|
سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ الثلاثاء ٤ صفر ١٤٤٢ Tuesday, September 22, 2020
کد خبر: 104531
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۰۶/۴ - ۱۷:۴۰
بررسی مستند از تهران تا قاهره/7
خاندان پهلوی هیچگاه «شر» خود را نپذیرفته است
«فرح دیبا و طرفداران سلطنت تلاش می‌کنند حقانیت تاریخی برای سلطنت قائل‌ شوند؛ به‌عبارتی انسجام درونی سوژه‌ای به‌نام خاندان پهلوی را با بیرون انداختن شر از خود حفظ کنند...»
خاندان پهلوی محمدرضا شاه پهلوی و فرح پهلوی خاندان پهلوی هیچگاه «شر» خود را نپذیرفته است
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام سیاسی؛ سایت شبکه "بی بی سی فارسی" (BBCPersian) در یادداشتی به قلم «امیرهوشنگ افتخاری راد» که در واکنش به پخش مستندی تحت عنوان "از تهران تا قاهره" نگاشته شده، آورده است:

 

«فرح دیبا به‌مناسبت سالگرد درگذشت محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران، مصاحبه‌ای انجام داده و تلاش کرده خاطراتی را از زمان خروج شاه و خود از ایران تا مرگ همسرش، بازگو کند. دور از انتظار نبود که او انقلاب ۵۷ را فارغ از مردمی‌بودنش، کار بیگانگان بداند. حتی با نشان دادن صحنه‌هایی از جوانان انقلابی در خیابان، می‌گوید اینها همان جوانانی هستند که با پول بنیاد پهلوی برای تحصیل به خارج اعزام شدند و با آشنایی با جریانات انقلابی و روشنفکری آنجا، علیه حکومت خودشان شدند.


او در این فیلم نام "انقلاب" را به‌کار نبرد، و با اشاره به مشکلات موجود ایران، بار دیگر حقانیت سلطنت و عملکرد همسرش را توجیه کرد و اصالت انقلاب ۵۷ را رد کرد. این حقانیت تاریخی قائل‌شدن برای پهلوی‌ها، گاهی با گفتن "شاهزاده رضا" یا "اعلی‌حضرت" مشهود بود. او در این فیلم، همراه با موسیقی حزن‌انگیزی تلاش کرد، آوارگی و بیماری شاه را ذکر مصیبت کند. خاندان پهلوی هیچگاه "شرّ" خود را نپذیرفته است.
این توجیه، اغلب به قلب همان واقعیت‌های به‌کار گرفته شده منتهی می‌شود. دروغ، نیاز ضروری سوژه برای حفظ انسجام درونی است. به‌موارد تاریخی بی شماری می‌توان اشاره کرد: پاک شدن عکس تروتسکی از کنار لنین در زمان استالین؛ جنگ ویتنام؛ حمله به عراق به‌ بهانه وجود سلاح‌های اتمی؛ انکار شکنجه از طرف پرویز ثابتی (مقام امنیتی معروف در ساواک)؛ و در این مورد خاص، ادعای فرح که "شاه پشتیبان مصدق بود" یا آنجا که "خون بر پیراهن جوانی را خون گوسفند دانست"!!
فرح دیبا و طرفداران سلطنت تلاش می‌کنند حقانیت تاریخی برای سلطنت قائل‌ شوند؛ به‌عبارتی انسجام درونی سوژه‌ای به‌نام خاندان پهلوی را با بیرون انداختن شر از خود حفظ کنند...»
 

310
 

خبرهای داغ
مشاهده نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top