|
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ الأربعاء ٦ جمادى الثانية ١٤٤٢ Wednesday, January 20, 2021
کد خبر: 1003970
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۰۹/۱۳ - ۱۲:۵۳
ورود دادگستری آمریکا به پرونده رشوه‌ برای دریافت عفو از سوی ترامپ
احتمالی نامزدی مجدد ترامپ برای ریاست جمهوری در 2024 
 ورود دادگستری آمریکا به پرونده رشوه‌ برای دریافت عفو از سوی ترامپ
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، استفاده از فرمان عفو در ماه‌های آخر حضور روسای جمهوری در کاخ‌سفید مرسوم است اما رسانه‌های آمریکا می‌گویند ترامپ ممکن است از این قدرت برای عفو پیشگیرانه اعضای خانواده خود و حتی خودش هم استفاده کند که در این صورت بدعتی جدید در تاریخ آمریکا خواهد بود

 

آن طور که اسناد دادگاه عیان کرده، دادستان‌های وزارت دادگستری آمریکا تحقیقات درباره ادعاهایی را آغاز کرده‌اند که حاکی از تلاش برخی از لابی‌گران برای دریافت عفو ریاست‌جمهوری از طریق پرداخت رشوه است. دونالد ترامپ این ادعاها را «جعلی» خوانده اما وزارت دادگستری گفته در این باره تحقیق خواهد کرد.

 

روز سه‌شنبه، اسناد علنی شده دادگاه نشان داد که کارآگاهان دادگستری از تابستان گذشته تحقیق درباره یک «برنامه مخفیانه لابی‌گری» که احتمالا با تلاش برای ارتباط برقرارکردن با مقام‌های کاخ‌سفید همراه بوده را آغاز کرده‌اند.

 

در مدارک علنی شده دادگاه که روی اسامی افراد با هدف حفظ هویت آنها سیاه شده است نام و نشانی از مقام‌های دولتی دیده نمی‌شود و دادگستری هم می‌گوید هیچ مقام دولتی در جریان این تحقیقات درگیر با اتهامات نبوده است.

 

با این حال، دونالد ترامپ که تنها حدود هفت هفته دیگر بر سرکار خواهد بود در توییتر به این خبر واکنش نشان داده و آن را «خبر جعلی» خوانده است.

 

استفاده از قدرت عفو از سوی روسای جمهوری که در ماه‌های پایانی حضور در کاخ‌سفید هستند، امری مرسوم است.

 

ترامپ هم که تا ۲۰ ژانویه آینده در مسند ریاست‌جمهوری خواهد بود و هنوز هم پیروزی جو بایدن در رای‌گیری روز سوم نوامبر را نپذیرفته، در چند ماه گذشته از این قدرت برای عفو برخی از محکومان از جمله مایکل فلین، ژنرال بازنشسته و مشاور سابق امنیت ملی کاخ‌سفید استفاده کرده است.

 

رسانه‌های آمریکا روز چهارشنبه  گزارش کردند که ترامپ در چند روز گذشته درباره احتمال استفاده از قدرت خود برای عفو اعضای خانواده خود از جمله پسر ارشدش و جرد کوشنر، دامادش به همراه ایوانکا، دخترش با دستیاران خود سخن گفته است.

 

روسای جمهوری آمریکا می‌توانند با صدور فرمان عفو، علاوه بر بخشش محکومان فعلی یا افراد تحت تعقیب، از احتمال محاکمه افراد در آینده هم پیشگیری کنند.

 

ادعای رشوه برای خریدن فرمان عفو ترامپ چیست؟

به گزارش بی‌بی‌سی، اسناد دادگاه فدرال در واشنگتن دی‌سی، پایتخت، که روز گذشته، سه‌شنبه اول دسامبر، علنی شد نشان می‎‌دهد بازرسان وزارت دادگستری از قاضی درخواست کرده بودند که به آنها اجازه دهد به ایمیل‌ها و مکاتباتی دسترسی پیدا کنند که مرتبط به پرونده رشوه برای دریافت عفو مرتبط است.

 

بازرسان دادگستری به نام افرادی اشاره کرده اند که خود را به عنوان لابی‌گر به مقام‌های ارشد کاخ‌سفید نزدیک کرده بودند بدون این که رسما نام و مشخصات خود را به طور قانونی به عنوان لابی‌گر به ثبت رسانده باشند. نام این افراد مطابق قوانین قضایی آمریکا در اسناد علنی شده قلم گرفته شده و هنوز هویت آنها برای رسانه‌های آمریکا مشخص نیست.

 

بنابر این اسناد، هدف این افراد از نزدیک شدن به مقام‌های ارشد کاخ‌سفید می‌توانسته تلاشی بوده باشد برای «صدور فرمان عفو» برای شخصی که نامش در این اسناد قلم گرفته شده است.

بازرسان دادگستری در ماه اوت از قاضی خواسته بودند که به آنها مجوز دهد تا به ایمیل‌ها و مکاتبات مظنونان دسترسی یابند.

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top