|
جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ الجمعة ١١ ربيع الثاني ١٤٤٢ Friday, November 27, 2020
کد خبر: 1002324
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۸/۲۶ - ۱۱:۰۳
روایت «اوباما» از شکاف عمیق در جامعه آمریکا
باراک اوباما می‌گوید که آمریکا برای معکوس کردن فرهنگ "دیوانه‌وار تئوری‌های توطئه" که شکاف‌ها در این کشور را تشدید کرده است کار بزرگی در پیش دارد.
انتقاد اوباما از سیاست خارجی دولت ترامپ روایت «اوباما» از شکاف عمیق در جامعه آمریکا
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در مصاحبه با بی‌بی‌سی می‌گوید که شکاف در ایالات متحده نسبت به چهار سال پیش که دونالد ترامپ در انتخابات پیروز شد بسیار بیشتر شده است.

 

 اوباما معتقد است که پیروزی جو بایدن در انتخابات امسال تنها اولین قدم برای پر کردن شکاف‌ها است. به گفته او "معکوس کردن این رویه بیش از یک دولت زمان خواهد برد."

 

او اینگونه استدلال می‌کند که برخورد با جامعه‌ای دوقطبی را نمی‌توان صرفا منوط به تصمیمات سیاستمداران کرد، بلکه به تغییرات ساختاری و گفت‌وگو بین مردم - به توافق رسیدن بر سر "حقایق مشترک" و سپس بحث بر سر برخورد درست با آن‌ها - نیز نیاز هست.

 

با این حال، او به رفتار "آگاهانه" نسل بعدی"بسیار امید" دارد، و از جوانان می‌خواهد که "با خوش‌بینی محتاطانه، نسبت به امکان تغییر دنیا امیدوار باشند" و "در آن تغییر نقش ایفا کنند".

 

 

چه چیز باعث بروز شکاف در آمریکا شده است؟

 اوباما در مصاحبه‌ای که برای تبلیغ کتاب جدیدش داشت با دیوید اولوسوگا، تاریخدان، درباره دلایل دوقطبی شدن جامعه آمریکا صحبت کرد. او می‌گوید که خشم و ناراحتی بین جوامع شهری و روستایی در آمریکا، مهاجرت، بی‌عدالتی‌هایی نظیر نابرابری و تئوری‌های توطئه "دیوانه‌وار" باعث این جدایی شده. آقای اوباما، می‌گوید که این تئوری‌های توطئه را بعضی زوال حقیقت نامیده‌اند، بعضی از رسانه‌های آمریکایی آنها را تقویت کرده و "شبکه‌های اجتماعی آن را به حد اعلا" رسانده‌اند.

 

رئیس‌جمهور سابق آمریکا می‌گوید که "الان فاصله بین ما خیلی زیاد شده است و قطعا از سال ۲۰۰۷ که تصمیم گرفتم در انتخابات شرکت کنم و از سال ۲۰۰۸ که پیروز شدم بیشتر است."

 

او اظهار می‌کند که این وضعیت، حداقل تا حدی، ناشی از آمادگی ترامپ برای "دمیدن در اختلافات به منظور کمک به سیاست‌هایش" است.

 

او در عین حال می‌گوید که مؤلفه دیگری که به این مساله کمک کرده است پخش اطلاعات غلط در اینترنت است، جایی که "حقیقت مهم نیست".

 

 

 

او می‌گوید "میلیون‌ها نفر هستند که معتقد بودند جو بایدن سوسیالیست است، یا باور داشتند که هیلاری کلینتون عضو گروهی شیطانی بود که با حلقه‌های کودک‌آزاری ارتباط داشت."

 

مثالی که او درباره خانم کلینتون می‌زند به نظریه‌ای جعلی مربوط است که مدعی بود سیاستمداران حزب دموکرات فرقه‌ای کودک‌آزار را از داخل یک مغازه پیتزافروشی هدایت می‌کنند.

 

او می‌گوید "بالاخره مجبور خواهیم شد برای بازگشت به نقطه‌ای که حداقل بر سر حقایق مشترک اتفاق نظر داشته باشیم از قوانین و معیارهای کاری مشخص استفاده کنیم. تازه در آن صورت است که می‌توانیم درباره روش مواجهه با آن حقایق مشترک با هم گفت‌وگو کنیم."

 

اوباما می‌گوید با این که خیلی از رسانه‌های جریان اصلی در سال‌های اخیر برای جلوگیری از شیوع اطلاعات غلط به راستی‌آزمایی رو آورده‌اند، در خیلی مواقع اقدام آنها کفایت نمی‌کند چون "تا حقیقت به خودش بجنبد، دروغ دور دنیا را زده است."

 

او در عین حال می‌گوید که فاکتورهای اجتماعی و اقتصادی، مانند افزایش نابرابری و اختلاف میان جوامع شهری و روستایی آمریکا، هم در این شکاف نقش دارند.

 

این قبیل مسائل به گمان اوباما "در انگلیس و دیگر نقاط دنیا نیز دیده می‌شوند" و "مردم احساس می‌کنند که نردبان پیشرفت اقتصادی دارد از زیر پایشان در می‌رود و به همین خاطر واکنش نشان می‌دهند و می‌توان آنها را متقاعد که این وضع تقصیر این گروه یا آن گروه است."

 

کلیدواژه ها:
بایدن  |  ترامپ  |  اوباما  | 
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top