|
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ الثلاثاء ١٦ ذو القعدة ١٤٤١ Tuesday, July 7, 2020
کد خبر: 104320
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۰۶/۱ - ۱۲:۲۰
مارش عزا در امریکا و اسرائیل
سردبیر روزنامه القدس العربی در مقاله ای به تحلیل و بررسی سفر رئیس جمهور مصر به تهران پرداخت و نکات پر اهمیتی را در آن برشمرده است.
اوباما  مارش عزا در امریکا و اسرائیل
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام عربی؛ "عبدالباری عطوان" تحلیلگر برجسته عرب و سردبیر روزنامه "القدس العربی" (Al-Quds Al-Arabi) روز گذشته در مقاله ای به تحلیل سفر غریب الوقوع "محمد مرسی" رئیس جمهور مصر به تهران برای شرکت در نشست کشورهای غیر متعهد پرداخت.

وی در مقاله خود آورده است: سفر رئیس جمهوری منتخب مردم مصر به تهران برای شرکت در نشست سران جنبش عدم تعهد به موضوعی آزار دهنده برای آمریکایی ها و صهیونیست ها تبدیل شده است.

نگرانی های رژیم صهیونیستی و آمریکا از زمان آغاز انقلاب ژانویه مصر در سال 2011 آغاز و زمانی که سفارت رژیم صهیونیستی در قاهره به آتش کشیده شد، این نگرانی دو چندان شد.

 

اما با توجه به اینکه نظامیان پس از حسنی مبارک، قدرت را در دست داشتند این موضوع برای آمریکا و اسرائیل جای امیدواری را بازگذاشته بود، اما پس از اینکه محمد مرسی رئیس جمهوری وابسته به اخوان المسلمین به مسند ریاست جمهوری رسید اوضاع فرق کرد.

محمد مرسی که مترصد فرصت لازم برای کم رنگ کردن حضور نظامیان در عرصه قدرت مصر بود، پس از اینکه شانزده نظامی مصری در نزدیکی مرز این کشور با سرزمین های اشغالی کشته شدند فرصت را غنیمت شمرد و نظامیان  وابسته به رژیم سابق را کنار گذاشت.

 

این اقدامات خوشایند صهیونیست ها نبود و آنها به طور آشکارا نگرانی خود را از این موضوع و به دنبال آن حضور نیروهای نظامی مصر در صحرای سینا و احتمال خدشه وارد شدن به معاهده سازش کمپ دیوید ابراز داشتند.

طی روزهای اخیر هنگامی که منابع وابسته به ریاست جمهوری مصر از قطعی بودن سفر محمد مرسی به ایران برای شرکت در نشست سران جنبش عدم تعهد خبر داد کام صهیونیست ها تلخ تر شد.

 

"عطوان" با اشاره به سفر مرسی به ایران می نویسد: در حالی که اعراب و مسلمانان سرگرم جشن های عید فطر هستند سفر مرسی به تهران اذهان اسرائیلی ها و آمریکایی ها را به خود مشغول کرده است.

رئیس جمهوری مصر پس از بازگشت از چین به پایتخت ایران می رود که این خود پیام قوی به آمریکا و اسرائیل می فرستد که مصر از سلطه آمریکا-اسرائیل خارج شده است.

وی در ادامه، این سوال را مطرح می کند که هنگامی که عربستان در راستای نزدیکی با ایران پیش می رود و به دنبال تاسیس مرکز گفتگو میان مذاهب است چرا مصری که از سوی اخوان المسلمینی که قبلا رابطه خوبی با ایرانی ها و همپیمان آنها یعنی حزب الله داشته است در این مسیر گام برندارد؟ و  می نویسد: با توجه به دیدار گرمی که محمد مرسی با محمود احمدی نژاد همتای ایرانی اش در حاشیه نشست ویژه مکه داشته است ناظران از سرگیری روابط را نیاز به وقت می دانند.

 

عطوان بیان کرد: بعید نیست که مرسی از تهران از سرگیری روابط میان دو کشور را اعلام کند و سفارت مصر پس از گذشت 32 سال بازگشایی شود و غیر منطقی است که در حالی که سفارت مصر در تل آویو باز است سفارت این کشور در تهران بسته باشد.

وی ادامه می دهد: تمام عواملی که از سرگیری روابط میان ایران و مصر را با مشکل روبرو می کرد از بین رفته است، زیرا حسنی مبارک و نظامیان وابسته به وی دیگر در مصر جایی ندارند و اخوان المسلمین نه تنها با نامگذاری خیابانی در تهران به نام خالد اسلامبولی مشکلی ندارند، بلکه از بزرگداشت این نام استقبال نیز می کنند.

سردبیر روزنامه القدس العربی تاکید کرد: ایران به خاطر معاهده کمپ دیوید میان اسرائیل با مصر روابط خود با مصر را قطع کرد و اخوان المسلمین به سبب مخالفت با این پیمان متحمل شکنجه و زندان در طول رژیم سابق شده اند و همه شواهد از تلاشهای مصر برای لغو این پیمان حکایت دارد.

 

وی می افزاید: ما قبلا نیز گفته ایم که مصر به سوی استقلال در موضع گیری و مخالفت با دیکته های آمریکا-اسرائیل پیش می رود و اینکه اولین سفر خارجی مرسی به کشورهای غیر عربی به چین و ایران است ناگهانی نیست.

عطوان بیان کرد: تل آویو نه تنها نگران کنار گذاشتن همپیمانانش در موسسات نظامی و امنیتی از سوی مرسی است از بازگشایی روابط میان ایران و مصر نیز نگران است.

وی تاکید کرد: مصر از سرسپردگی به غرب رهایی پیدا کرده است و باید منتظر خبرهای جدید از تهران باشیم که برای اسرائیلی ها و آمریکایی ها مارش عزا را به صدا در می آورد و خوشایند آنها نیست.

320

خبرهای داغ
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top