|
شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ السبت ١٥ رجب ١٤٤٢ Saturday, February 27, 2021
کد خبر: 1011812
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۱۱/۳۰ - ۱۹:۴۰
جدیدترین بحران جهانی؛ توزیع ناعادلانه واکسن کرونا
دبیرکل سازمان ملل متحد به‌تندی از «توزیع نامتناسب و ناعادلانه» واکسن کرونا در جهان انتقاد کرده و گفته است ده کشور جهان، بیش از ۷۵ درصد واکسن‌های کرونا را به خود اختصاص داده‌اند.
واکسن کرونا جدیدترین بحران جهانی؛ توزیع ناعادلانه واکسن کرونا
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

آنتونیو گوترش، روز چهارشنبه، در جمع هیئتی عالی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل، خواستار کوششی جهانی برای دسترسی هرچه سریع‌تر تمامی انسان‌ها در همه کشورها به واکسن کرونا شد.

 

گوترش گفت ۱۳۰ کشور جهان تا امروز حتی یک واکسن هم دریافت نکرده‌اند و «در این لحظه بحرانی، توزیع عادلانه واکسن، بزرگ‌ترین آزمون اخلاقی است که جامعه جهانی با آن روبه‌روست.»

 

دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار یک طرح جهانی واکسیناسیون فوری شد که در آن، دانشمندان، تولیدکنندگان واکسن و آنها که می‌تواند سرمایه لازم را فراهم آورند، از توزیع عادلانه واکسن در جهان اطمینان یابند.

 

او همچنین از قدرت‌های بزرگ اقتصادی گروه ۲۰ خواست که یک نیروی ضربتی ویژه به راه اندازند تا هماهنگی‌های لازم از نظر اجرایی و مالی برای توزیع عادلانه واکسن در جهان را انجام دهد.

 

به گزارش ایندیپندنت، گوترش گفت این نیروی ویژه باید ظرفیت و توان بسیج شرکت‌های داروسازی، صنابع کلیدی و عوامل پشتیبانی را داشته باشد.

 

او گفت نشست روز جمعه هفت کشور صنعتی جهان، شامل آمریکا، آلمان، ژاپن، بریتانیا، فرانسه، کانادا و ایتالیا، می‌تواند فرصتی مناسب برای بسیج منابع مالی ضروری باشد.

 

ویروس کرونا بیش از ۱۰۹ میلیون نفر را در سراسر جهان آلوده کرده و منجر به مرگ حداقل دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر شده است.

 

در حالی که شرکت‌های تولیدکننده واکسن، با مشکلاتی در افزایش تولید واکسن‌های خود روبه‌رو هستند، بسیاری از کشورها از اینکه در فهرست دریافت‌کنندگان واکسن نیستند، شکایت دارند. حتی کشورهای ثروتمند هم با کمبود واکسن و گلایه‌های داخلی مواجه هستند.

 

برنامه بلندپروازانه کواکس سازمان جهانی بهداشت با هدف خرید و انتقال واکسن به کشورهای فقیر، همین حالا هم، که واکسیناسیون در کشورهای ثروتمند در حال انجام است، از دستیابی به هدف خود ناکام مانده است. سازمان جهانی بهداشت می‌گوید برنامه کواکس در سال جاری میلادی به پنج میلیارد دلار بودجه نیاز دارد.

 

106

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top