|
شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ السبت ١٥ رجب ١٤٤٢ Saturday, February 27, 2021
کد خبر: 1012222
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۹/۱۲/۵ - ۱۳:۳۹
بورس از ۲۰ اسفند ماه مثبت می ‌شود
یک کارشناس بازار سرمایه با نادرست ارزیابی کردن فشار بر حقوقی ها برای تعادل بخشیدن به بازار پیش بینی کرد بورس از ۲۰ اسفندماه با کاهش فشار فروش مواجه شده و متعادل می شود.
بورس
 بورس  از ۲۰  اسفند ماه  مثبت  می ‌شود
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز،  بازار سرمایه دوباره به روند متوالی روزهای منفی دچار شده و سرمایه گذاران بورس با بدبینی به روزهای پیش رو تا پایان سال می نگرند. پرسش اصلی این است که روند منفی کنونی در حالی که بسیاری از سهام ها تا ۷۰ درصد تعدیل قیمت را از مرداد ماه تاکنون پشت سر گذاشته اند تا کجا ادامه خواهد داشت و بازار چه زمانی به روند با ثبات و مثبت بازخواهد گشت؟

 

نکته مهم این که سایه مولفه های غیراقتصادی همچون تحریم نیز دیگر به شدت قبل بر بورس سنگینی نمی کند و برخی سهام ها در گزارش های ۹ ماهه خود عملکرد قابل قبولی نشان داده اند اما این عملکرد مورد بی توجهی سهامداران قرار دارد و آنها همچنان به فروش  سهام و خروج نقدینگی خود از بازار اصرار دارند.

 

به اوج رسیدن انتظارها و انتقادات از حقوقی های بورس

انتظار از حقوقی های بازار نیز در شرایط کنونی به اوج رسیده و بسیاری از سهامداران حقیقی انتقادات تندی از آنها دارند. به باور سهامداران حقیقی ، حقوقی ها مسئولیت خود را در حمایت از سهام به درستی ایفا نمی کنند و این در حالیست که در زمان اوج قیمت ها سود فراوانی از فروش سهام به حقیقی ها برده اند.

 

سعیده امیر احمدی کارشناس ارشد بازار سرمایه در یادداشتی که در روزنامه دنیای اقتصاد منتشر کرده این دیدگاه را مورد نقد قرار داده و ضمن پیش بینی متعادل شدن بورس از ۲۰ اسفندماه، نوشته است؛ وقتی درباره تاثیر حقوقی‌ها بر بورس و تغییراتی از جمله دامنه نوسان نامتقارن صحبت کنیم، باید در نظر داشته باشیم با بازاری مواجه هستیم که در ابتدای سال با مجموعه عواملی به هم پیوسته با هجوم شدید افرادی روبه‌رو شد که حتی اسم سهام را برای اولین بار می‌شنیدند.

 

رشدهای خارج از منطق؛ عامل ریزش بازار

بورس همزمان با دعوت نهادهای مسوول از مردم عادی و عموم جامعه، رشدهای خارج از منطق را تجربه کرد و با ریزش بازار و برگشت قیمت‌های سهام به ارزش‌های ذاتی خود مواجه شد و خیل عظیمی از مردم دچار زیان شدند.

 

در این شرایط  حقوقی‌ها که خود صاحبان و ذی‌نفعان پرتعدادی دارند، بدون رعایت تمامی فیلترهای تصمیم‌گیری کارشناسی، ملزم می‌شوند در ابتدای ریزش همه منابعشان را برای حمایت از بازار، سهم بخرند و اصطلاحا از سهام خود حمایت کنند. در این حالت و با فرض تمکین مدیران حقوقی، منابع محدود است و در اولین برگشت بسیاری که ناچار شدند منابع قبلی و جدید خود را سهم بخرند، حالا می‌فروشند.

 

از ۲۰ اسفند فشار نیاز به نقدینگی کم می شود

این کارشناس بازار سرمایه در بخش دیگری از یادداشت خود نوشته است؛ فارغ از مباحثی چون سهامداران حقیقی و حقوقی یا نامتقارن‌سازی دامنه نوسان، به نظرم از حوالی ۲۰ اسفند ماه که فشار نیاز به نقدینگی کم می‌شود، بدون نیاز به دستور و صرفا براساس ارزندگی، بازار متعادل‌تر خواهد بود. هرچند تبعات حضور افرادی که هیچ تجربه و تحلیلی در بازار ندارند به این سرعت و سهولت از شرایط معاملات سهام، برداشته نمی‌شود.

 

کاماپرس

2025

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top