|
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ السبت ٩ جمادى الثانية ١٤٤٢ Saturday, January 23, 2021
کد خبر: 1008209
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۱۰/۲۵ - ۲۱:۴۳
افشای مخفی‌کاری آمریکا درباره حمله به کمپ سیا در افغانستان
هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته و سخنگوی طالبان نیز به درخواست‌های متعدد فارین پالیسی برای اظهارنظر در این باره رویداد پاسخی نداده است.
افشای مخفی‌کاری آمریکا درباره حمله به کمپ سیا در افغانستان
 افشای مخفی‌کاری آمریکا درباره حمله به کمپ سیا در افغانستان
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز به نقل از العالم، نشریه آمریکایی فاش کرد که آمریکا حمله به یک کمپ سازمان سیا در افغانستان را مخفی کرده و تاکید نمود که این حمله می‌تواند نقض توافقنامه قطر باشد.

پایگاه نیروهای سازمان سیا در ولایت خوست افغانستان موسوم به «کمپ چاپمن» اوایل ماه دسامبر هدف حمله انتحاری قرار گرفت اما این رویداد مرگبار مورد گزارش و تایید مقامات رسمی افغان و آمریکایی قرار نگرفت.

«فارین پالیسی» نوشت که در این حمله 4 نفر از نیروهای حفاظت خواست که مورد آموزش و تجهیز سازمان سیا قرار دارند به همراه 3 نظامی دیگر افغان و 6 غیرنظامی کشته شدند با این حال نه رسانه‌های محلی و نه رسانه‌های بین المللی این حمله را گزارش نکردند.

گزارش می‌افزاید: نه واشنگتن و نه ماموریت ناتو در افغانستان هیچ اطلاعاتی درباره این حمله به صورت علنی یا در پاسخ به درخواست‌ها ارائه نکردند و بلافاصله پس از حمله نیز ارتش افغانستان و پلیس خوست از دسترسی به محل رویداد منع شدند.

وزارت کشور افغانستان سندی درباره این رویداد ندارد و سخنگوی والی خوست نیز می‌گوید که نیروهای وابسته به سازمان سیا اطلاعاتی را درباره انفجار به اشتراک نگذاشته است.

«مایکل کوگلمن» عضو ارشد اندیشکده ویلسون در این باره گفت: آمریکا در حالی مشغول خروج نیروها از افغانستان است که پایگاه‌هایش در این کشور همچنان مورد هدف قرار می‌گیرد و مردم آمریکا اجازه ندارد از آن مطلع شوند.

وی افزود: دولت ترامپ در تلاش است تا نشان دهد که پس از توافق صلح در حال خروج مسئولانه از افغانستان است اما این حمله آن تصویر بیش از حد گلگون را نفی می‌کند. در اینجا ما درباره یک حمله مرگبار به پایگاه آمریکا صحبت می‌کنیم درحالیکه در توافق با طالبان آمده است که نیروهای آمریکایی نباید هدف حمله قرار بگیرند.

این نشریه آمریکایی درباره زمان و چگونگی رویداد نوشت: حوالی ساعت 3 بعدازظهر دوم دسامبر سال 2020 یک خودروی زرهی هاموی مملو از مواد انفجاری در پارکینگ پایگاه منجر شد، انفجاری که به آسانی در تمام این شهر شنیده شد.

هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته و سخنگوی طالبان نیز به درخواست‌های متعدد فارین پالیسی برای اظهارنظر در این باره رویداد پاسخی نداده است.

کارکنان این پایگاه تایید کردند که نظامیان آمریکایی در زمان حمله در چاپمن حضور داشتند و یک مقام وزارت کشور افغانستان نیز گفت که بازرسان جنایی پایگاه بگرام نیز پس از آن برای بررسی حمله به محل آمده بودند.

کوگلمن تصریح کرد: اگر حمله توسط طالبان انجام شده باشد این نقض آشکار توافقنامه آمریکا-طالبان است؛ متن توافقنامه قطر بسیار واضح است طالبان نیروهای آمریکایی در افغانستان را مورد تهدید قرار نخواهد داد.

حمله به کمپ چاپمن نخستین حمله به نیروهای آمریکایی پس از توافقنامه صلح با طالبان نیست، اوایل تیرماه نیز «نیویورک تایمز» در مطلبی نوشته که طالبان به پایگاه «بسشن» و کمپ «دوایر» واقع در ولایت هلمند حملات راکتی کرده است اما این موضوع توسط مقامات رسمی آمریکا تایید نشده است.

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top