|
پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ الخميس ٢٠ رجب ١٤٤٢ Thursday, March 4, 2021
کد خبر: 1012108
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۱۲/۴ - ۱۱:۳۷
واکنش احتمالی بازارها به تفاهم ایران و آژانس
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از بازگشت از سفر یک روزه به ایران و مذاکره با مقامات ایرانی نتایج این سفر را مثبت ارزیابی کرد و در عین حال گفت: پروتکل الحاقی لغو می‌شود.
 ایران  و آژانس واکنش  احتمالی  بازارها  به  تفاهم  ایران  و آژانس
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز،  مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از بازگشت از ایران اعلام کرد: بعد از مذاکرات و مشورت‌های فشرده با ایران به نتایج بسیار مثبتی رسیدیم. اساسا آنچه توافق کردیم عبارت است از اینکه ایران همچنان برنامه نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای را ادامه دهد.

 

در عین حال آژانس همچنان برای سه ماه فعالیت‌های راستی‌آزمایی خود را ادامه می‌دهد. این تفاهم فنی ما را به جایی می‌رساند که مذاکرات سیاسی انجام شود. متاسفانه پروتکل الحاقی لغو خواهد شد اما ما روی یک ترتیبات خاص دوطرفه تفاهم کردیم که بتوانیم از این دوران پلی بزنیم به حفظ نظارت آژانس. دسترسی ما کمتر خواهد شد اما آن سطح از نظارت خود را که نیاز داشتیم با این توافق حفظ کردیم. در واقع به یک راه حل موقت رسیدیم.

 

بدین ترتیب با این راه‌حل موقت به نظر می‌رسد بازارها دچار شوک متاثر از یک خبر سیاسی نشده باشند و به نوعی حتی این خبر اثرگذاری اتفاق مهم پنجم اسفند ماه در مجلس را هم گرفته است. در واقع دیگر بعید است که گام جدید ایران در برجام که پنجم اسفند ماه اعلام خواهد شد تاثیر جدیدتری بر روند بازارها بگذارد.

 

دیروز تا پیش از بازگشت مدیر آژانس، قیمت دلار همان روند نزولی خود را ادامه داده بود و به ۲۴۷۰۰ تومان در بازار رسید. این اثرگذاری در بازار طلا نیز قابل مشاهده بود. اما با انتشار اظهارات جدید مدیر آژانس انرژی اتمی به نظر می‌رسد هر دو بازار روند باثبات‌تری داشته باشند و میزان تغییرات آنها محدودتر شود و چه بسا از حالت نزولی به یک حالت باثبات بیشتری حرکت کند.

 

با این اتفاق به نظر می‌رسد بازار سهام نیز متاثر از مولفه‌های اقتصادی مسیر خود را طی کند. عرضه اولیه روز چهارشنبه، نبود عامل تقویت‌کننده‌ای مثل افزایش قیمت دلار، نبود گشایش‌های سیاسی یا عدم بازگشت پرقدرت نقدینگی مردم به بازار سهام همه این‌ها نشان از این دارد که بورس در روزهای آینده روزهای مثبت پرقدرتی را پیش رو ندارد و در بهترین حالت یک روند باثبات و تغییرات با دامنه محدودتری را داشته باشد.

 

کارگرآنلاین

2025

کلیدواژه ها:
انتخابات ۱۴۰۰ ار اس اس آر اس اس
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top