|
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ السبت ١٤ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Saturday, October 31, 2020
کد خبر: 104033
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۰۵/۳۰ - ۱۷:۱۷
کرزی: اگر طالبان مردم را می کشند روزی باید پاسخ آنها را بدهند
افغانستان کرزای کرزی: اگر طالبان مردم را می کشند روزی باید پاسخ آنها را بدهند
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام سیاسی؛ سایت بی بی سی فارسی نوشت: حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته که اگر طالبان مسئول انفجار در مساجد و حملات انتحاری هستند، مردم روزی این ستم را محاسبه خواهند کرد.آقای کرزی گفت: "امسال به تناسب سال‌های گذشته به نام دشمنان اسلام و مسلمانان، به نام طالبان در ماه رمضان به پیمانه بیشتری به ملت افغانستان ظلم کردند. در مساجد بمب منفجر شد، در مساجد انفجار انتحاری شد. فرزندان مسلمانان در حالی که روزه داشتند، شهید شدند."

رئیس جمهور افغانستان گفت: "به بزرگان طالبان می‌گویم که اگر شما این ظلم را کرده‌اید، هیچ حرفی در این مورد نداریم. ملت افغانستان یک روز حساب آن را (به دست شما) می‌دهد. اما اگر شما (عامل آن) نیستید، بگویید که شما این ظلم را نکرده‌اید."
حامد کرزی

کرزی: «در مساجد بمب منفجر شد، در مساجد انفجار انتحاری شد. فرزندان مسلمانان در حالی که روزه داشتند، شهید شدند.»

آقای کرزی در سخنان کوتاهی پس از نماز عید فطر در کاخ ریاست جمهوری، برخلاف معمول طالبان را به مصالحه دعوت نکرد و آنها را "برادر" هم نخواند.

رئیس جمهوری افغانستان پیش از این در ایام و مناسبت های مذهبی از رهبران گروه های شورشی از جمله طالبان دعوت می کرد که برای پایان جنگ، وارد گفتگو شوند.

اما در این عید فطر امسال او از حملات انتحاری، تلفات غیرنظامیان و حمله به مساجد یادآوری کرد و گفت :«دشمنی با خدا و مخلوق خدا" به نام طالبان صورت می‌گیرد.»

پیام رئیس جمهوری افغانستان برای رهبران گروه طالبان کوتاه اما روشن بود و آن این‌که رهبران این گروه باید حساب خود را با مردم افغانستان در مورد حملات انتحاری، تلفات غیرنظامیان و انفجار در مساجد روشن کنند.

در سالهای گذشته آقای کرزی با استفاده از ایام و مناسبت های مذهبی گروه های مسلح مخالف خود از جمله گروه طالبان را به صلح و ترک جنگ دعوت می کرد، اما پاسخ طالبان به این پیامها منفی بوده است.

رهبر طالبان نیز همه ساله در مناسبت های مذهبی بر مبارزه این گروه برای برقراری "نظام اسلامی" با قرائت طالبان تاکید کرده است.

دعوت آقای کرزی به صلح در سالهای گذشته از سوی شماری از منتقدان آقای کرزی انتقاد می شد و شماری از منتقدان دولت چنین پیامی از سوی رئیس جمهور کرزی را نشانه ضعف دولت و عدم کارایی برنامه مصالحه ملی تعبیر می کردند.

سخنان امسال آقای کرزی نیز از سوی برخی از منتقدان او بی نتیجه توصیف شده است.

احمد بهزاد، عضو مجلس نمایندگان و از منتقدان آقای کرزی گفته که حملاتی را که طالبان انجام می‌دهند، مشخص است و آنها مسئولیت بسیاری از این حملات را به صراحت به دوش می‎گیرند.

او افزود: «بجای این‌که (حامد کرزی) مسئولیت شکست برنامه‌های خود را بپذیرد و طرح دیگری روی دست گیرد، شگرد تبلیغاتی به طالبان یاد می‌دهد که از این پس وقتی که حملات انتحاری انجام دادید، مسئولیتش را به عهده نگیرید.»

گروه طالبان تا کنون به این اظهارات آقای کرزی واکنشی نشان نداده است.

ملا عمر رهبر گروه طالبان در پیامی به مناسبت عید فطر گفت:«پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان در وقت مناسب با طرفهای افغانی از راه تفاهم برای ایجاد یک نظام اسلامی افغانستان‌‌شمول مذاکره خواهد کرد.»

رهبر گروه طالبان وضعیت کنونی در افغانستان را به سود این گروه توصیف کرده، اما نیروهای بین المللی پیام او را "پیام مرگ، نفرت و انتقام‌جویی" خوانده‌اند.

خبرهای داغ
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top