نکات لازم برای انتخاب یک درب مقاوم حریق
 جنس ورق لنگه درب و چهارچوب مطابق با  قطر ورق، گواهی نامه  اخذ شده از آزمایشگاه مرکز تحقیقات و مسکن.

 

نکات لازم برای انتخاب یک درب مقاوم حریق

  1. جنس ورق:

 جنس ورق لنگه درب و چهارچوب مطابق با  قطر ورق، گواهی نامه  اخذ شده از آزمایشگاه مرکز تحقیقات و مسکن.

چون در مواردی مشاهده شده که جنس ورق و قطر آن با درب تست شده در آزمایشگاه مغایرت دارد که برای اطمینان از خرید صحیح می بایست درخواست تست ریپورت درب از فروشنده دریافت می گردد.

 

2. هسته پرشده درب:

یکی از مواردی که برای جلوگیری از انتقال حرارت در درب های مقاوم حریق استفاده میگردد، هسته درب ضد حریق می باشد که از موادی مانند پشم سنگ، پشم سرامیک، هانی کامب، پرلیت تشکیل می گردد .

 

شرکت مهندسی آدورا فراز آریا بعنوان شرکت مورد تائید درب های آتش نشانی و نماینده رسمی شرکت های تولید کننده درب همدان و درب اراک (تکسان درب، هگمتان درب یا امیر درب ، راشین درب آرامش آبی، برنا درب و سالیان درب ماندگار) پیشرو در ارائه درب مطابق با تست ریپورت های هرکدام از این تولید کننده های درب ضد حریق ایرانی از مواد پرکننده استاندارد استفاده می نماید.

 

3. جنس نوار دود بند:

جنس نوار دودبند در درب های ضد حریق معمولا از مواد پف کننده و غبر الاستیکی که در اکثر مواقع از جنس سیلیکون میباشد،  استفاده میگردد تا در مواقع حریق از سمت اتش مانع ورود دود به محیط امن گردد و همچنین با جلوگیری از ورود اکسیژن موجب کند سوزی نیز می گردد.

4. یراق الات:

یکی از مواردی که خریدار باید در زمان انتخاب درب به آن دقت نماید تا در زمان دریافت تاییدیه از سازمان دچار مشکل نگردد یراق آلات درب (آنتی پنیک- دستگیره پشت- لولا – نوار دودبند و آرام بند) مطابق با برند تایید شده سازمان آتش نشانی اعلام شده در سایت آن سازمان و مطابق با تاییدیه همان شرکتی باشد که درب تایید شده است.  چون نمیتوان از یک درب و یک یراق دیگری که تاییدیه ندارد استفاده نمود- حتی اگر آن یراق الات برای درب دیگری تاییدیه داشته باشد- زیرا کل پکیج درب و یراق آلات تست ریپورت دریافت می کنند و یراق الات باید مطابق با تست ریپورت همان درب باشد.

 

5 . رنگ درب:

رنگ درب باید رنگ استاندارد باشد و طبق اعلام سازمان اتش نشانی تهران هیچ شرکت نباید خود اقدام به رنگ آمیزی نماید و درب را از استاندارد خارج نماید.

 

 

  1. بازشو درب:

بازشو درب حداقل ۸۰ سانتی متر باید باشد و اگر برای خروج معلولین استفاده نگردد تا ۶۵ سانتی متر هم مورد تایید است.ابعاد استاندارد درب ها معمولا ۱۱۰*۲۱۰ یا ۱۰۵*۲۱۰ پشت به پشت چهارچوب برای دهانه ای استاندارد میباشد.

دهانه بزرگتر از عرض ۱۲۰ درب دولنگه ساخته میشود.

حداکثر ارتفاع درب که تست ریپورت دارد ۲۴۰ دقیقه میباشد.

 

  1. نصب درب

علاوه بر خرید درب مناسب، نصب بایستی توسط کارشناسان متخصص نصب گردد تا به دقت موارد صحیح نصب و دود بندی رعایت گردد.

باید به خریدار یا مصرف کننده نحوه استفاده صحیح درب آموزش داده شود تا در مواقع حریق امکان استفاده از راه پله وجود داشته باشد

درب های مورد تایید سازمان آتش نشانی داراری سطوح متفاوت کیفیت برای هر نوع کاربری میباشد اما توصیه کلیه کارشناسان و حتی سازمان اتش نشانی استفاده از درب ها با استادارهای بالاتر می باشد که شرکت مهندسی آدورا فراز آریا یکی از شرکت های معتبر با تاییدیه آتشنشانی جهت تهیه درب های ضد حریق می باشد.

کد خبر: 964353
تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۰۸/۱۵ - ۱۱:۰۰
چاپ خبر

جام نیوز
اخبار رسانه های برون مرزی