|
سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ الثلاثاء ١٨ رجب ١٤٤٢ Tuesday, March 2, 2021
کد خبر: 1009845
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۱۱/۱۱ - ۰۰:۴۴
سعودی و امارات در باتلاق... آیا پایان جنگ یمن نزدیک است؟
ممکن است روابط میان جو بایدن رییس جمهور آمریکا و عربستان یکی از بحث برانگیزترین مسائل در دوران رییس جمهور جدید باشد.
سعودی و امارات در باتلاق... آیا پایان جنگ یمن نزدیک است؟  سعودی و امارات در باتلاق... آیا پایان جنگ یمن نزدیک است؟
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام‌نیوز به نقل از العالم،تصمیمات دولت جدید آمریکا به ریاست جو بایدن در حال حاضر از توجه و اهتمام مضاعفی برخوردار است؛ زیرا روند سیاست های آتی در قبال عربستان و امارات را مشخص خواهد کرد.

در حالی که عربستان سعودی به خاطر سلب محرمانه بودن گزارش سازمان اطلاعات آمریکا درباره ترور خاشقجی و لغو درج اسم انصارالله یمن در فهرست تروریسم که توسط ترامپ مطرح شده بود، بسیار نگران است؛ وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که قرارداد فروش جنگنده های اف 35 به امارات و قرارداد فروش بمبهای پیشرفته و سنگین به عربستان سعودی به طور موقت تعلیق شده است.

همزمان، دولت ایتالیا مجوزهای قبلی صادرات سلاح به عربستان سعودی و امارات را بر اساس قانون 185 مصوب 1999 مبنی بر ممنوعیت فروش سلاح به کشورهای ناقض حقوق بشر، لغو و اعلام کرد که هیچ مجوز جدیدی برای فروش سلاح به این دو کشور صادر نمی کند.

سازمان های بین المللی مانند سازمان عفو بین الملل و آکسفام نیز از این تصمیمات استقبال کردند.

"فیلیپ ناصیف" از مسئولان سازمان عفو بین الملل گفت: به تعلیق درآوردن فروش سلاح از جانب آمریکا اقدامی مثبت است و موجب افزایش فشارها علیه کشورهای اروپایی و بویژه انگلیس و فرانسه می شود تا آنها نیز دست به اقدام مشابه بزنند تا از تشدید بحران انسانی در یمن دست بکشند.

به رغم آنکه امارات این اقدام را قابل پیش بینی توصیف کرده بود؛ اما برخی بر این باورند که به تعلیق درآوردن فروش سلاح اشاره به تغییر شیوه دولت بایدن در برخورد با متحدان قدیمی اش در منطقه دارد. مساله ای که موجب نگرانی کشورهای سازش کار خواهد شد؛ زیرا آنها به دنبال افزایش توان تسلیحاتی و تضمین فرار از بازخواست بین المللی به سبب جنایتهای خود هستند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر از ترس آنکه مبادا کشورهای سازش کار گمان کنند که در مقابل سازش چیزی عایدشان نشده است، برای اطمینان بخشی به این کشورها در واکنش به تصمیم دولت بایدن در به تعویق انداختن فروش جنگنده های اف 35 به امارات، گفت: متوقف کردن معامله فروش جنگنده های مدرن آسیبی به توافق های سازش نخواهد زد و تاکید کرد که "ما در مرحله بی بازگشت به سر می بریم".

ممکن است روابط میان جو بایدن رییس جمهور آمریکا و عربستان یکی از بحث برانگیزترین مسائل در دوران رییس جمهور جدید باشد؛ آیا بایدن به ائتلاف واشنگتن با ریاض و ابوظبی پایان خواهد داد، یا آنکه به حمایت های بی قید و شرط ادامه خواهد داد و اقداماتش فقط راهبردی جدید برای دوشیدن بیشتر کشورهای نفت خیز است؟ یا آنکه کشورهای سازش کار متوجه خواهند شد که از توافق های سازش، به جز ننگ و خفت و فرمانبرداری مطلق از استکبار غربی و شکست و ناکامی، چیزی حاصل نشده است!

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top