|
چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ الأربعاء ١٦ ربيع الثاني ١٤٤٢ Wednesday, December 2, 2020
کد خبر: 104009
نظرات: 2
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۰۵/۳۰ - ۱۹:۲۱
مردانی که چهره شان شبيه رئيس جمهور ايران است
رادیوفردا مروری دارد بر چهره هايی که طی سال های اخير، شباهتشان با احمدی نژاد در رسانه ها و شبکه های اجتماعی خبرساز شده است.
محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران مردانی که چهره شان شبيه رئيس جمهور ايران است
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام سیاسی؛ وب سایت "رادیوفردا" (radiofarda) در گزارشی می نویسد: «در مراسم افطاری که با حضور جمعی از بازيگران و دست اندرکاران سينما و تلويزيون در دفتر رياست جمهوری ايران برگزار شد، برخی مهمانان از محمود احمدی‌نژاد خواستند مشکلات "محمود بصيری" را که گفته می‌شود به‌دليل شباهت با رئيس جمهور ممنوع‌الکار شده است، برطرف کند.»

به نوشته این وب سایت، خبرگزاری فارس در شرح حاشيه های اين نشست، تيتر "رفع‌ مشکل بازيگر شبيه احمدی‌نژاد" را برگزيده است. اين بازيگر ۶۵ ساله همچنین در مصاحبه با سايت خبری "فردانيوز" با يادآوری دوران انتخابات رياست جمهوری و کارگردان هايی که فيلم تبليغاتی برای احمدی نژاد می ساختند، در توضيح آغاز ماجراهای شباهتش به رئيس جمهور ايران گفته: «به من گفتند بيا و لباس های محلی که آقای احمدی نژاد می پوشد را بپوش، گفتم ببخشيد من از اين کارها بلد نيستم. کار من نيست و تحت هيچ شرايطی از اين کارها نمی کنم. بصيری يادآور شده که طی اين سال ها بارها با او قرار همکاری گذاشته اند. فيلمنامه را هم می خوانده اما ناگهان می رفتند و ديگر خبری نمی دادند.»

کمدين پرسابقه ايرانی که چهل سال سابقه کار در سينما و تلويزيون را دارد، به فردانيوز گفته: «ممنوع می کنند و تازه بعد از هفت سال سراغم می آيند که خوشحالی يا ناراحت؟! کی ناراحت باشه؟ هفت سال خانه نشينی که ناراحتی ندارد. اينها در اين هفت سال کجا بودند که يهو بصيری يادشان افتاده؟ من اصلا از اينکه بيايند و زندگی من را نشان دهند خوشم نمی آيد.»


https://media.jamnews.com/Original/1391/05/30/IMG15371049.JPG


غيبت طولانی مدت بصيری در مجموعه های تلويزيونی، اين شايعه را بين تلويزيونی ها رواج داده بود که او مبلغ هنگفتی از ستاد رياست جمهوری دريافت کرده تا ديگر جلوی دوربين ظاهر نشود. در جريان افطاری سينمايی ها و تلويزيونی ها با احمدی نژاد نيز "مهدی سلوکی" از مجريان صداوسيما، همين شايعه را در قالب سؤال، با محمود احمدی نژاد طرح کرد و گفت: «شايعه کردند به اين آقا (محمود بصيری) ماهی يک ميليون و نيم حقوق می ديد.»

خود بصيری هم می گويد: «شايع کرده بودند که احمدی نژاد به من خانه دوطبقه و ماشين صفر کيلومتر داده و گفته تا پايان دولت من کار نکن.»

رادیوفردا خاطرنشان می کند: «حالا در شرايطی از رفع توقيف فعاليت های هنری او خبر می دهند که هنوز اعلام نشده چرا او ممنوع التصوير بوده؟ وزارت ارشاد يا صداوسيمای ايران هنوز واکنشی به اين ماجرا نشان نداده اند.»


اين کمدين پرسابقه در مجموعه های تلويزيونی متعددی مثل "آرايشگاه زيبا" ، "کتابفروشی هدهد" ، "بدون شرح" و "هتل" و فيلم های سينمايی فراوانی از جمله "سوته دلان" ، "دستفروش" ، "الو الو من جوجو ام" ، "دادشاه" ، "مهريه بی بی" ، "زرد قناری" و "گل های داوودی" هم ايفای نقش کرده است.

رادیو فردا در این گزارش مدعی می شود که محمود بصيری فقط يکی از افرادی است که طی هفت سال اخير، شباهت ظاهری شان به رئيس جمهور ايران خبرساز شده؛ اما تفاوت او با تمام نمونه های پيشين، شخصيت حقيقی اوست که به متضرر شدن او در فعاليت های هنری اش انجاميده است. این وب سایت در ادامه مروری دارد بر چهره هايی که طی سال های اخير، شباهتشان با احمدی نژاد در رسانه ها و شبکه های اجتماعی خبرساز شده است:

 

-تقی محمدی، خودکشی در زندان

بعد از نهمين دوره انتخابات رياست جمهوری و اعلام نام محمود احمدی نژاد به عنوان رئيس جمهور منتخب، تعدادی از کارمندان سفارت آمريکا که در جريان تسخير سفارت اين کشور در تهران -سيزدهم آبان ۱۳۵۸- به گروگان گرفته شده بودند، از مشارکت احمدی نژاد در جريان آن حوادث خبر دادند. عکس يک پاسدار شبيه آقای احمدی نژاد کنار ديپلمات اسير آمريکايی با دست ها و چشم های بسته، در ابعاد گسترده ای در رسانه ها و دنيای مجازی منتشر شد. پيش از آن نيز نشريه "يالثارات" وابسته به انصار حزب الله، در شماره ۲۲۳ نام احمدی نژاد را در زمره تسخيرکنندگان سفارت آمريکا آورده بود. اما "سعيد حجاريان" در مصاحبه با اسوشيتدپرس گفت که گروگان‌‏گير حاضر در اين عکس، "تقی محمدی" نام دارد. افشای هويت حقيقی پاسدار حاضر در عکس، جنجال ديگری را دامن زد که  که درباره نحوه مرگ او بود. محمدی در کميته انقلاب فعاليت داشت و در ادامه نيز مسئوليت های اطلاعاتی و امنيتی متعددی از جمله فعاليت در ستاد ضد کودتای نوژه را برعهده گرفته بود.

 


دادستانی انقلاب به دليل نزديکی او با "مسعود کشميری" عامل انفجار سال ۱۳۶۰ دفتر نخست‌وزيری، او را بازداشت کرد. تقی محمدی نيز سال ۱۳۶۵ در بازداشتگاه خودش را کشت.
رسانه های نزديک به دولت از جمله خبرگزاری فارس، در گزارشی با اشاره به ابهامات خودکشی محمدی در زندان، به نقل از کارشناسان امنيتی نوشتند: «اين‌گونه خودکشی با توجه به اينکه تقی محمدی بر روی رگ‌های گردنش چوب کبريت گذاشته بود، امکان ندارد. احتمالاً او را کشته‌اند و بعد حلق‌آويزش کرده‌اند.»-ويدیوهايی در سايت های اجتماعی
فروکش کردن ماجرای تقی محمدی، فقط آغازی بود برای توزيع و تکثير گسترده چهره های شبيه به احمدی نژاد؛ بلوتوث های مختلفی در شبکه مخابراتی داخل ايران رد و بدل می شد و سايت های اجتماعی نيز در قالب های مختلف، احمدی نژادهای متعددی را شناسايی و معرفی می کردند. رويه ای که خصوصاً در چهار سال اول رياست جمهوری احمدی نژاد، متداول بود.
بين ويدیوهايی که در سايت يوتوب منتشر شدند، چهره فردی با کلاه آفتابگير که به نظر می رسيد کشاورز باشد، شباهت خيره کننده ای به رئيس جمهور ايران داشت.-بنگلادشی مقيم کويت
در آغاز سال ۲۰۰۸، روزنامه کويتی "السياسه" با انتشار عکسی از فردی شبيه احمدی‌نژاد، او را يک شهروند بنگلادشی مقيم کويت معرفی کرد. فرد مورد نظر که پارچه ای شبيه چفيه را دور سرش پيچيده بود، فرم صورت، سبيل و محاسن و حتی نوع لبخندش نيز شباهت چشمگيری با رئيس جمهور ايران داشت. روزنامه کويتی درباره عکس مزبور نوشت: «قدرت خداوند را ببينيد که چگونه دو نفر را شبيه يکديگر آفريده و انسان را دچار شک و ترديد می‌کند که آيا اين شخص، همان رئيس‌جمهور ايران است، يا يک فريب اطلاعاتی است؟!»
سايت "تابناک" اما با رد ادعای روزنامه مزبور در بنگلادشی بودن فرد مورد نظر، او را ايرانی معرفی کرد و نوشت: «عکس اين شهروند ايرانی، پيش تر در سايت‌های ايرانی نيز منتشر شده بود.»

                                        

 

گفتنی است خط خبرسازی و حاشیه پردازی پیرامون مقامات شاخص جمهوری اسلامی هرازچندگاهی با اهداف و اغراض گوناگون توسط رسانه ها شکل می گیرد.

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
مشاهده نظرات

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaچقدر احمدي نژاد

پاسخ

۱

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top