|
سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ الثلاثاء ١٥ ربيع الثاني ١٤٤٢ Tuesday, December 1, 2020
کد خبر: 1002351
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۸/۲۶ - ۱۹:۰۴
آیا جو بایدن می‌تواند تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند؟!
به لحاظ تئوری بایدن می‌تواند همه این تحریم‌ها را لغو کند، اما در عمل اگر غیر ممکن نباشد، چالشی بسیار بزرگ است. گذشته از این، تصویب تعلیق تحریم‌ها توسط سنا غیرمحتمل است و لذا ایران باید خطر بازگشت دوباره تحریم‌ها را بپذیرد.
ترامپ و بایدن آیا جو بایدن می‌تواند تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند؟!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، بی‌بی‌سی فارسی در مقاله‌ای به بررسی سیاست احتمالی جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا در قبال ایران و امکان لغو تحریم‌ها از سوی او پرداخت. در این مقاله درباره امکان لغو تحریم‌ها آمده است:

 

باید توجه کرد که دولت آقای ترامپ جدا از بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای، بخش نفت و گاز ایران، بانک مرکزی، و سیستم بانکی ایران را تحت مقوله تروریسم مورد تحریم قرار داد.

 

به لحاظ تئوری بایدن می‌تواند همه این تحریم‌ها را لغو کند، اما، در عمل باید فرضیه "حمایت حکومت ایران از تروریسم" را که یک پایگاه فکری چندین دهه‌ای در نظام سیاسی آمریکا پیدا کرده، نفی و سیستم را نسبت به این اقدام قانع کند. چیزی که اگر غیر ممکن نباشد چالشی بسیار بزرگ است.

 

حالا اگر همه تحریم‌ها برداشته شود چه تضمینی است که چهار سال دیگر یک رئیس جمهور جمهوری‌خواه، حتی به احتمالی خود ترامپ، دوباره قدرت را به دست نگیرد و داستان خروج آمریکا از برجام دوباره تکرار نشود؟

 

با توجه به تجربه‌ای که حکومت ایران در دوران ترامپ داشته و صحبت‌های جسته و گریخته‌ای که در ایران مطرح شده، منطقی است که حکومت ایران از آقای بایدن بخواهد که لغو تحریم‌های هسته ای را به تصویب کنگره برساند تا اگر در دوره بعد یک جمهوری‌خواه بر سر کار آمد دوباره سناریوی ترامپ تکرار نشود. آیا چنین امری میسر است؟

 

انتخابات سنای آمریکا تا این لحظه ۴۸ کرسی برای دموکرات‌ها و ۵۰ کرسی برای جمهوری‌خواهان به همراه داشته است. ۲ کرسی باقیمانده مربوط به ایالت جورجیا است که به دور دوم کشیده شده و انتخابات آن روز ۶ ژانویه ۲۰۲۱ برگزار می‌شود. اگر دموکرات‌ها بتوانند هر دو کرسی باقیمانده را ببرند هر حزب ۵۰ نماینده در سنا خواهد داشت. در آن صورت کنترل سنا به دست دموکرات‌ها خواهد افتاد چون معاون رئیس جمهور، در این مورد خانم کاملا هریس، می‌تواند با دادن یک رای اضافی، حالت ۵۰/۵۰ (تای برِیک) را به نفع دموکرات‌ها از بن بست خارج کند.

 

تقریبا تمام برآوردها حاکی از آن است که جمهوری‌خواهان از شانس بیشتری برای به دست گرفتن اکثریت در سنا برخوردارند. مهمترین دلیل این است که آنان تنها به یک کرسی برای کسب اکثریت نیاز دارند. گروهی از کارشناسان معتقدند که در آن صورت مرد قدرتمند واشنگتن، سناتور ایالت کنتاکی، میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان در سنا خواهد بود. نهایتا، تقریبا با قطعیت می‌توان گفت که تصویب تعلیق تحریم‌ها توسط سنا غیرمحتمل است و لذا حکومت ایران باید خطر بازگشت دوباره تحریم‌ها را بپذیرد.

 

106

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top