|
پنج شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ الخميس ١٧ ربيع الثاني ١٤٤٢ Thursday, December 3, 2020
کد خبر: 1000428
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۸/۵ - ۱۹:۱۲
جولان دستگاه‌های امنیتی کشورهای عربی در سواحل یمن
همکاری امارات در استقرار پایگاه‌های اسرائیلی در یمن جولان دستگاه‌های امنیتی کشورهای عربی در سواحل یمن
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، ساحل غربی یمن از منطقه ذباب مشرف به تنگه باب المندب تا منطقه المخاء در تعز و استان الحدیده و بندر میدی در استان حجه در غربی‌ترین نقطه یمن تبدیل به مرکزی برای دستگاه‌های جاسوسی و اطلاعاتی کشورهای عربی و غیرعربی شده است. برخی اخبار حکایت از آن دارد که دستگاه‌های مذکور مانع از ورود یمنی‌ها به این اماکن و سواحل غربی یمن می شوند و بکارگیری بندر المخاء برای اهداف انسانی و تجاری با تنگناها و مشکلاتی همراه است.

در همین رابطه منابع سیاسی، نظامی و امنیتی یمن در سواحل غربی این کشور در لحج، عدن، تعز در گفت‌وگو با العربی الجدید به صراحت اعلام کردند که سواحل غربی یمن از کنترل این کشور خارج شده است و امارات و عربستان به کشورهای بسیاری برای ورود به آن چراغ سبز نشان داده اند.

به گفته منابع مذکور، عربستان، امارات، مصر، اسرائیل، فرانسه، بریتانیا و حتی روسیه در سواحل غربی یمن از رهگذر برپایی اردوگاه‌های آموزشی و ایجاد پایگاه‌های نظامی حضور دارند همچنین چندین گروه نظامی و اطلاعاتی به ویژه متعلق به کشورهای فرانسه، عربستان، امارات، بریتانیا و مصر در چارچوب ائتلاف مقابله با نفوذ ترکیه در این منطقه مستقر شده اند اما حضور روسیه هنوز کمرنگ است و امارات تلاش می‌کند همانند ائتلاف موجود در لیبی، ائتلاف مشابهی با مسکو در یمن تشکیل دهد.

منبعی سیاسی در دولت عبدربه منصور به العربی الجدید گفت که علاوه بر بازیگران عرب نظیر عربستان، امارات و مصر بازیگران بین المللی چون اسرائیل، بریتانیا و فرانسه هم نقش مستقیمی در اتفاقات سواحل غربی یمن ایفا می کنند.

در چارچوب تحولات نظامی یمن، به نظر می رسد که امارات به دلیل ائتلاف‌های پشت پرده با فرانسه و استفاده از پایگاه‌های نظامی این کشور در افریقا، امتیازاتی به پاریس در یمن داده است به ویژه که فرانسه بزرگترین پروژه سرمایه‌گذاری گاز مایع یمن در منطقه بلحاف مشرف به دریای عرب را به وسیله شرکت توتال انجام داده است.

مبارزه با نفوذ ترکیه

همچنین امارات و فرانسه در تحرکات سیاسی و نظامی و منافع اقتصادی افریقا هم‌پیمان هستند و دو طرف در اختلاف با ترکیه در لیبی و دریای مدیترانه متفق القول‌اند و تلاش دارند تا از طریق ایجاد پایگاه‌های نظامی در سواحل و جزایر یمنی و بستن گذرگاه‌های دریایی به روی ترکیه مانع از نفوذ آنکارا در این کشور شوند.

اما اهتمام اسرائیل برای نفوذ در یمن و به ویژه در سواحل غربی این کشور بیشتر به دلیل موقعیت سوق الجیشی این منطقه و استفاده از آن با همکاری امارات برای مقابله با توسعه‌طلبی ترکیه و ایران و نفوذ در جزیره العرب و شاخ افریقا و دریای سرخ به عنوان شاه‌راه‌های بین المللی است تا همچنین راه کمک به فلسطین هم برای کشورهای اسلامی بسته شود و نیز باید اشاره کرد که حضور اسرائیل در منطقه خواست امارات هم است تا از پایگاه‌های نظامی اسرائیل برای حفظ منافع اقتصادی و نظامی خود بهره ببرد.

در همین چارجوب، منابع آگاه در سازمان بنادر یمن به کاهش استفاده ار بندر المخاء و درآمدهای آن اشاره کرده و افزودند این امر پس از آن روی داد که حرکت تجاری در این بندر کاهش یافته است و به دلیل کاربری‌های نظامی کشورهای مختلف، بکارگیری آن به عنوان گذرگاه دریایی به منظور اهداف انسانی تقیلیل پیدا کرده است.

کلیدواژه ها:
امارات  |  جام نیوز  |  یمن  | 
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top