|
شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ السبت ١٥ رجب ١٤٤٢ Saturday, February 27, 2021
کد خبر: 1011173
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۱۱/۲۳ - ۱۶:۱۸
دانش‌آموزان به‌صورت مجازی به راهیان‌نور سفر خواهند کرد
راهیان نور دانش‌آموزان به‌صورت مجازی به راهیان‌نور سفر خواهند کرد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش جام نیوز،  با توجه به شیوع کرونا در کشور و عدم امکان برگزاری اردوهای راهیان‌نور به‌صورت حضوری، در سال جاری بنا است اردوهای راهیان‌نور در سراسر کشور برای دانش‌آموزان به‌صورت مجازی و در فضای نرم‌افزار شاد اجرا شود.

حسنعلی اصغری، مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قزوین در نشست خبری راهیان‌نور که صبح امروز در محل اداره‌کل آموزش‌وپرورش استان قزوین برگزار شد، گفت: لازم است میان آموزش‌وپرورش و مجموعه‌ها و دستگاه‌های فرهنگی هم‌افزایی مناسبی وجود داشته باشد تا هزینه‌ها کاهش و خروجی‌ها افزایش یابند؛ ما به‌عنوان یک دستگاه فرهنگی اگر می‌خواهیم در رسیدن به اهداف خود موفق باشیم، نیازمند همکاری همهٔ دستگاه‌ها در حوزه‌های مختلف فرهنگی هستیم.

وی افزود: خوش‌بختانه این همکاری و همدلی بین آموزش‌وپرورش و مجموعه‌های فرهنگی به‌نحو مطلوبی شکل گرفته است و در طول این سال‌ها کارهای بزرگی در زمینه‌های مختلف انجام شده است.

این مسؤول ادامه داد: وظیفهٔ ما است که در ایام‌الله چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از دستاوردهای انقلاب در حوزه‌های فرهنگی سخن بگوییم، زیرا ممکن است برخی از هم‌وطنان تنها نیمهٔ خالی لیوان را ببینند، اما لازم است همه بدانند که امروز به برکت خون شهدا و رشادت‌های بزرگانی هم‌چون سردار سلیمانی، انقلاب اسلامی منشأ تحولات فراوانی بوده است.

اصغری اظهار کرد: اکنون اگر پس از گذشت بیش از 4 دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، موفق شده‌ایم در مسیر موفقیت گام برداریم و با عزت و اقتدار در این مسیر به پیش برویم، بخشی از این اقتدار ناشی از فعالیت‌ها و تلاش‌های معلمان است.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قزوین عنوان کرد: معلمان در این سال‌ها تلاش کردند نهال نوپای انقلاب به درختی تنومند تبدیل شود که جایگاه ویژه‌ای در جهان دارد.

وی خاطرنشان کرد: دشمنی دشمنان جمهوری اسلامی از ابتدای انقلاب وجود داشته و اکنون نیز ادامه دارد، بنابراین لازم است هوشمندتر و چابک‌تر از گذشته عمل کنیم و از تجربیات گذشته درس بگیریم و آمادگی برای هرگونه مواجهه با دشمنان را داشته باشیم.

این مسؤول اضافه کرد: امروز مهم‌ترین بخشی که دشمن احساس کرده می‌تواند در آن حوزه ورود کند و به ما ضربه بزند، حوزهٔ مربوط به جوانان و نوجوانان است؛ ما باید به‌عنوان نهادی که وظیفهٔ تربیت این نوجوانان بر عهدهٔ ماست، هوشمندی حداکثری داشته باشیم؛ یعنی با دانش و تعهد حداکثری به وظایف خود عمل کنیم.

اصغری در ادامه بیان کرد: برای این‌که موفق شویم به درستی به این نقش‌ها بپردازیم، باید فرصت‌ها را شناسایی کنیم؛ یکی از این فرصت‌ها، الگوها هستند؛ معرفی الگوها و نمادها در راستای این هدف مهم بسیار حائز اهمیت است.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قزوین تصریح کرد: اردوهای راهیان‌نور و حضور دانش‌آموزان در این سفر می‌تواند تصاویر دوران دفاع‌مقدس را در ذهن آنان تداعی کند تا دانش‌آموزان خود را در نقش شهدا و ایثارگران بگذارند.

وی یادآور شد: انتظار داریم این سفر معنوی دستاوردهای خوبی داشته باشد و دستاورد آن این است که دانش‌آموز به این مسئله بیندیشد که در افزایش اقتدار و عزت کشور چه نقشی می‌تواند ایفا کند.

اصغری خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم این مسئله را به تصویر بکشیم و آن را به‌عنوان هدف پیش‌بینی کنیم، نیازمند نقشهٔ راه جهت رسیدن به آن هستیم که امروز بیانیهٔ گام دوم انقلاب برای ما نقشهٔ راه است.

وی تصریح کرد: در این مسیر نقش نوجوانان و جوانان جهت رسیدن به اهداف نقش ویژه‌ای است که برای آماده شدن جهت این نقش‌آفرینی عظیم باید به خودسازی برسند.

 

معلمان، افسران سپاه پیشرفت کشور هستند

در ادامهٔ این نشست خبری، هادی بغدادی، رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان قزوین اظهار کرد: بی‌شک همهٔ ما مؤثرین و سرنوشت‌سازترین دوران زندگی خود را در ایام تحصیل در مدرسه می‌دانیم و در این مسیر، شخصیتی باارزش‌تر از معلمان عزیز سراغ نداریم.

وی افزود: مقام معظم رهبری از معلمان تحت‌عنوان افسران سپاه پیشرفت کشور و پایه‌ریزان تمدن نوین اسلامی نام برده‌اند، اقداماتی که این عزیزان در ایام شیوع کرونا داشته‌اند مانند مجاهدت‌های خاموشی بود که متأسفانه مورد غفلت واقع شد و دیده نشد و لازم است رسانه‌ها به این موضوع به‌صورت گسترده و ویژه بپردازند.

این مسؤول ادامه داد: راهیان‌نور و دوران 8 سال دفاع مقدس یک گنجه است و لازم است این گنجه برای نوجوانان و جوانان گشوده شود، به همین منظور در 27 و 28 بهمن ماه سال جاری دانش‌آموزان و معلمان به‌صورت مجازی در مسیر نورانی راهیان‌نور گام برمی‌دارند.

وی اظهار کرد: موضوع حائز اهمیت در این‌گونه برنامه‌ها، تداوم مسیر و انتقال مفاهیم است که معلمان باید در ادامهٔ کار و پس از پایان اردوها، این موضوع را تداوم ببخشند و رسانه‌ها نیز باید در ایجاد یک فضای جامع و نورانی در روزهای اردوی مجازی راهیان‌نور نقش‌آفرینی کنند.

بغدادی خاطرنشان کرد: متأسفانه امروز شاهدیم که فضای مجازی فضایی بسیار فاسد و مخرب است و به جوانان و نوجوانان آسیب وارد می‌کند، ما باید با تمام قوا به دفاع از ارزش‌ها و مبانی ولایت فقیه در این فضا بپردازیم.

 

راهیان‌نور یکی از راه‌های مقابله با توطئه‌های فرهنگی دشمنان است

محمد سرباز، مسؤول بسیج دانش‌آموزی استان قزوین نیز در ادامهٔ این برنامه، ضمن تبریک ایام‌الله دههٔ فجر و گرامیداشت یاد و خاطرهٔ سردار سلیمانی و شهید فخری‌زاده، عنوان کرد: همه روزه شاهد این هستیم که دشمنان جمهوری اسلامی ایران به انحاء مختلف علیه نظام ما توطئه‌چینی می‌کنند و در همین مسیر نیز سربازان بسیاری را جهت حفظ انقلاب و دستاوردهای آن، تقدیم این آب و خاک کرده‌ایم.

وی افزود: اکنون این انقلاب مستحکم‌تر از گذشته به دست ما رسیده و طی سال‌های اخیر نیز شاهد بوده‌ایم که دشمنان و در رأس آن استکبار جهانی با استفاده از نیروهای دست پروردهٔ خود در منطقه یعنی داعش، به‌دنبال این بوده که محور مقاومت را با شکست مواجه کند و فضایی را فراهم کند که کشورهای اسلامی را تجزیه کند، اما با ورود مدافعین حرم در این حوزه ناکام مانده است.

سرباز اظهار کرد: پس از پیروزی بر داعش نیز دشمن با توطئهٔ مستقیم رئیس‌جمهور امریکا، دست به ترور ناجوانمردانهٔ سردار سلیمانی زد که این مسئله نیز انقلاب دیگری را در دل‌های مردم به‌وجود آورد.

وی خاطرنشان کرد: دشمن همواره به‌دنبال این بوده که مردم اتفاقات مربوط به انقلاب را به فراموشی بسپارند و نیز به‌دنبال تحریف ایثارگری‌ها و رشادت‌های دلاور مردان این مرز و بوم بوده است که تاکنون توفیقی در این زمینه حاصل نکرده است.

مسؤول بسیج دانش‌آموزی استان قزوین در ادامه عنوان کرد: مانور عظیم فرهنگی راهیان‌نور، یکی از مهم‌ترین راه‌های مقابله با توطئه‌های فرهنگی دشمن است؛ این بزرگ‌ترین رزمایشی است که به‌طور مستقیم با دل‌های جوانان سروکار دارد.

وی تصریح کرد: اگر دشمن به‌دنبال تغییر الگوهای فرهنگی است، ما باید از طریق راهیان‌نور در ذهن نوجوانان، جوانان، مردان و بانوان ارزش‌های فرهنگی را نهادینه کنیم.

سرباز بیان کرد: همه ساله این رویداد عظیم فرهنگی به‌صورت حضوری برگزار می‌شد و 4 الی 5 هزار دانش‌آموز از استان قزوین در این ایام به جبهه‌های غرب و جنوب اعزام می‌شدند و از نزدیک فضای یادمان‌های دفاع‌مقدس را بازدید می‌کردند و از این فضای معنوی بهره‌مند می‌شدند، اما امسال به‌دلیل شیوع کرونا این اردوها به‌صورت مجازی برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: امسال به‌دلیل شیوع کرونا شاهد هستیم که تمامی حوزه‌های آموزشی در نحوهٔ اجرای برنامه‌های خود دچار تغییر و تحول شده‌اند، به همین خاطر اردوهای راهیان‌نور نیز مانند آموزش‌ها به‌صورت مجازی برگزار می‌شود.

مسؤول بسیج دانش‌آموزی استان قزوین تأکید کرد: این اتفاق امسال به سبکی نو و ابداعی اتفاق خواهد افتاد و در روزهای 27 و 28 بهمن ماه سال جاری برنامهٔ ویژه‌ای برای دانش‌آموزان در فضای مجازی تدارک دیده شده است.

وی یادآور شد: دانش‌آموزان همهٔ مقاطع می‌توانند از این برنامه‌ها استفاده کنند اما این برنامه به‌صورت ویژه برای دانش‌آموزان پایه‌های نهم، دهم و دوازهم که دروس آمادگی دفاعی دارند برگزار می‌شود تا از طریق شبکهٔ شاد از این برنامهٔ معنوی استفاده کنند.

این مسؤول اضافه کرد: طی روزهای 27 و 28 بهمن ماه، برنامهٔ تحصیلی دانش‌آموزان پایه‌های ذکر شده به‌جز درس آمادگی‌دفاعی لغو خواهد شد.

وی عنوان کرد: اکنون تیم‌هایی از صداوسیما و راویان دفاع‌مقدس در مناطق عملیاتی حضور داشته و مشغول ضبط برخی برنامه‌ها برای این اردوی مجازی هستند، البته برنامه‌های این اردو هم به‌صورت تولیدی و هم به‌صورت زنده از مناطق عملیاتی پخش خواهد شد.

سرباز خاطرنشان کرد: هم‌چنین در شب 28 بهمن ماه نیز شب خاطره‌ای برای دانش‌آموزان در شبکهٔ شاد به‌صورت زنده خواهیم داشت.

مسؤول بسیج دانش‌آموزی استان قزوین در ادامه بیان کرد: 253 هزار دانش‌آموز در استان قزوین در 2 هزار مدرسهٔ فعال مشغول به تحصیل هستند که بیش از 37 هزار نفر از این عزیزان در پایه‌های نهم، دهم و دوازدهم تحصیل می‌کنند و نیز 1 هزار و 800 کلاس درس آمادگی‌دفاعی در استان قزوین داریم که مخاطب اصلی این اردوها عزیزانی هستند که دارای دروس‌آمادگی دفاعی می‌باشند.

وی تأکید کرد: در طی 2 روز فوق برای برگزاری اردوی راهیان‌نور، در ساعات 9، 11، 16:30 و 19 برنامه‌هایی برای دانش‌آموزان به‌صورت زنده از طریق شبکهٔ قزوین، نرم‌افزار شاد و کانال‌های موازی آن در نرم‌افزارهای روبیکا، آپارات، اینستاگرام و توئیتر اجرا خواهد شد که امیدواریم دانش‌آموزان از این فضای معنوی نهایت بهره‌مندی را داشته باشند.

سرباز در پایان اظهار کرد: دل‌نوشته‌های دانش‌آموزان از این سفر معنوی مجازی پس از پایان سفر در کتابی به‌نام شخص آنان به چاپ خواهد رسید.

 

فارس

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top