|
جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ الجمعة ١٩ ذو القعدة ١٤٤١ Friday, July 10, 2020
کد خبر: 104366
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۰۶/۱ - ۰۲:۰۹
ترفند های تاریخ‌ مصرف گذشته رسانه ملکه انگلیس/وقتی BBC از هلال ماه شوال می‌گوید!/آخرین آمار کشته‌های زلزله آذربایجان
هر سال با نزدیک شدن به پایان ماه رمضان، بحث رؤیت ماه و پیش‌بینی‌های مربوط به آن در رسانه‌ها منعکس می‌شود. اما چند سالی است که برخی رسانه‌های غربی، به گونه دیگری به این اخبار می‌پردازند و بهره‌برداری خاصی را هدف خویش قرار داده‌اند.
 ترفند های تاریخ‌ مصرف گذشته رسانه ملکه انگلیس/وقتی BBC از هلال ماه شوال می‌گوید!/آخرین آمار کشته‌های زلزله آذربایجان
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

ترفند های تاریخ‌ مصرف گذشته رسانه ملکه انگلیس/وقتی BBC از هلال ماه شوال می‌گوید!

جام نیوز به نقل از فردا

هر سال با نزدیک شدن به پایان ماه رمضان، بحث رؤیت ماه و پیش‌بینی‌های مربوط به آن در رسانه‌ها منعکس می‌شود و مخاطبان نیز این اخبار و تحلیل‌ها را دنبال می‌کنند. اما چند سالی است که برخی رسانه‌های غربی، به گونه دیگری به این اخبار می‌پردازند و بهره‌برداری خاصی را هدف خویش قرار داده‌اند.

با توجه به بحرانی بودن شرایط رؤیت هلال ماه نو در غروب شنبه (29 رمضان)، از چند روز پيش از استهلال، اخباری مبنی بر دشوار بودن رصد هلال ماه شوال و حواشی آن منتشر شده بود، اما در همان اخبار نیز رؤیت هلال با چشم مسلح ممکن دانسته شده بود. اما شنبه شب، دفتر رهبر انقلاب با صدور اطلاعیه‌ای، از رؤیت ماه نو خبر داده و عملا یکشنبه را عید اعلام نمود. شنیده‌ها حاکی از آن است که هلال ماه نو در برخی مناطق نظیر یزد رؤیت شده بود و در نتیجه با تجمیع گزارش‌های همه گروه‌ها در ستاد استهلال دفتر رهبری، امر رویت هلال ماه شوال برای رهبر انقلاب محرز گشت.

در همین بین، مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی- نجومی وابسته به دفتر آیت‌الله سیستانی، طی اطلاعیه‌ای از عدم رؤیت هلال ماه شوال با چشم غیر مسلح خبر داد و دفتر ایشان در نجف اشرف، یکشنبه را در بلاد اسلامی 30 رمضان نامید. از سویی دیگر برخی مراجع نظیر آیت‌الله صافی گلپایگانی و آیت‌الله نوری همدانی و آیت الله مکارم شیرازی نیز یکشنبه را عید اعلام نمودند و همچنین آیت‌الله وحید خراسانی و آیت الله مکارم شیرازی یکشنبه را 30 ماه رمضان اعلام نمودند. این خلاصه آنچه در غروب شنبه رخ داد بود.

اما برخی رسانه‌های برون مرزی فرصت طلب  با انعکاس همین روند ـ که بر اساس فقه شیعه، طبیعی است ـ و با تاکید بر اینکه مراجع تقلید در برابر رهبر انقلاب قد علم کرده‌اند!!! و اعلام عید فطر یک فرصت سیاسی شده است و بیهوده‌گویی‌هایی از این دست، در تلاش برای گسترش نظریات خویش برآمدند. نظریاتی که محتوای اصلی آنان رودررویی مراجع تقلید با رهبرانقلاب را دنبال می‌کند. در همین رابطه، یکی از سایت‌های اپوزوسیون این‌گونه می‌نویسد: «این اولین بار نبود که  تقابلی میان مراجع شیعه با رهبر انقلاب در باب رویت هلال ماه شوال رخ می داد و مطمئنا آخرین بار نیز نخواهد بود». تاکید بر تقابل و تداوم آن در این جملات، حاکی از همان ترفند خاص برای فراهم کردن بستر شانتاژ است.

بی.بی.سی با پخش گزارشی در همین باره و با مرور رخدادهای مختلف، از همین تقابل موهوم سخن گفته و اظهار می‌کند: «در ایران اعلام عید فطر در ید اختیار حاکم شرع ـ یعنی رهبر ـ است، اما مراجع تقلید هم برای مقلدانشان فتوا می‌دهند، اما حکومت مایل نیست که نظری خلاف آنچه حاکم شرع می‌گوید، بشنود. حالا علمای قم باید برای دیدن ماه خیلی حساب و کتاب داشته باشند».

در حالی که اگر خبرنگاران و نویسندگان مبتدی این بنگاه خبرپراکنی قدری جستجو و مطالعه می‌کردند می‌دیدند که اولا رهبر انقلاب در مسأله عید فطر احراز امر برای خود را اعلام می‌کنند، ثانیا اغلب رسانه‌های کشور حتی رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی اقدام به انتشار اطلاعیه آیت الله سیستانی در خصوص دوشنبه بودن عید کردند و همچنین اگر اختلاف نظری نیز وجود دارد به دلیل یک مؤلفه فقهی است و نه بازی‌های سیاسی و مواضع رو در رو!

برای اطلاعات بیشتر کارمندان ملکه انگلیس ذکر این نکته کافی است که اختلاف فقهی که در این مسأله حادث شده است به دلیل همان چشم مسلح یا غیر مسلح و یا مقارنه در زوال و قبل و بعد از آن است و بیش از آن دامن زدن به این نکته، چیزی را عاید امت اسلامی نخواهد کرد.

حضرت آیت الله سیستانی که در تبیین این امر، چند سال قبل در پاسخ به نامه‌ای این‌گونه بیان داشتند: «به دلیل اختلاف فقها در چگونگی آغاز ماه های قمری، اختلاف در آغاز ماه معمولا امری اجتناب ناپذیر است، بنابراین همانند سایر مسائل فقهی مورد اختلاف فقها، در این مورد نیز هر فردی باید بر اساس فتوای مرجع تقلید خود عمل کند، همچنین شايسته است به مسلمانان آگاهى داده شود که اختلاف موجود در این مورد را پذیرفته و اجازه ندهند این مساله باعث درگیری ومجادله شود». این عبارات به خوبی روشن کننده ماهیت فتوا و نوع رفتار مؤمنین با این مسأله است. امری که خلاف آن چیزی است که رسانه‌های  بیگانه به دنبال آن هستند و البته به وضوح مشخص است در افکار ملت ایران تأثیری نداشته است و تنها موج سواری خبری و شانتاژ بیهوده و ایضا بی اطلاعی این افراد را نشان می دهد.

 

آخرین آمار کشته‌های زلزله آذربایجان

جام نیوز به نقل از فارس

خلیل ساعی  درباره آخرین آمار کشته‌شدگان زلزله آذربایجان شرقی پس از گذشت 10 روز از این حادثه اظهار داشت: بر اساس آخرین آمار رسمی که به تأئید پزشکی قانونی نیز رسیده است 258 نفر در این زلزله جان خود را از دست داده‌اند.

وی با اشاره به اینکه 1380 نفر در این حادثه مصدوم شده‌اند بیان داشت: از این تعداد حدود 500 نفر بستری و بقیه مرخص شده‌اند.

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top