بوریس جانسون عقب‌نشینی کرد/ جو جانسون استعفا داد
جو جانسون، برادر نخست وزیر انگلیس که یکی از نمایندگان حزب محافظه‌کار در پارلمان بود، از مقام خود استعفا داده است.

به گزارش جام نیوز، برادر بوریس جانسون گفته در انتخاب میان منافع ملی یا تعهد به خانواده دچار تعارض شده بود و به همین دلیل فکر می‌کند که وقت آن رسیده تا کسی دیگر کرسی نمایندگی او را بگیرد.

 

یکی از نمایندگان حزب کارگر درباره استعفای جو جانسون گفت: "حتی برادر بوریس جانسون می‌داند که نمی‌شود به او برای تصمیم‌گیری در راستای منافع ملی اعتماد کرد."

 

با شکست دوباره بوریس جانسون در پارلمان انگلیس و به دست نیاوردن آرای لازم برای برگزاری انتخابات زودرس، او به اولین نخست‌وزیر این کشور تبدیل شده که تاکنون در همه‌ رای‌گیری‌های پارلمان شکست خورده است.

 

مصوبه مجلس عوام برای تعویق موعد برگزیت در مجلس اعیان بررسی می‌شود و نتیجه آن در چند روز آینده اعلام خواهد شد.

 

جو جانسون در کابینه برادرش مقام داشت و پیش از این در دولت‌های محافظه‌کار قبلی هم عضو کابینه بود. او از کابینه ترزا می استعفا داد و خواهان برگزاری همه‌پرسی دوباره درباره برگزیت شد.

 

استعفای جو جانسون، تازه‌ترین ضربه‌ای است که به اقتدار شکننده بوریس جانسون می‌خورد و با خروج او از پارلمان، حزب محافظه‌کار که اکثریتش را از دست داده، یک رای دیگر را هم از دست می‌دهد.

 

چهارشنبه شب، پس از آن که اکثریت نمایندگان پارلمان بریتانیا برخلاف موضع دولت به تعویق موعد برگزیت رای دادند، بوریس جانسون خواهان برگزاری انتخابات زودرس شد.

 

یک مقام دولتی گفته روز دوشنبه دوباره برای برگزاری انتخابات زودرس طرحی به مجلس عوام برده خواهد شد.

 

مطابق قوانین بریتانیا رای دو سوم نمایندگان برای تایید انتخابات زودرس لازم بود، اما بدون حمایت حزب کارگر، حزب ملی اسکاتلند و حزب لیبرال دموکرات، درخواست بوریس جانسون رای نیاورد.

 

با وجود موضع قبلی جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، مبنی بر حمایت از رجوع به آرای مردم در قالب انتخابات یا همه‌پرسی دوباره، نمایندگان حزب کارگر در رای‌گیری انتخابات زودرس رای ندادند.

 

بوریس جانسون، جرمی کوربین را متهم کرده که با پشتیبانی نکردن از انتخابات زودرس "بزدلانه به دموکراسی" توهین کرده است.

 

آقای کوربین گفته هر وقت خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا، که موضع اعلام شده بوریس جانسون است، به کلی متوقف شود، حزب کارگر از انتخابات حمایت می‌کند.

 

منتقدان دولت می‌گویند برگزیت بی‌توافق آثار منفی زیادی برای اقتصاد و امنیت ملی انگلیس دارد.

 

دولت انگلیس با صدور اطلاعیه‌ای خبر از عقب‌نشینی بوریس جانسون در برابر تصمیم مجلس عوام پیرامون درخواست تعویق مهلت خروج بریتانیا از اتحایه اروپا داد. این در حالی است که گزینه اصلی و اول جانسون خروج قطعی بریتانیا در پایان مهلت کنونی، یعنی در روز ۳۱ اکتبر بوده است.

 

دولت انگلیس روز پنجشنبه، از موافقت خود با درخواست تمدید مهلت خروج از اتحادیه اروپا خبر داد.

 

بر اساس این تصمیم، هرگاه دولت بریتانیا تا پیش از پایان مهلت کنونی، ۳۱ اکتبر، با اتحادیه اروپا به توافق نرسد، از اتحادیه اروپا خواهد خواست تا مهلتی سه ماهه برای کسب توافق پیش بینی کند. به این ترتیب، مهلت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تا روز ۳۱ ژانویه سال آینده تمدید خواهد شد.

 

106

کد خبر: 959590
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۶/۱۴ - ۱۹:۴۱
چاپ خبر

جام نیوز
اخبار رسانه های برون مرزی