|
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ الأحد ٣ جمادى الثانية ١٤٤٢ Sunday, January 17, 2021
کد خبر: 1008080
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۱۰/۲۴ - ۱۷:۰۹
حتی با بازگشت آمریکا به برجام، ۱۵۰۰ تحریم باقی می‌ماند
دکتر جلیلی در مصاحبه با سایت Khamenei_ir: خوشبینانه فرض می‌کنیم که رئیس جمهور منتخب آمریکا اعلام کند می‌خواهد به برجام بازگردد؛ این بازگشت بدون رفع تحریم‌ها چه فایده‌ای خواهد داشت؟
ب  حتی با بازگشت آمریکا به برجام، ۱۵۰۰ تحریم باقی می‌ماند
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز، دکتر جلیلی در مصاحبه با سایت Khamenei_ir: خوشبینانه فرض می‌کنیم که رئیس جمهور منتخب آمریکا اعلام کند می‌خواهد به برجام بازگردد؛ این بازگشت بدون رفع تحریم‌ها چه فایده‌ای خواهد داشت؟

 

از زمان خروج ترامپ از برجام تاکنون، ۲۷۱ شخصیت و ۲۵۹ نهاد، ۳۳ هواپیما و ۱۱ کشتی ایرانی را تحریم کرده‌اند؛ در کنار این میزان تحریم، ۳۸ شخصیت و ۱۳۹ نهاد خارجی که با ایران همکاری و رابطه اقتصادی داشته اند را نیز تحریم کرده‌اند. این ۷۵۱ تحریم علاوه بر ۸۰۲ تحریمی است که پیش از برجام وضع شده و قرار بود با برجام لغو شوند.

 

وقتی از ۲۵۹ نهاد ایرانی مورد تحریم سخن می‌گوییم،تنها یکی از آن ها بانک مرکزی است و این یعنی تمام سیستم مالی کشور تحت تحریم است. بسیاری از بانک های مثل بانک‌های ملی، ملت، پارسیان، آینده، تجارت، توسعه صادرات و ... نیز از جمله مواردی است که در دوره ترامپ تحریم شده‌اند.

 

مشخصا دو تحریم مهمی که وجود دارد یکی تحریم بانکی و دیگری تحریم نفت است. در دو فرمان اجرایی دیگر همه‌ی نهاد های اقتصادی ایران و حتی شرکت‌های فعال بخش خصوصی در صنایع فلزی، فولاد، معدن، عمران و نساجی را نیز تحریم کرده‌اند.

 

نکته مهم اینجاست که آمریکایی‌ها این تحریم ها را در قالب دستور های اجرایی جدید وضع کردند و علاوه بر برچسب هسته‌ای،‌ شناسه‌های دیگری نظیر تروریسم، حقوق بشر و .. را نیز به این تحریم ها چسبانده‌اند.

 

یعنی این تحریم ها خارج از موضوع هسته‌ای بازتعریف شده‌اند و اگر بایدن هم به برجام بازگردد به شما خواهد گفت برای رفع این ۱۵۰۰ تحریم‌ بیایید و بر سر موضوعات دیگر مذاکره کنید.

 

سناریو آنها این است که شما را وارد مسیری تاریک و بی انتها بکنند، از شما امتیاز بگیرند و تعهدات خود را همانند برجام ناتمام و نسیه بگذارند.

 

 اینکه رهبرانقلاب فرموده‌اند بازگشت آمریکا به برجام ضرر هم دارد بخاطر این ملاحظات کارشناسی بود.

کلیدواژه ها:
برجام  |  تحریم  |  آمریکا  | 
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top