|
جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹ الجمعة ١٤ رجب ١٤٤٢ Friday, February 26, 2021
کد خبر: 1009533
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۱۱/۸ - ۱۱:۵۹
تراز تجاری 2 میلیارد دلار منفی شد
طبق اعلام رییس کل گمرک ایران، طی 10 ماهه سال جاری بالغ بر ۱۲۲ میلیون تن کالا به ارزش حدود ۵۹ میلیارد دلار بین ایران و کشورهای مختلف مبادله شد که این رقم نسبت به عملکرد 9 ماهه اول امسال از افزایش قابل توجهی برخوردار است.
ترازخارچی تراز تجاری  2  میلیارد  دلار منفی  شد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز،  مهدی میراشرفی،رییس کل گمرک ایران گزارش عملکرد ۱۰ماهه تجارت خارجی ایران راتشریح واعلام کردکه سیر تجارت ایران دردوران تحریم صعودی است.

سهم صادرات و واردات چقدر است؟

بر‌اساس این گزارش، در دوره مورد بررسی حجم تجارت خارجی ایران ۱۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش ۵۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده که از این رقم ۹۴ میلیون و ۵۴۱ هزار تن به ارزش ۲۸ میلیارد و ۶۳ میلیون دلار سهم صادرات و ۲۸ میلیون و ۲۴۹ هزار تن به ارزش ۳۰ میلیارد و ۶۳۹ میلیون دلار سهم واردات بود.

 

صادرات کالاهای غیرنفتی در این مدت از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب با ۱۷.۷ و ۲۰ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است، اما در مقایسه با ماه قبل از آن، یعنی آذر ماه افزایش داشته و طبق گفته رییس کل گمرک ایران پیش‌بینی می‌شود که این روند در ماه‌های بهمن و اسفند سال جاری با رشد بیشتری همراه باشد.  در بخش واردات نیز از نظر وزنی 2 درصد و از حیث ارزش ۱۵.۵ درصد کاهش گزارش شده است.
 

5 کشور عمده مقاصد صادراتی
 

مقاصد صادراتی ایران در 10 ماهه سال جاری به ترتیب چین با ۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار، عراق با ۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ارزش ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار، ترکیه با ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن به ارزش دو میلیارد دلار و افغانستان با پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بودند.  این پنج کشور در مجموع ۶۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار از ایران کالا وارد کردند که از حیث وزن ۷۳.۵ درصد و از نظر ارزش ۷۶ درصد صادرات را دربر می‌گیرد.
 

مبدا واردات ایران کجاست؟

گزارش رییس کل گمرک ایران نشان می‌دهد که کشورهای مبدا طرف معامله واردات کالا با ایران، به ترتیب چین با دو میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ارزش هفت میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تن به ارزش هفت میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، ترکیه با چهار میلیون تن به ارزش سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، هند با یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار و آلمان با ۹۶۶ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار هستند.

 

این پنج کشور در مجموع ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ارزش ۲۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار کالا به ایران صادر کردند که این رقم ۴۹ درصد از وزن و ۷۱.۶ درصد از ارزش کل واردات کشور در 10 ماهه سال جاری تشکیل می‌دهد. همچنین ۶۹ درصد از کل واردات کشور در این مدت را کالاهای اساسی به خود اختصاص داده که وزن آن بالغ بر ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن بوده است.

 

این درحالی است که از 11 آبان ماه تا 30 دی ماه سال جاری هشت میلیون و ۱۰۰ هزار تن کالای اساسی به ارزش ۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار (روزی ۱۰۱ هزار تن) وارد کشور شده است. در 10 سال جاری ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تن کالا از قلمرو ایران ترانزیت شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۹.۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

 

آخرین خبر

2025

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top