|
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ السبت ١٤ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Saturday, October 31, 2020
کد خبر: 103936
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۰۵/۳۰ - ۰۹:۰۱
دیدار قریب الوقوع جلیلی و اشتون/آیا غرب با منطق جدیدی به مذاکره می نشیند؟/رایزنی آمریکا و روسیه در مورد ایران
جلیلی و اشتون دیدار قریب الوقوع جلیلی و اشتون/آیا غرب با منطق جدیدی به مذاکره می نشیند؟/رایزنی آمریکا و روسیه در مورد ایران
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

دیدار قریب الوقوع جلیلی و اشتون/آیا غرب با منطق جدیدی به مذاکره می نشیند؟/رایزنی آمریکا و روسیه در مورد ایران

جام نیوز به نقل از فردا

طرف غربی برای آغاز دور جدید مذاکره با ایران آماده می شود و گویا در این راستا وندی شرمن نماینده امریکا در مذاکرات ایران و گروه 1+5  که معاون امور سیاسی هیلاری کلینتون وزیر خارجه امریکا نیز هست روز پنج شنبه 26 مرداد 1391 (16 اوت 2012) به منظور دیدار با سرگی ریابکوف نماینده روسیه در مذاکرات با ایران به مسکو سفر کرده است.

پیشتر ویکتوریا نولند سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا  تاکید کرده بود که بحث درباره ایران یکی از مهم ترین ماموریت های شرمن است. نولند گفته بود: «هدف اصلي از سفر وندي شرمن معاون وزير خارجه آمريکا به روسيه گفت وگو در مورد مذاکرات 1+5 با ايران و همکاري با روسيه در مورد اين موضوع است. وندي شرمن ديپلمات ارشد آمريکا در زمينه اين گفت وگوهاست و نياز است تا با همتاي روسي خود درباره اين مذاکرات گفت وگو کند».

مطابق با گزارش پایگاه مطالعاتی ایران هسته ای، دور جدید مذاکرات امریکا و روسیه درباره برنامه هسته ای ایران در حالی برگزار می شود   کاترین و اشتون و دکتر سعید جلیلی توافق کرده بودند که در پایان   ماه رمضان درباره چگونگی مذاکرات ایران و 1+5 مذاکره کنند.

مسائل متعددی از جمله اختلاف درباره سوریه، تفاوت راهبرد درباره برنامه هسته ای ایران، تحریم شرکت های روسی از جانب امریکا و همچنین مسئله نصب سپر دفاع موشکی امریکا در مرزهای روسیه موضوعاتی است که اختلاف نظرهای حادی ار میان مسکو و واشینگتن ایجاد کرده است و در نتیجه به نظر نمی رسد این دو کشور به زودی قادر به مشارکت در یک «تصمیم بزرگ» باشند.

برخی گزارش ها حکایت از آن دارد که گروه 1+5 در مراحل پایانی بازنویسی بسته ای قرار دارد که در بغداد به ایران پیشنهاد کرد و برخی دیپلمات ها در تهران احتمال می دهند نهایی کردن بسته بازنویسی شده که بناست در دور آتی مذاکرات به ایران ارائه شود، مهم ترین دستور کار شرمن در مسکو است.

هنور از محتوای این بسته جدید اطلاعی در دست نیست ولی منابع مطلع می گویند گروه 1+5 تا کنون چندین در شهرهایی چون پاریس، فرانکفورت و بروکسل در این باره برگزار کرده است.

این گروه در بسته بغداد به ایران پیشنهاد کرده بود که 2 فاز اعتماد سازی و یک فاز پای بندی را اجرا کند تا پس از آن درباره چگونگی انجام غنی سازی در ایران مذاکره شود. در فاز اول غنی سازی گروه 1+5 خواهان توقف غنی سازی 20 درصد، تعطیلی فردو و خروج مواد 20 درصد از ایران بود، در فاز دوم تعلیق فعالیت نطنز و اراک را درخواست می کرد و در فاز سوم خواستار پای بندی ایران به درخواست های قطعنامه های شورای امنیت و شورای حکام مانند اجرای پروتکل الحاقی بود.

ایران نیز در مذاکرات مسکو یک بسته 5 فازی پیشنهاد کرد که نهایتا منجر به پذیرش غنی سازی در ایران و لغو تحریم ها در ازای توقف غنی سازی 20 درصد و حل موضوع PMD می شد.پس از مذاکرات کارشناسی 3 تیر در استانبول گروه 1+5 دریافت که بدون پذیرش صریح حق غنی ساز ی در ایران امکانی برای حرکت مذاکرات رو به جلو وجود نخواهد داشت. با این اوصاف انتظار می رود گروه 1+5 در بسته بازنویسی شده خود تا حدودی این امر را رعایت کرده باشد.

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top