|
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ الأحد ٣ جمادى الثانية ١٤٤٢ Sunday, January 17, 2021
کد خبر: 1002120
نظرات: 2
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۸/۲۴ - ۱۲:۳۶
اجرای محدودیت‌های شدید کرونایی در کل کشور
رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با بیان اینکه از آول آذرماه محدودیت های شدید در کل کشور اجرا می شود، گفت: ریزه کاری های این طرح این هفته نهایی می شود و اساس این طرح تا پایان کرونا ادامه دارد.
روحانی  اجرای محدودیت‌های شدید کرونایی در کل کشور
به این مطلب امتیاز دهید
66.7% 33.3% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با بیان اینکه از آول آذرماه محدودیت های شدید در کل کشور اجرا می شود، گفت: ریزه کاری های این طرح این هفته نهایی می شود و اساس این طرح تا پایان کرونا ادامه دارد.

مهمترین بخش اظهارات حسن روحانی به شرح زیر است:
* : هدف از اعمال محدودیت ها این است که مردم عزیزمان لمس کنند که شرایط فوق العاده است.
* همه باید کمک کنند که بتوانیم با کمترین ضرر از این شرایط عبور کنیم.
* باید سواد سلامت مردم را بالا ببریم.
* اطلاعات مردم از علائم بیماری با بالا بردن سطح آموزش باید بیشتر شود.

* اعتماد به ستاد ملی کرونا افزایش یابد و مردم اعتماد صددرصدی به ستاد ملی کرونا و قرارگاه داشته باشند. 
* هر چیزی که اعتماد مردم را به ستاد ملی کرونا کاهش دهد به ضرر ماست.
* دولت، نیروهای مسلح، ارگان‌های غیر دولتی که به دولت کمک میکنند به الزامات پروتکل‌ها توجه کنند.
* به ضمانت اجرای مصوبات توجه شود.
* تجمع و تردد به حداقل ممکن برسد.
 گلایه روحانی از تجمع در ورزشگاه امام رضا(ع) مشهد

* مشهد و خراسان رضوی در هفته گذشته در بعضی روزها از تهران هم وضعش بدتر بود.
* تست‌های تشخیصی باید افزایش یابد.
*امروز در شرایطی هستیم که باید محدودیت ها را بیشتر کنیم.
اجرای محدودیت‌های جدید از هفته آینده

* از شنبه اول آذر ماه این محدودیت ها اجرایی می شود.
* جزئیات این محدودیت ها اعلام خواهد شد.
* استان ها و شهرهای مختلف بنا به شرایطی که دارند در آنها این محدودیت ها اعمال می شود.
* این طرح ها تا پایان کرونا در کشور اعمال می شود.
* در طرحی که از اول آذر اجرا می‌شود، ظاهرش تعطیلات برخی مشاغل است و جریمه؛ اما واقعیتش هشدار به مردم است.
* در یک شرایط ویژه هستیم.
* این ویروس، ویروس اسفند و فروردین نیست چرا که جهش‌یافته.سرعت انتقال ۹ برابر شده است.
* راهی جز مراقبت از خود، مراقبت از اقوام و خانواده و دوستان نزدیک خود نداریم و باید مراقبت کنیم .
* درست است که ظاهر این طرح به سبک تعطیلات برخی مشاغل، بخش های فرهنگی و آموزشی ظهور و بروز دارد یا جریمه در مواردی مشاهده می شود اما واقعیت این است که هشداری به مردم خواهد بود.
* با این تعطیلات مردم باید احساس کنند که در شرایط ویژه هستیم.

جزئیات محدودیت‌های جدید کرونایی از اول آذرماه در کشور از زبان سخنگوی ستاد ملی کرونا
* ۳سطح هشدار اعلام شد؛ سطح هشدار قرمز، نارنجی و زرد.
* متناسب با هر وضعیت محدودیت‌هایی در شهرستان‌ها اعلام می‌شود.
* هدف اصلی تعطیلی کسب و کارهای مردم نیست.
* اگر شهرستانی در وضعیت قرمز قرار بگیرد به جز مشاغل خیلی ضروری بقیه مشاغل همه تعطیل خواهند بود؛ بیش از ۱۰۰شهرستان که تهران و اکثر مراکز استان را شامل می‌شود جزو این طرح خواهند بود.
* این طرح فقط در حوزه مشاغل نیست به عنوان مثال مدارس همه به صورت غیرحضوری خواهد بوددر شهرهای قرمز فقط یک سوم کارکنان در ادارات حضور پیدا می‌کنند.
* تردد‌ها در مناطق قرمز و نارنجی محدود می‌شود؛ خودروهای با پلاک این شهرستان‌ها نمی‌توانند از شهر خود خارج شود و برعکس خودروهای با غیر از پلاک این شهرستان‌ها نمی‌توانند به این شهرها وارد شوند.
* جزئیات این طرح به زودی اعلام می‌شود.

مشروح اظهارات رئیس جمهور را در ادامه بخوانید:
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا با بیان اینکه اساس این طرح تا پایان کرونا ادامه می یابد، اظهارداشت: افزایش محدودیت ها با این هدف است که مردم کاملا لمس کنند شرایط یک شرایط فوق العاده است و برای عبور از این شرایط با کمترین ضرر، همه باید یاری کنند.

رئیس جمهور همچنین تصریح کرد: هر عاملی که در روند مبارزه با بیماری کرونا،  اعتماد مردم را به ستاد ملی، قرارگاه عملیاتی و به وزارت بهداشت کاهش دهد، به ضرر کل کشور است.

وی با اشاره به برگزاری چهل و چهارمین جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا، گفت: حدود 9 ماه است که با معضل این بیماری مواجه هستیم و مصوبات متعددی در ستاد ملی برای مقابله با این بیماری و مهار آن  تصویب شده است و همچنین محدودیت‌هایی در شهرها و استان‌های مختلف کشور برای موفقیت در این مسیر ایجاد شد.

رئیس جمهور آموزش را موضوعی مهم در راه مقابله با این بیماری دانست و گفت: باید سواد سلامت مردم را در این زمینه بالا ببریم و اطلاعات و آموزش کافی به مردم بدهیم.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه مردم باید به ستاد ملی کرونا و قرارگاه عملیاتی آن و تصمیماتی که در آن ستاد اتخاذ می‌شود اعتماد صددرصدی داشته باشند، گفت: هر چیزی که اعتماد مردم را در رابطه با این بیماری و اقداماتی که انجام می‌شود، کاهش دهد به زیان مردم بوده و موجب کاهش دقت در رعایت پروتکل‌ها خواهد شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت و همه دستگاه‌هایی که دولت را در راه مقابله با این بیماری یاری می‌کنند باید الزامات پروتکل‌های بهداشتی را مورد توجه و دقت قرار دهند، گفت: هر چیزی که جزو لوازم مورد نیاز مقابله با این بیماری است از جمله امکانات و تجهیزات توسعه لحظه به لحظه دولت الکترونیک و همچنین کمک سایر دستگاه‌ها و نهادها از جمله نیروهای مسلح به وزارت بهداشت، ضروری است.

دکتر روحانی همچنین به اهمیت ضمانت اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره کرد و گفت: اگر مصوباتی تصویب و ابلاغ شود، اما توسط عده معدودی اجرا نشود، به هدف خود نخواهیم رسید، لذا باید حتماً با اقلیت متخلف برخورد شود.

رئیس جمهور به حداقل رسیدن تجمعات و ترددهای غیرضرور را یک مسأله مهم و اساسی در راه مقابله با بیماری کرونا عنوان کرد و گفت: با کاهش ترددهای غیرضرور و تجمع‌ها می‌توان ویروس را مهار و از شیوع آن جلوگیری کرد اما متأسفانه در برخی موارد با برگزاری تجمعات غیرضروری همچون تجمع برای پیروزی یک تیم فوتبال و یا یک تجمع مذهبی در شهر مشهد مواجه هستیم که این تجمع‌ها ما را با مشکل مواجه می‌کند.

دکتر روحانی در ادامه به اهمیت موضوع بیماریابی و شناسایی مبتلایان بدون علامت اشاره کرد و گفت: شناسایی بیمارانی که علامت مشخص ندارند و جداسازی این افراد از جامعه و مردم از اهمیت بالایی برخوردار است که این مهم با افزایش تعداد تست‌های تشخیصی امکان‌پذیر خواهد بود که در این راه دولت، وزارت بهداشت و شرکت‌های دانش‌بنیان برای تولید کیت‌های تشخیص سریع بیماری همه تلاش خود را انجام می‌دهد.

رئیس جمهور افزود: موضوع جداسازی و قرنطینه مبتلایان و ردیابی بیماران که با کمک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام می‌شود نیز یکی از اقدامات مهمی است که در راه مقابله با ویروس کرونا انجام می‌شود و وقتی همه این مراحل را انجام دادیم و باز هم مشکل وجود داشت ناچار به اعمال محدودیت‌های بیشتر می‌شویم.

دکتر روحانی افزود: امروز تصمیمات کلی برای اعمال محدودیت‌های بیشتر اتخاذ کردیم که از شنبه آینده طرح مربوط به آن با توجه به ویژگی شهرها از نظر وضعیت بیماری اجرا می شود و تا پایان کرونا ادامه خواهد داشت.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم باید باور کنند که این بیماری و ویروس همچنان میهمان ناخوانده کشور ما و بسیاری از کشورهای جهان است و باید با این ویروس زندگی کنیم، گفت: تا زمانی که واکسن و داروی قطعی برای این بیماری معرفی نشده و در اختیار مردم قرار نگرفته راهی جز مراقبت از خود، اقوام و دوستان نزدیک خود نداریم و اگر مراقبت و دستورالعمل‌های بهداشتی را اجرا کنیم، ابتلا به بیکاری کاهش می‌یابد، بیماری زودتر تشخیص داده می‌شود و درمان صورت خواهد گرفت.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه این ویروس جهش یافته و ویروس اسفند و فروردین نیست، اظهار داشت: شرایط ویروس امروز تغییر کرده و سرعت انتقال آن 9 برابر شده است و باید بیشتر رعایت کنیم بویژه کسانی که در وسایل نقلیه عمومی فعالیت می‌کنند و با مردم سر و کار دارند، باید بیشتر مراعات کنند.

رئیس جمهور در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم با کمک و همکاری هم و مراعات پروتکل‌ها مثل دور اول بیماری که سرافراز عبور کردیم، در این دور سخت‌تر بیماری هم با کمک و همکاری یکدیگر ان‌شاء الله سرافراز عبور خواهیم کرد.

 

آخرین خبر

کلیدواژه ها:
مشاهده نظرات

بسیار عالئ

پاسخ

۰

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top