|
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ السبت ١٤ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Saturday, October 31, 2020
کد خبر: 104102
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ - ۲۰:۵۵
نیویورک تایمز: عراق هم نفت ایران را می فروشد
طی هفته های اخیر غربی ها از فزونی گرفتن صادرات نفت خام عراق نسبت به ایران به شدت ابراز مسرت کرده و آن را نشانه تأثیرگذاری تحریم ها دانسته بودند اما...
 نیویورک تایمز: عراق هم نفت ایران را می فروشد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام سیاسی؛ سایت "دویچه وله" (DeutscheWelle) دیروز نوشت: «دولت عراق اتهام همکاری با جمهوری اسلامی ایران برای دور زدن تحریم‌ها را تکذیب کرد. دو ‌روز پیش "نیویورک تایمز" (Newyorktimes) نوشته بود که مقامات نزدیک به نوری‌المالکی نفت ایران را دریافت‌ می‌کنند و در بازارهای جهانی می‌فروشند. اما "علی موسوی" سخنگوی نخست‌وزیر عراق، دوشنبه (۳۰ مرداد/ ۲۰ اوت) در واکنش به گزارش نیویورک تایمز اعلام کرد که مناسبات عراق و ایران کاملا شفاف است و در چارچوب آن، تنها آنچه مجاز است انجام می‌شود. سخنگوی آقای "نوری المالکی" به خبرگزاری فرانسه (FrancePress) گفته که دولت عراق هیچ عهد و پیمان محرمانه‌ای با ایران ندارد.»

 

دویچه وله خاطرنشان کرد: «روز شنبه (۱۸ اوت/ ۲۸ مرداد) روزنامه نیویورک تایمز نوشته بود که گروهی از مقامات رسمی عراق که مناسبات نزدیکی با نوری‌المالکی نخست‌وزیر این کشور دارند، با کمک شبکه‌ای متشکل از شرکت‌های نفتی و مالی، ایران را در دور زدن تحریم‌های بین المللی یاری می‌کنند. در بخشی دیگر از گزارش نیویورک تایمز آمده بود که شرکت‌های نفتی و مالی از طریق قاچاق نفت ایران، به تأمین منابع ارزی جمهوری اسلامی کمک می‌کنند. این روزنامه امریکایی همچنین با اشاره به دستور توقف معاملات سیستم بانکی امریکا با یک بانک عراقی به‌نام "بانک اسلامی ایلاف" اضافه کرده بود که بانک یادشده میلیون‌ها دلار معامله از طرف بانک‌های ایرانی انجام داده و تحریم‌های وضع شده از سوی امریکا علیه برنامه‌هسته‌ای ایران را نقض کرده است.»

 

گفتنی است رسانه ها و محافل سیاسی امریکا همواره دولت ایالات متحده را به بی کفایتی در کنترل مناسبات دولت عراق با جمهوری اسلامی ایران متهم نموده، نسبت به این واقعیت که عراق با وجود حضور نیروهای امریکایی، به حیاط خلوت ایران تبدیل شده است ابراز نگرانی می کنند.

همچنین طی هفته های اخیر غربی ها از فزونی گرفتن صادرات نفت خام عراق نسبت به ایران به شدت ابراز مسرت کرده و آن را نشانه تأثیرگذاری تحریم ها دانسته بودند؛ اما در صورت صحت گزارش نیویورک تایمز احتمالا باید در محاسبات خود تجدیدنظر کنند چراکه بر آن اساس، احتمالا نفت خام اضافه ای که از عراق صادر می شود، تولید ایران است.

 

خبرهای داغ
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top