|
پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ الخميس ١٨ ذو القعدة ١٤٤١ Thursday, July 9, 2020
کد خبر: 104292
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۰۵/۳۱ - ۱۷:۳۶
اکنون هم شروع کنیم دیر است
اول آن که بانک مرکزی مصلحت خود را در حفظ منابع ارزی اش دیده و عرضه ارز را محدود نگه داشته است. در نتیجه محدودیت عرضه، قیمت ها افزایش می یابد. از آن طرف هم یک تقاضای بی حد و حصر و بدون منطق و توجیه اقتصادی و اجتماعی در کشور ایجاد شده و عده ای با سودا گری ارز کسب درآمد می کنند.
بایزید مردوخی اکنون هم شروع کنیم دیر است
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام اقتصادی؛ دکتر بایزید مردوخی در اقتصادآنلاین نوشت: در شرایطی که سوداگران، بازار ارز را به هم ریخته اند و تقاضا بالا رفته، مدیریت چنین بازاری توسط بانک مرکزی به راحتی ممکن نیست. یک سوی واسطه گرها هستند و سوی دیگرش بانک مرکزی. طناب کشی برای ارز، بازار همه چیز را برهم ریخته است. دولت می خواهد نرخ ها را کنترل کند؛ اما هر قانونی را وضع و اجرا می کند، بازار باز هم ملتهب تر می شود. بازار ارز تب کرده ای است که نیازمند پزشکی حاذق است برای درمان قطعی.


البته این افزایش نرخ ارز را نمی توان به عنوان یک سیاست آگاهانه تجاری و تجارت خارجی تلقی و ارزیابی کرد. از نظر بنده این مساله چند دلیل داشته است. اول آن که بانک مرکزی مصلحت خود را در حفظ منابع ارزی اش دیده و عرضه ارز را محدود نگه داشته است. در نتیجه محدودیت عرضه، قیمت ها افزایش می یابد. از آن طرف هم یک تقاضای بی حد و حصر و بدون منطق و توجیه اقتصادی و اجتماعی در کشور ایجاد شده و عده ای با سوداگری ارز کسب درآمد می کنند. این تجارت که سرمایه گذاری کوتاه مدتی خواهد بود، اکنون شکل گرفته است. این گروه با جمع آوری ارز بازار، ایجاد کمبود و افزایش قیمت، بانک مرکزی را در حالت انفعال قرار می دهند. در چنین شرایطی بانک مرکزی به راحتی نمی تواند مدیریت کند و به دلیل آن که شرایط کشور ایجاب نمی کند با دست و دلبازی عرضه را بالا ببریم، منابع ارزی را عرضه نمی کند.


از سوی دیگر سیاست هایی نظیر چند نرخی کردن و امثالهم راه حل این مساله نیستند، این نوع سیاست ها ظاهر فریبنده ای دارند، اما بسیار مضر هستند. بخش های واردات و صادرات کشور با شنیدن این خبر به این نتیجه می رسند که ما هم باید نرخ های ترجیحی درست کنیم. در نتیجه آنها نیز سه نرخی و چند نرخی خواهند شد. با وجود آن که این راهکار در ظاهر مناسب است؛ اما تجربه نشان داده وقتی نمی توان عواملی که ارزهای چند نرخی را عرضه می کنند، مدیریت کرد و نحوه عملکرد درست آنها را تضمین کرد، در این شرایط سوداگر و رانت خوار همه برای دریافت ارز صف می ایستند. این گروه بسیار خوب می داند چگونه راه کارها، قوانین و سیاست های منطقی و درست را دور بزنند و به طور قطع در این شرایط رانت خواری ایجاد خواهد شد. گذشته از آن که یکی از موفقیت های اقتصادی کشور تک نرخی شدن ارز با مدیریت صحیح بوده است.


مشکل صنعت فراتر از ارز است
صنعت نیاز به سرمایه در گردش دارد و این سرمایه باید از طریق سیستم بانکی و بورس تامین شود تا توان حرکتی داشته باشد. در ایران هیچ یک از این مولفه ها برای صنعت و صنعتی شدن مساعد نیست. از سوی دیگر، سیستم بانکی، محدودیت نقدینگی دارد. و دایم ملامت می شود که پول و تسهیلات نمی هد؛ اما وقتی پول نداشته باشد و نرخ تسهیلات به سپرده ها به نقطه خطرناکی رسیده باشد، به طور منطقی بانک بیش از این نمی تواند ریسک کند. اکنون صنعت دایم در حال شکوه و ناله است. نرخ بهره برداری از ظرفیتش خیلی پایین است و اصلاً نرخ سالمی نیست ولی تمام ملامت ها را بر سر نقدینگی خراب می کنند و علت را نبود نقدینگی اعلام می کنند. در حالی که یکی از دلایل نرخ پایین بهره برداری مشکل تکنولوژی و عقب ماندگی آن در صنایع است. در طول سال های پس از جنگ توجه جدی به صنعت نشده و اکنون برای بهسازی و نوسازی صنعت صدها میلیارد دلار نیاز است.
از سوی دیگر واردات، لطمه اساسی به کالاهای تولید داخل زده که فکری برای آن نمی شود. اکنون حال و وضع صنعت چنان است که باید آن را برای مراقبت های ویژه به بخش آی سی یو برد تا با یک برنامه ریزی دقیق درمان شود. افزایش نرخ ارز می توانست یکی از عوامل درمان صنعت داخلی باشد اما با توجه به آشفتگی کنونی بعید می دانم اثر چندانی داشته باشد.

 

عدم تحقق اهداف سند چشم انداز
چشم انداز مستلزم برنامه ریزی در تمام بخش های اقتصادی ایران بود که این کار انجام نشد. تمام بخش های کلیدی اقتصادی باید پس از ابلاغ چشم انداز مطالعات دقیقی برای تحقق آن می کردند. راه کارهای مشخصی باید در برنامه های مختلف پنج ساله کشور پیش بینی می شد؛ اما چنین اتفاقی نیفتاد. علی رغم یک چشم انداز 20 ساله که هدف و مقصد را مشخص کرده بود، در این سال ها دایم به بیراهه رفتیم.
یکی از خاصیت های چشم انداز نشان دادن مقصد و مسیر است؛ اما در بخش های مختلف اقتصاد راه هایی که باید برای رسیدن به نتیجه طی کرد را پیش بینی و مسیریابی نکردیم.
اتفاقاتی که تا کنون افتاده، روزمره و سلیقه ای بوده و شاید هیچ یک برنامه ای مصوب در این زمینه ندارند. سیاست گذاری ها و اولویت ها هیچ یک تهیه و تنظیم نشده و با وجود آن که زمانی تا سال 1404 باقی نمانده و اگر امروز نیز اقدام کنند دیر است؛ اما همچنان دچار مشکلات و درگیری های روزمره هستند. باز هم تکرار می کنم که اگر همین امروز هم شروع کنیم، دیر است.111

دیگر خبرها:

مژده به کاربران اینترنت/ دریچه ای متفاوت به سوی دنیای مجازی

زنان در حال خرید بدلیجات

کالاهایی که به زودی ارزان می شوند/ گرانی در کالاهای لوکس

اشتباه وحشتناک بانک مرکزی در چاپ اسکناس

کلیدواژه ها:
اقتصاد  |  صنعت  | 
خبرهای داغ
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top