|
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ السبت ٩ جمادى الثانية ١٤٤٢ Saturday, January 23, 2021
کد خبر: 104122
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ - ۰۹:۲۲
جاسوسان آلمانی به تروریست ها خدمات می دهند/سند
دویچه وله: «یک کارمند سرویس امنیتی آلمان مدعی شد که یک کشتی نیروی دریایی این کشور، مجهز به پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها و ابزارهای جاسوسی، در شرق دریای مدیترانه فعالیت واحدهای نظامی بشار اسد را زیر نظر دارد.»
سازمان جاسوسی آلمان جاسوسان آلمانی به تروریست ها خدمات می دهند/سند
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام نیوز سیاسی؛ سایت دویچه وله(DW) نوشت: «ماجرا از گزارش شماره‌ اخیر روزنامه‌ آلمانی "بیلد آم زونتاگ" آغاز شد. یک کارمند سرویس امنیتی آلمان مدعی شد که یک کشتی نیروی دریایی این کشور، مجهز به پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها و ابزارهای جاسوسی، در شرق دریای مدیترانه فعالیت واحدهای نظامی بشار اسد را زیر نظر دارد. نیروی دریایی آلمان سه فروند شناور در اختیار دارد که وظیفه‌ دریافت و دسته‌بندی مکالمات تلفنی و بی‌سیم را بر عهده دارند. "برقراری ارتباطات رادیویی از راه دور" و "ارزیابی ارتباطات الکترونیکی دوربرد" از جمله مأموریت‌هایی هستند که برای این شناورها تعریف شده‌اند. از قرار در هر شناور ۴۰ کارشناس از واحد ویژه‌ "ارزیابی استراتژیک" مستقر هستند.»

این سایت ادامه داد: «وزارت دفاع آلمان در برلین روز دوشنبه حضور یکی از شناورهای یاد شده در شرق دریای مدیترانه را تأیید کرد. سخنگوی وزیر دفاع این کشور در عین‌ حال تأکید کرد که "واحدهای ارزیابی، مخابراتی و هشدار زودهنگام" غیرمسلح در این کشتی مستقر هستند. سخنگوی وزیر دفاع آلمان به جزئیات بیشتری در مورد هدف مأموریت این کشتی و ارتباط احتمالی گشتزنی‌های آن با ناآرامی‌های سوریه اشاره نکرد، اما تصریح کرد که کشتی‌های آلمانی سال‌هاست که به‌طور مرتب در دریای مدیترانه حضور دارند.»

دویچه وله در مورد واکنش سیاستمداران آلمانی به این خبر نوشت: «دولت آلمان در مورد مأموریت‌های غیرمسلحانه‌ واحدهای امنیتی و نظامی ملزم به گزارش به پارلمان این کشور نیست اما در این مورد احزاب اپوزیسیون آلمان سرویس امنیتی برون‌ مرزی را به دخالت در جنگ داخلی سوریه متهم می‌کنند. دو حزب چپ‌ها و سبزها در آلمان روز دوشنبه خواستار توضیح روشن دولت در این مورد شدند. منتقدان می‌گویند سرویس امینتی آلمان اطلاعات به‌ دست آمده را برای خود نگاه نمی‌دارد، بلکه از طریق سرویس‌های امنیتی آمریکا و بریتانیا به دست مخالفان بشار اسد می‌رساند. به اعتقاد یک سیاستمدار آلمانی از حزب سبزها، سرویس امنیت خارجی آلمان باید برای دولت این کشور اطلاعات جمع‌آوری کند، نه در یک جنگ داخلی دخالت نماید. یکی از سیاست‌مداران حزب چپ‌ها هم روز دوشنبه خواستار عقب‌نشینی فوری تمام نیروهای آلمان از منطقه شد. او این‌گونه برداشت می‌کند که نیروی دریایی آلمان احتمالا به همراه سرویس امنیت خارجی این کشور در نبردی مسلحانه در خارج از مرزهای آلمان درگیر شده است؛ بدون این‌که مجوز پارلمان را کسب کند.»

دویچه وله افزود: «با وجود اینکه تجهیزات ردیابی و شنود موجود در شناورهای آلمانی امکان نفوذ تا عمق ۶۰۰ کیلومتری به داخل خاک سوریه را فراهم می‌آورند اما در مورد اینکه آیا اطلاعات به ‌دست آمده واقعا گره از کار اپوزیسیون این کشور می‌گشاید، نظر واحدی وجود ندارد. برخی از ناظران می‌گویند منابع اطلاعاتی مخالفان بشار اسد به مراتب بهتر از منابع اطلاعاتی سرویس امنیتی آلمان هستند. به اعتقاد این گروه، مخالفان اسد پیش از اینکه ارتش سوریه حمله‌ای ترتیب دهد، از آن مطلع‌اند، چرا که در رده ‌های عالی نظامی و امنیتی دستگاه بشار اسد افرادی هستند که با مخالفان همکاری تنگاتنگی دارند. این دسته از ناظران انفجار ۱۸ ژوئیه در دمشق را بهترین نمونه بر ادعای خود می‌دانند؛ انفجاری که "ارتش آزاد سوریه" در ساختمان شورای عالی امنیت ملی سوریه ترتیب داد و در آن برخی از نزدیکان اسد و دست‌اندرکاران رژیم او کشته شدند. تصاویر ویدئویی‌ای که ظاهرا روند این انفجار را نشان می‌دهند، درستی این نظریه را قوت می‌بخشند که مخالفان به احتمال بی‌سیم پلیس و اورژانس را شنود می‌کردند.»

دویچه وله در پایان نوشت: «به اعتقاد این گروه از ناظران، ممکن است مخالفان بشار اسد از پشتیبانی سرویس‌های امنیتی خارجی برخوردار باشند، اما این کمک بیشتر از واشنگتن و لندن سرچشمه می‌گیرد تا از برلین. گمان می‌رود که آمریکا و بریتانیا "تسلیحات سرد" – مثلا ابزارهای ارتباطی و جاسوسی مخابراتی – در اختیار مخالفان اسد گذاشته باشند. باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، از کمک حدود ۲۰ میلیون یورویی کشورش به مخالفان سوری خبر داده است. دولت بریتانیا نیز اخیرا ۳/ ۶ میلیون یورو برای مخالفان رژیم سوریه تصویب کرد که ۸/ ۱ میلیون یورو از آن تاکنون پرداخت شده است. روشن نیست که این مبالغ صرف چه اقداماتی می‌شوند. دولت آلمان تاکنون تنها کمک‌های بشردوستانه در اختیار شهروندان سوریه قرار داده است.»106

 

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top