|
یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ الأحد ١٣ ربيع الثاني ١٤٤٢ Sunday, November 29, 2020
کد خبر: 1002837
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۹/۱ - ۱۷:۵۲
انتقال قدرت ترسناک و نگران‌کننده در آمریکا
اخراج‌ها و انتصاب‌های متوالی - و شایعاتی مبنی بر ادامه این رویه - محافل اطلاعاتی و امنیتی ایالات متحده را در هاله‌ای از شک و تردید فرو برده است.
  روایتی  از سیاست  راهبردی  آمریکا  در سال‌ های  اخیر انتقال قدرت ترسناک و نگران‌کننده در آمریکا
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، در حالی که عده‌ای خارج از محافل اطلاعاتی و امنیتی ایالات متحده با نگرانی از اخراج‌ها و انتصاب‌های متوالی به عنوان بخشی از تلاش‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور تروریست آمریکا برای باقی ماندن در قدرت یاد کرده‌اند، نظر خیلی‌ها در داخل این محافل بر این است که این رویه ادامه تسویه حساب‌های شخصی و جدیدترین مرحله از مناقشه‌ای است که یکی از مؤلفه‌های اصلی ریاست‌جمهوری او محسوب می‌شود.

 

با این حال، وضعیت نامشخص دوره گذار خیلی‌ها را نگران خطرات احتمالی موجود کرده است.

 

خیلی‌ها عقیده دارند که اخراج تنی چند از مقامات عالی‌رتبه غیرنظامی پنتاگون، از جمله وزیر دفاع، تازه شروع کار است.

 

در بعضی موارد، این اتفاقات ممکن است با تمایل ترامپ برای عملی کردن اهداف سیاسی خاص و کنار گذاشتن مخالفان آن‌ها رابطه داشته باشد؛ مثل خارج کردن نیروهای آمریکایی از افغانستان. اما این اتفاقات به نظر برخی ناظران از خیلی جهات نتیجه شعله‌ور شدن آتش زیر خاکستر و آخرین پرده نبردی طولانی است.

 

فعالان امنیت ملی آمریکا از مدت‌ها پیش مورد غضب ترامپ بوده‌اند. او آن‌ها را "دولت پنهان" می‌داند که علیه‌اش توطئه می‌کنند.

 

البته نگرانی‌ها به اخراج‌ها محدود نمی‌شود و انتصاب‌ها را نیز در بر می‌گیرد.

 

این اتفاق باعث بروز نگرانی‌هایی مبنی بر تلاش تیم ترامپ برای "نقب زدن" در دستگاه امنیت ملی و سپردن اختیارات به افرادی شد که ممکن است بعد از ۲۰ ژانویه و آغاز ریاست‌جمهوری جو بایدن همچنان ایفای نقش کنند.

 

گزینه دیگر این است که این کار صرفا با هدف پاداش دادن به افراد وفادار صورت می‌گیرد تا آن‌ها بتوانند "رزومه کاری خود را چربتر کنند" و در مدت زمان باقی‌مانده سیاست‌های جنجالی بیشتری را پیش ببرند.

 

البته یک رئیس‌جمهور جدید احتمالا می‌تواند خیلی از این افراد را جایگزین کند و تیم خود را تشکیل دهد، اما همچنان نگرانی‌هایی بابت پیامدهای این رویه وجود دارد.

 

به نوشته بی بی سی، عدم پذیرش پیروزی جو بایدن به این معنی است که او، بر خلاف سنت همیشگی، گزارش‌های اطلاعاتی روزانه‌ درباره تهدیدات احتمالی را دریافت نمی‌کند. هر چه این روند بیشتر ادامه پیدا کند، احتمال بروز پیامدهای واقعی نیز بیشتر می‌شود چون تیم امنیت ملی جدید شاید با مسائلی روبه‌رو شود که برای آن‌ها آمادگی ندارد.

 

انتقال ناهموار قدرت می‌تواند پیامدهایی واقعی برای امنیت ملی آمریکا داشته باشد.

 

تحقیقات درباره حمله‌های ۱۱ سپتامبر نشان داد که انتقال کوتاه‌مدت قدرت از بیل کلینتون به جورج دبلیو بوش به خاطر انتخابات مناقشه‌برانگیز سال ۲۰۰۰ شاید به عدم موفقیت در جلوگیری از حمله‌های مرگبار به نیویورک کمک کرده باشد، چرا که استقرار و شروع کار یک تیم جدید را سخت‌تر کرد.

 

106

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top