|
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ الأحد ١٤ ذو القعدة ١٤٤١ Sunday, July 5, 2020
کد خبر: 104466
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۰۶/۱ - ۱۶:۴۳
آیا شیعه، غلو می کند؟
«غلو»، اتهامی است که برخی سعی می کنند به شیعه وارد نمایند؛ در حالی که شیعه همه امور را منتسب به خدا می داند.
 آیا شیعه، غلو می کند؟
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام دینی؛ آيا عقيدة شيعه دربارة «اهل بيت»، غلو آميز نيست؟ پرسشی است که حضرت آیت الله العظمی سبحانی به آن در پایگاه خود پاسخ داده اند.

«غلو» در فرهنگ عربي به معناي «تجاوز از حد و مرز» است... از آن جا كه غلو يك امر نكوهيده است، خداوند اهل كتاب را پند مي‌دهد كه در دين خود زياده روي نكنند: «اي اهل كتاب، در دين خود غلو و زياده روي نكنيد» (نساء/171)

...پيروان اهل بيت در تمام مراتب توحيد، ذرّه‌اي از مرز توحيد حقيقي تجاوز نكرده، تنها خدا را خالق، مدبر و مشرّع مي‌دانند و امامان را انسان‌هاي برتر و والا مي‌شمارند.

به عقيدة شيعيان، اگر در يك مورد خاص و در پرتو دعاي آنان، تحوّلي در جهان آفرينش رخ دهد و يا بيماري شفا پيدا كند، همگي به اذن خدا بوده است و شبيه كارهاي معجزه آساي حضرت مسيح(ع) است.

شفاعت آنان در روز رستاخيز هم به اذن خدا است و توسل به آنان، به خاطر موقعيتي است كه آنان نزد خدا دارند. ذكر فضايل و مناقب آنان نيز نوعي اظهار مهر و مودت به خاندان رسالت است كه مورد تأكيد قرآن و سنت پيامبر مي‌باشد. حب عترت و مودت ذوي القربي از اصولي است كه قرآن و سنت بر آن تأكيد دارند.

اعتقاد به آگاهي آنان از غيب نيز به معناي آن است كه آنان به اذن الهي و تعليم وي از غيب خبر مي‌دهند.

...امامان ما پيوسته از غاليان تبرّي جسته و آنان را از ساحت خود طرد مي‌كردند.

امام رضا(علیه السلام) فرمودند: «پروردگارا! من ازگفتار كساني كه در حق ما مطالبي را مي‌گويند كه ما نگفته‌ايم، تبرّي مي‌جويم. پروردگارا! خلقت جهان و روزي بندگان از آن تو است. تو را مي‌پرستيم و از تو كمك مي‌طلبيم....»(بحار/25/243) shafaqna

444

خبرهای داغ
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top