|
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ الجمعة ٨ جمادى الثانية ١٤٤٢ Friday, January 22, 2021
کد خبر: 103930
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۰۵/۳۰ - ۰۵:۲۴
فرصتی برای بازسازی بدن؟!
برخی از عاداتی که مردمان روزگاران گذشته داشتند در جهت سلامت تن و روان بوده است؛ عاداتی که اکنون تضعیف یا فراموش شده است.
کودک ، خواب ، خواب کودک فرصتی برای بازسازی بدن؟!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

 

گاهی اوقات برخی از افراد می‌پرسند چرا مردمان روزگاران گذشته به غیر از ضعف‌هایی که در مبارزه با میکروب‌ها و بیماری‌های میکروبی و ویروسی و واگیر داشتند نسبتاً از سلامت بیشتری در تن و روان خود برخوردار بودند. پاسخ این پرسش ساده است؛ برخی از عاداتی که مردم داشتند در جهت سلامت تن و روان بوده است؛ عاداتی که اکنون تضعیف یا فراموش شده است.


شهرنشینی و دشواری تعاملات در زندگی امروز شهری خصوصاً برای کارمندان و کارگران خستگی‌هایی به دنبال می‌آورد که انسان را از آن گریزی نیست. برای انسانی که صبح زود از خانه بیرون می‌رود و شب دیروقت به خانه برمی‌گردد، توان بدنی در وسط روز به حداقل خود می‌رسد و بدن به بازسازی توان و انرژی از دست رفته نیاز دارد. بازسازی این انرژی از دست رفته را به خواب بعدازظهر یا چرت نیمروزی بسپارید. از سوی دیگر اگر در هفته فردی فرصت نکند به چرت نیمروز خود برسد، تعطیلات آخر هفته برای او فرصت خوبی پدید می‌آورد که پس از صرف ناهار به سراغ لذت خواب فراموش شده بعدازظهر برود.


بسیاری از متخصصان خواب، خواب بعدازظهر را می‌ستایند و بر این باورند که احیای این خواب، فرایندی تدریجی است. برخی از افراد هستند که به خواب بعدازظهر عادت ندارند اما برخی نیز اساساً بدون خواب بعدازظهر دچار بیماری‌های مختلفی می‌شوند، اما متخصصان و پزشکان معتقدند خواب بعدازظهر برای سلامت بشر مخصوصاً در شرایط شهرنشینی بسیار لازم و مفید است.


از ساعت یک بعدازظهر، زمانی که فعالیت ذهنی رو به کاهش می‌گذارد، خواب بعدازظهر به کاهش میزان کورتیزول (هورمون استرس) کمک می‌کند و باعث ریکاوری عضلانی و بازسازی فعالیت مغزی می‌شود. اگر شما صبح فعالیت جسمی داشته‌اید، این زمان خواب تکمیلی به عنوان یک بازسازنده بسیار خاص عمل خواهد کرد اما سفارش پزشکان و متخصصان این است که این خواب یا چرت نباید کمتر از 20 دقیقه و بیشتر از یک ساعت باشد.
خواب نیمروز به دو شکل خواب کامل و عمیق و چرت وجود دارد. برخی برای خواب کامل بعدازظهر آمادگی ندارند اما می‌توانند به شکل نشسته یا درازکش چرت بزنند. چرت‌زدن در نیمروز به هر شکلی که باشد، موجب رفع استرس و خستگی ناشی از فشارهای روزانه می‌شود.


انواع چرت زدن:
چرت شاهانه: در این خواب عموماً فرد به راحتی دراز می‌کشد. ویژگی این خواب این است که هیچ محدودیت زمانی ندارد.
چرت استراحت: شناخته‌ شده‌تر و رایج‌تر است. این خواب عموماً بین پنج تا 30 دقیقه طول می‌کشد. این خواب نیز بیشتر از این‌که نشسته باشد به شکل درازکش انجام می‌شود.
چرت کوتاه: بسیار سریع است، کمتر از پنج دقیقه و باعث از بین رفتن استرس می‌شود. این خواب کوتاه قبل و بعد از فعالیت به کار می‌رود. فرد می‌تواند با توجه به وضعی که روح و روانش دارد یا میزان تلاشی که پیش از چرت‌زدن انجام داده یا حتی با توجه به مکان و زمانی که برای استراحت در اختیار دارد، نوع خواب یا چرت بعدازظهر خود را انتخاب کند.

 

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top