|
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ الجمعة ١٣ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Friday, October 30, 2020
کد خبر: 103796
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۰۵/۲۹ - ۲۲:۰۹
توصیه روانشناسان در مورد ازدواج
  توصیه روانشناسان در مورد ازدواج
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

هر دختر و پسری قبل از ازدواج باید ملاک هایی برای ازدواج داشته باشد تا بتوانند زندگی باثبات و آرامی داشته باشند.

قانون، دین، عرف و روانشناسان هر کدام ملاک هایی را برای ازدواج بیان می کنند که یکی از این ملاک ها از دیدگاه روانشناسی، خودشناسی است.

یکی از زوایای مهم خودشناسی، شناخت شخصیت است. شخصیت به مجموعه ویژگی های فردی گفته می‌شود که می‌توان با شناخت آنها رفتار، عادات و طرز برخورد فرد با دیگران را در شرایط گوناگون پیش‌بینی کرد؛ به همین دلیل اگر فرد اول شخصیت خود را به درستی بشناسد و بعد بر اساس شخصیتش به دنبال فردی بگردد که با وی سازگار است یقیناً در ازدواجش موفق‌تر خواهد بود.

 

شخصیت افراد از چند دیدگاه قابل دسته بندی و بررسی است:


دسته بندی اول: درون‌گرا و برون‌گرا
افراد درون‌گرا، تمایلی به حضور در جمع ندارند و بیشتر از تنهایی لذت می‌برند؛ به همین دلیل است که این گروه معمولاً خود را درگیر مسائل محیط پیرامونشان نمی‌کنند.
 

در مقابل، افرادی که شخصیت برون‌گرا دارند، از حضور در جمع و اظهار نظر در آن لذت می‌برند. آنها مدام تلاش می‌کنند با محیط اطرافشان در تعامل باشند.


بهترین ازدوواج در این دسته‌بندی ازدواج هر فرد با هم‌گروه خود است . اما باید توجه داشت که در غیر این صورت معمولاً ازدواج یک درون‌گرای افراطی با یک برون‌گرای افراطی با شکست مواجه می‌شود.

 

دسته‌بندی دوم: بصری،‌ سمعی،‌ لمسی و جنبشی
بصری‌ها به کیفیت‌های دیداری توجه دارند؛ یعنی تصاویر بیشتر برایشان مهم است و در ذهنشان می‌ماند. این افراد سریع سخن می‌گویند و در حین صحبت از حرکات دست بسیار استفاده می‌کنند. آنها دیده‌هایشان را چنان توصیف می‌کنند که مخاطب می‌تواند تصویر آن را به راحتی در ذهن خود تجسم کند.


بر عکس برای سمعی‌ها کیفیت‌های شنیداری (کلام، آهنگ صدا و...) مهم‌تر است؛ یعنی افراد این گروه به چیزهایی که شنیده‌اند بیشتر توجه می‌کنند و از شنیده‌هایشان بیشتر سخن می‌گویند. سمعی‌ها معمولاً آهسته صحبت می‌کنند و سعی دارند بیانشان برای دیگران شیوا و رسا باشد.


لمسی‌ها، پر احساس‌ترین و رمانتیک‌ترین افراد هستند. آنها معمولاً از چیزهایی که لمس کرده‌اند سخن می‌گویند. بسیار آرامند و گاه حتی این آرامی به سوی نوعی رخوت و سستی در آنها پیش می‌رود.


گروه چهارم جنبشی‌ها هستند که پر جنب و جوش و هیجانی‌اند و آرام و قرار ندارند.
موفق‌ترین ازدواج در این دسته‌بندی این است که هر فردی با هم‌گروه خود ازدواج کند.


علاوه بر این، سمعی‌ها می‌توانند با بصری‌ها ازدواج کنند.
بصری‌ها در گام اول با جنبشی‌ها و در گام دوم با سمعی‌ها موفق‌ترند.
 

جنبشی‌ها هم با بصری‌ها بهترین حالات ازدواج را دارند.
اما لمسی‌ها با هیچ گروهی مگر با هم ‌گروه خود خوشبخت نمی‌شوند.

 


دسته‌بندی سوم: در این تقسیم بندی افراد به دسته های زیر تقسیم می شوند:
افراد جستجوگر، ماجراجو و مخاطره‌طلب: افراد ماجراجو عاشق ریسک کردن هستند. آنها بسیار کنجکاو، خودانگیخته، خلاق و پر انرژی‌اند و ترسی از بر هم زدن قوانین و عادتها ندارند.


افراد ملاحظه‌گر: آنها ذاتاً بسیار محتاط و هوشیارند. از اعمال نابهنگام و ریسک‌پذیر اجتناب و همیشه طبق قوانین و مقررات عمل می‌کنند.
 

افراد رهبر: آنها با مسائل بسیار منطقی و واقع‌بینانه برخورد می‌کنند. در تصمیمات و اهدافشان قاطع و استوارند و عاشق رقابت و جاه‌طلبی هستند.


افراد سازگار: خصوصیت اصلی این گروه کنار آمدن و سازش با اطرافیان است و کاملاً انعطاف‌پذیرند.
 

فردگراها: آنها همیشه به صورت مستقل عمل می‌کنند و به خود، فکر و تصمیمشان اعتماد کامل دارند. معمولاً برای این افراد مشورت و مشاوره بی‌معناست. این گروه شخصیتی کنجکاو و مملو از شگفتی دارند.


افراد قهرمان: این افراد ذاتاً همیشه برنده‌اند؛ به همین دلیل دارای اعتماد به نفس بالایی هستند و از افراد ضعیف و بدون اعتماد به نفس به شدت دوری می‌جویند.

 

به نظر شما این تقسیم بندی تا چه اندازه درست بوده و تا چه مقدار می تواند در انتخاب همسر به افراد کمک کند؟

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top