|
یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ الأحد ١٣ ربيع الثاني ١٤٤٢ Sunday, November 29, 2020
کد خبر: 1002966
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۹/۲ - ۲۳:۱۲
کشور اتیوپی در آستانه جنگ داخلی
جبهه آزادیبخش تیگرای نیز به نوبه خود تاکید کرد که سربازانش در مقابل حملات نیروهای ارتش مقاومت می کنند، خندق ها را حفر می کنند و با پایداری و ثبات با نیروهای دولت مقابله می کنند.
کشور اتیوپی در آستانه جنگ داخلی 
 کشور اتیوپی در آستانه جنگ داخلی
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز به نقل از العام، به نظر می رسد که اتیوپی در آستانه یک جنگ داخلی قرار گرفته است.

درگیری ها میان دولت آبی احمد نخست وزیر کشور و جنبش تحریر تیگرای به کشته و زخمی شدن هزاران نفر و فرار هزاران تن دیگر به کشورهای همسایه منجر شد.

ارتش اتیوپی اعلام کرد که نیروهایش شهرک ایداجا هامسو در صد کیلومتری میکیلی مرکز اقلیم تیگرای را تحت کنترل گرفتند و این نیروها به سرعت به سمت میکیلی پیشروی می کنند و به منظور محاصره این شهر و کنترل آن از تانکها استفاده می شود. ارتش اتیوپی به غیرنظامیان هشدار داد که ممکن است از توپ برای بمباران شهر استفاده کند که این امر نقطه عطفی در این جنگ به شمار می آید که از 3 هفته تاکنون ادامه دارد.

جبهه آزادیبخش تیگرای نیز به نوبه خود تاکید کرد که سربازانش در مقابل حملات نیروهای ارتش مقاومت می کنند، خندق ها را حفر می کنند و با پایداری و ثبات با نیروهای دولت مقابله می کنند.

دو طرف یکدیگر را به ارتکاب فجایع و مانع تراشی بر سر ارسال کمک های انساندوستانه متهم می کنند. جبهه آزادیبخش تیگرای که بر اقلیم تیگرای مسلط است، تاکید کرد که جنگ یک تجاوز غیرقانونی است و دولت را به انتقام گیری از سران اقلیم متهم می کند. این در حالی است که بیانیه دولت، جبهه آزادیبخش تیگرای را به ایجاد آشوب و اغتشاشات و جنگ داخلی متهم می کند.

به نظر می رسد که هیچ راهی برای میانجیگری به منظور حل نزاع اتیوپی وجود ندارد، ابی احمد با وساطت اتحادیه افریقا مخالفت کرد پس از آنکه سران افریقا خواهان میانجیگری برای حل نزاع شدند و دولت اتیوپی را به دیدار با رهبران اقلیم دعوت کردند.

همزمان با نگرانی ها درباره کشیدن شدن اتیوپی به سمت جنگی داخلی که به جدایی اقلیم از دولت مرکزی منجر خواهد شد و تبعات خطرناک دیگری که دامن تمام کشورهای شاخ آفریقا را خواهد گرفت، سازمان ملل و اتحادیه آفریقا و سازمان های انساندوستانه از احتمال امتداد درگیری ها به مناطق دیگری در اتیوپی و ایجاد بی ثباتی در شاخ افریقا ابراز نگرانی کردند و درباره نابسامان شدن اوضاع انسانی هشدار دادند.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل بازگشایی گذرگاه های انسانی در اتیوپی به منظور فراهم شدن کمکها برای ساکنان مناطق درگیری در اقلیم تیگرای را خواستار شد و از مخالفت مقامات اتیوپی با هرگونه وساطت ابراز تاسف کرد. آژانس های امدادرسانی سازمان ملل نیز خواهان توقف فوری و موقت درگیری ها به منظور بازگشایی گذرگاه های امن در اتیوپی شدند. اتحادیه افریقا نیز از خطراتی که امنیت و ثبات منطقه را تهدید می کند، ابراز نگرانی کرد.

حال به نظر نمی رسد که این جنگ به سرعت تمام شود؛ زیرا دو طرف بر تداوم نزاع و مخالفت با تمام وساطت ها پافشاری می کنند؛ بنابراین اوضاع تا آینده ای نزدیک همچنان نامعلوم باقی خواهد ماند.

کلیدواژه ها:
مشاهده نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top