|
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ الأربعاء ٢٤ ذو القعدة ١٤٤١ Wednesday, July 15, 2020
کد خبر: 104155
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ - ۱۰:۵۹
جزئیات نامه وزیران سابق ‌به رهبری/اميدي به تغيير رفتار احمدي نژاد نيست/ما‌ در افغانستان دخالت نداریم
محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران جزئیات نامه وزیران سابق ‌به رهبری/اميدي به تغيير رفتار احمدي نژاد نيست/ما‌ در افغانستان دخالت نداریم
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جزئیات نامه وزیران سابق ‌به رهبری

جام نیوز به نقل از تهران امروز

در حالي كه هفته گذشته انتشار خبر نامه چند نفر از مسئولين و وزراي سابق دولت محمود احمدي‌نژاد به محضر مقام معظم رهبري توسط روزنامه ايران موجب گمانه زني‌هاي زيادي شده بود، محسن رضايي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام ضمن تاييد اين خبر، به بيان جزئياتي در اين خصوص پرداخت.

محسن رضایی جمعه شب گذشته در چهارمین نشست رسانه و سند چشم‌انداز ارسال نامه را تایید و خبر رسانه‌های حامی دولت را تصحیح کرد. به گفته رضایی وزیران سابق در این نامه پیشنهاد تشکیل ستادی فراقوه‌ای داده بودند که اختیارات زیادی را داشته باشد.

وي در توضيحات خود گفت: «آقایان در نامه ای تاکید کرده بودند که ستاد فراقوه ای تشکیل شود و این ستاد اختیارات زیادی را داشته باشد.

البته رسانه‌ها و طرفداران دولت در این زمینه بزرگنمایی کردند و گفتند که رئیس جمهور دیگر جایگاهی ندارد بلکه اصلا در این نامه به این موضوع اشاره ای نشده بود و حتی رئیس جمهور می‌تواند همچنان مسئولیت این ستاد پیشنهادی را بر عهده بگیرد.

نامه فقط در این حد بود و چیز دیگری در آن اشاره نشده بود.» اين در حالي بود كه روزنامه ایران در خبر خود آورده بود که مصطفی پورمحمدی و منوچهر متکی در نامه‌ای به رهبری پیشنهاد داده‌اند که ستادی متشکل از روسای سه قوه و برخی از عقلای کشور مدیریت اجرایی کشور در یک سال آینده را به عهده بگیرند.

منوچهر متکی وزیر خارجه سابق دولت نيز پيش‌تر در واكنش به اين نامه، آن را مصداق داستان «خسن و خسین دختران معاویه» خوانده بود. هنوز مصطفي پورمحمدي رئيس سازمان بازرسي و فردي كه به ادعاي روزنامه ايران يكي از تهيه كنندگان اين نامه بود، هيچ موضعي اتخاذ نكرده است.

اميدي به تغيير رفتار احمدي نژاد نيست

عباس سليمي نمين از كارشناسان و تحليلگران مسائل سياسي طي گفت و گويي درباره رفتار رئيس‌جمهور گفت: مشخصا عملكرد رئيس دولت به گونه‌اي است كه گمان نمي‌كنم بتوان منتظر بود كه احمدي نژاد همان احمدي نژادي باشد كه در سال 84 توانست به عنوان يك «ناجي» از مردم راي بگيرد.

وي در عين حال معتقد است: واقعیت موجود این است که احمدي نژاد با چهره ای که مورد تایید اصولگرایان و بیشتر مردم بود، فاصله زیادی پیدا کرده است و اصرارش به حمایت از افرادی که همه را نگران کرده‌اند، نشان می دهد که نباید امیدی به تغییر مشی و روش رئیس دولت داشت.

سليمي نمين با بيان اينكه سادگي احمدي نژاد جاي خود را به غرور داد،‌يكي از عوامل اين مسئله را تملق اطرافيان رئيس‌جمهور دانست.

وي همچنين در تشريح دليل ديگري براي تغيير مشي رئيس‌جمهور گفت: دلیل دیگر و مهم‌تر هم این بود که آنها به طور غیرمنطقی به این نتیجه رسیدند که می‌توانند بیش از 8 سال در راس قدرت بمانند و به همین دلیل برای رسیدن به هدف انحرافی خود، چهره های منحرف را به دولت نزدیک کردند.

به همين دليل مشخص همه مي‌بينند كه دولتي‌ها اين روزها با شديدترين هجمه‌ها روبه رو هستند كه اين نمي‌تواند براي قوه مجريه اتفاقي مناسب باشد.

سليمي نمين با بيان اينكه نمي‌توان چنين فردي-احمدي نژاد- را دوباره در مسير عدالت طلبي تصور كرد، خاطرنشان كرد: فلسفه غرور به گونه ای است که حتی اگر کسی عدالت‌‌خواه هم باشد و دغدغه اصلی‌اش کمک به مردم، بازهم به انحراف کشیده می شود و به طور دائم رفتارهایی از خود نشان خواهد داد که بی شک نمی تواند رفتارهایی در چارچوب منطق تلقی شود.غرور حتی در زمینه‌های مثبت هم زمینه سقوط اشخاص را فراهم می‌‌کند.

ما‌ در افغانستان دخالت نداریم

به دنبال وقوع انفجار در افغانستان و طرح برخي اتهامات عليه كشورمان، رامين مهمانپرست سخنگوي وزارت امور خارجه اين ادعاها را رد كرد.

سخنگوي وزارت امور خارجه در واكنش به انتشار اخباري مبني بر دخالت ايران در انفجارهاي استان نيمروز افغانستان، ‌ضمن تاكيد بر مناسبات دوستانه ايران و افغانستان، هرگونه دخالت جمهوري اسلامي ايران در مسائل افغانستان از جمله انفجارهاي استان نيمروز را مردود دانست.

وي در مورد دستگيري سه ايراني در اين حادثه گفت: ايران و افغانستان داراي حدود يكهزار كيلومتر مرز زميني هستند و تردد غيرقانوني اتباع ايران و افغان در طول اين مرز همواره موجب نگراني دو كشور بوده است.

وي افزود: سفارت جمهوري اسلامي ايران در افغانستان آمادگي دارد ضمن ملاقات با افراد گفته شده و تعيين هويت آنان در مورد انگيزه‌هاي ورود غيرقانوني ايشان به افغانستان،‌ بررسي‌هاي لازم را انجام دهد.

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top