله ائتلاف سعودی قرار گرفته اند، از عبارت " شورشیان حوثی" استفاده می‌کند.

 

 

و جالب اینکه برای تروریست‌های مسلح مخالف دولت سوریه که سر بریدن نوجوان فلسطینی و خوردن جگر انسان را در کارنامه خود دارند، عنوان" مخالفان میانه رو دولت سوریه" را به کار می‌برد.

 

 

بیشتر بخوانید: هشت شگرد بی‌بی‌سی برای فریب مخاطب +تصاویر

بیشتر بخوانید: بی‌بی‌سی چگونه به ذهن مخاطبان حمله می‌کند؟

بیشتر بخوانید: تلاش بی‌بی‌سی برای کاستن از عمق جنایات آل سعود در یمن

بیشتر بخوانید: واکنش کاربران فضای مجازی به تیتر بی بی سی؛ از پهپاد تجسسی تا پهپاد مطالعاتی میانه رو

 

 

گفتنی است تعدادی از کارشناسان بی بی سی از حضور در برنامه های این شبکه به دلیل عدم رعایت اصل بی طرفی، خودداری کرده‌اند. (اینجا ببینید)

نمونه هایی از نقض شعار بی‌طرفی توسط بی بی سی را که کاربران شبکه های اجتماعی درباره آن‌ها سخن گفته‌اند، با هم مرور می‌کنیم:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کد خبر: 956757
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۵/۲۴ - ۱۹:۳۵
چاپ خبر

جام نیوز
اخبار رسانه های برون مرزی