|
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ السبت ٧ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Saturday, October 24, 2020
کد خبر: 103866
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۰۵/۲۹ - ۲۳:۲۹
ابداع چسب جديد با الهام از پاهاي مارمولك!
اين كشف جهت خلق نوعي ماده مصنوعي استفاده كند كه قادر به چسبيدن در محيط‌هاي مرطوب از جمله درون بدن انسان براي فرايندهاي جراحي باشد.
مارمولک ابداع چسب جديد با الهام از پاهاي مارمولك!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 100% بازدید

به گزارش جام علمی فناوری،  محققان دانشگاه آكرون با الهام از پاهاي مارمولك خانگي در نظر دارند چسب‌هاي مصنوعي بسازند كه بر روي سطح‌هاي مرطوب نيز بچسبد.

به نوشته ایسنا، كف پاهاي مارمولك خانگي آن را قادر مي‌كند كه به سطح‌هاي عمودي بچسبد. چنانچه يك قطره آب را بر روي كف پاي اين خزنده قرار دهيم، آن را دفع مي‌كند. اين خاصيت ضد خيس شدن به اين موجود كمك مي‌كند كه در آب‌وهواي باراني حاره‌يي به آساني مانور دهد و در بارندگي زياد مناطق استوايي از درخت سقوط ‌نكند.

 

تيم تحقيقاتي اميدوار است از اين كشف جهت خلق نوعي ماده مصنوعي استفاده كند كه قادر به چسبيدن در محيط‌هاي مرطوب از جمله درون بدن انسان براي فرايندهاي جراحي باشد.

پيشتر پس از مطالعه دقيق موهاي ريز واقع در كف پاي مارمولك خانگي كه آن را قادر به چسبيدن به سطوح مي‌كند، دانشمندان نوعي چسب مصنوعي خشك ابداع كرده بودند كه از نانوتيوب‌هاي كربن ساخته شده بود.

اين محققان در نظر دارند كه مطالعات بيشتري را روي مارمولك‌ها در زيستگاه‌‌هاي طبيعي‌شان و شبيه‌سازي رفتار آن‌ها در شرايط آزمايشگاهي صورت دهند.

 

آن‌ها مكانيزم‌هاي جذب و دفع، عادت‌هاي اين موجودات در محيط‌هاي مرطوب و ساير مولفه‌هايي كه آن‌‌ها را قادر به چسبيدن به سطوحي از جمله درختان حين بارندگي مي‌كند، را بررسي خواهند كرد.

نتايج اين تحقيق در «The Journal of Experimental Biology» انتشار يافت.
 

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top