موافقت ۷۶ درصدی مردم روسیه با اصلاحات پوتین
نتایج یک رای‌سنجی توسط مرکز پژوهش‌های افکار عمومی روسیه نشان می‌دهد ۷۶ درصد از کسانی که برای همه‌پرسی قانون اساسی این کشور پای صندوق‌های رای رفته‌اند، به اصلاحات مورد نظر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری این کشور رای مثبت داده‌اند.

به گزارش جام نیوز، آمارهای رسمی کمیسیون انتخابات روسیه تا عصر روز دوشنبه ۹ تیر حاکی است که ۳۷.۲ درصد واجدین شرایط در همه‌پرسی اصلاحات قانون اساسی شرکت کرده‌اند.

 

این همه‌پرسی از ۲۵ ژوئن آغاز شده و به مدت یک هفته ادامه دارد.

 

اگر متمم‌های پیشنهادی برای اصلاح قانون اساسی در همه‌پرسی رای بیاورد، به پوتین اجازه می‌دهد برای دو دوره دیگر، در سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۳۰ نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شود.

 

هر دوره ریاست‌جمهوری در روسیه هم اکنون شش سال است و رئیس‌جمهور می‌تواند حداکثر برای دو دوره پیاپی انتخاب شود.

 

بیش از ۱۱۰ میلیون نفر از مردم روسیه واجد شرایط رای‌ هستند.

 

کمیسیون انتخابات روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که بیش از ۴۰ میلیون شهروند تاکنون رای داده‌اند.

 

قرار بود این همه‌پرسی ۲۲ آوریل برگزار شود، اما به خاطر شیوع کرونا به تاخیر افتاد و اکنون نیز برای جلوگیری از تجمع شهروندان در مراکز رای‌گیری، مدت رای‌گیری یک هفته تعیین شده است و صبح اول ژوئیه به پایان خواهد رسید.

 

کاخ کرملین اعلام کرده که انتشار نتایج همه‌پرسی به صورت تدریجی مشکلی ایجاد نمی‌کند، چون این یک انتخابات یا رقابت نیست و فقط همه‌پرسی برای اصلاح قانون اساسی است.

 

متمم‌های پیشنهادی برای اصلاح قانون اساسی در پارلمان روسیه و دادگاه عالی قانون اساسی تصویب شده و به امضای ولادیمیر پوتین رسیده‌اند.

 

106

کد خبر: 987625
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۴/۹ - ۲۱:۴۵
چاپ خبر

جام نیوز
اخبار رسانه های برون مرزی