|
شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ السبت ٢٢ رجب ١٤٤٢ Saturday, March 6, 2021
کد خبر: 1010169
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۱۱/۱۳ - ۱۳:۲۱
بایدن سوپرمن نیست!
ترامپ و بایدن بایدن سوپرمن نیست!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

 به گزارش جام نیوز، روزنامه صبح نو گفت‌وگویی با نصرالله تاجیک، کارشناس مسائل سیاسی انجام داده است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.

بایدن سوپرمن نیست

- دونالد ترامپ که همه راه‌ها را در مقابل ایران به کار گرفت، ناموفق بود. آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که با رویکرد و روش دیگری در پی اهداف‌شان به برجام بازگردند.

- جو بایدن سوپرمن نیست. اگر برجام را مورد توجه قرار‌دهیم، می‌‌بینیم که جو بایدن دنبال حفظ منافع آمریکاست، نه ایران.

- باید دقت کنیم که تمام معادلات تغییر نمی کند و ممکن است روش حل معادلات با هم متفاوت باشد.

آمریکا در شرایطی نیست که برای برجام شرط بگذارد

- اینکه ایران باید به برجام برگردد یا آمریکا، باید گفت که این آمریکاست که قطعنامه بین المللی برجام را بلااجرا گذاشته و شورای امنیت به‌راحتی درباره این قطعنامه کم‌کاری کرد.

- این آمریکاست که باید اول به برجام بازگردد. آمریکا باید بداند به دلیل اشتباهات ترامپ در شرایطی نیست که بخواهد برای برجام شرط بگذارد.

باید به دنبال «قوی‌شدن» باشیم

- کشور ما برای تنفس سیاست خارجی خودش و به‌خاطر تحریم‌ها پذیرفت که برجام را به یک نتیجه برساند و اجرا کند و آژانس هم بارها تایید کرد که ما به برجام پایبند بوده‌ایم اما با بی‌خردی ترامپ روند کار آسیب دید.

- اگر کار ادامه می‌‌یافت و ما بهره‌‌ای از برجام می‌‌بردیم، اکنون آزاد بودیم و درباره دیگر دغدغه‌‌هایی که آنها مدنظر دارند، گفت‌وگو می‌کردیم تا نگرانی آنها را نسبت به برخی موضوعات دیگر رفع کنیم.

- این به آن معنا نیست که آنها در صنایع موشکی یا قدرت نظامی ما اظهار نظر و دخالتی داشته باشند؛ فقط منظور رفع نگرانی از آنها بود، نه اینکه برای کارهای خودمان اجازه بگیریم چراکه عوامل بازدارنده مشخص هستند.

- از آن میان صنایع موشکی ماست و ایران بعد از تحمیل یک جنگ هشت‌ساله و خسارات مادی و معنوی و شهادت بسیاری از رزمندگانش چنین تجربه‌‌ای دارد و باید به دنبال قوی‌بودن خودش باشد که در کنار سایر عوامل به تامین امنیت ملی و منافع کشور دست بزند.

مواضع بایدن کمک‌کننده نیست

- ما معتقدیم آمریکا باید به برجام بازگردد. درباره اینکه بازگشت آمریکا با عدم‌اجرای کاهش تعهدات یک ایده همزمان جلو برود یا اینکه آمریکایی‌ها تحریم‌ها را هم لغو کنند و در یک فضای بدون تحریم، دو کشور بنشینند و یک چارچوب برای حل کار پیدا کنند، می‌‌توان تحلیل ‌هایی را داشت اما اینکه بایدن درباره برجام با کشورهای اروپایی صحبت می‌‌کند، کمک‌کننده نیست.

- آنچه مشخص است اینکه یک روند طولانی بین ما و جو بایدن درباره برجام وجود دارد و با مشکلاتی که ترامپ به وجود آورده است، مدت بیشتری را نیاز داریم تا مسائل در مسیر مطلوب دنبال شود.

کلیدواژه ها:
انتخابات ۱۴۰۰ ار اس اس آر اس اس
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top