|
یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ الأحد ٨ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Sunday, October 25, 2020
کد خبر: 104567
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۰۶/۱ - ۲۳:۰۶
وزیر خارجه ترکیه: بی تردید از بحران سوریه تأثیر می گیریم *سرایت ناامنی به خاک ترکیه *سند
احمد داوود اوغلو: «تردیدی نیست که ما از بحران سوريه تأثير خواهیم پذيرفت، بنابراین بايد براي رويارويي با سناريو‌هاي احتمالي آماده باشيم.»
 وزیر خارجه ترکیه: بی تردید از بحران سوریه تأثیر می گیریم *سرایت ناامنی به خاک ترکیه *سند
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام عربي؛ "احمد داوود اوغلو" وزير امور خارجه تركيه، گفته است: «تركيه علاوه بر همسایگی، با سوريه تاريخ مشترك دارد. ما و سوريه مرزهاي طولاني‌ با يكديگر داريم و روابط دو ملت بسيار نزديك است؛ بنابراین نمي‌توانيم در قبال تحولات اين كشور ساكت بنشينيم.»

وی در مصاحبه با روزنامه مصري "الاهرام" (alahram) افزوده: «تحولات اخير سوريه و افزايش تعداد كشته‌ها و آواره‌ها، ثبات و امنيت جهاني را تهديد مي‌كند. ما قبلا به مقامات سوري هشدار داده بودیم كه بهار عربي به آنجا خواهد رسید. از همین رو پيشنهاد داديم كه تجربه‌هاي دموکراتیک خود را در اختيارشان بگذاريم تا بتوانند تصمیم دشوار اما ضروري برای اصلاحات را اتخاذ كنند. من خودم شخصا تا به حال 26 سفر به سوریه داشته ام و گمان می کنم بهترين راه حل برای این بحران، اتحاد جامعه جهاني است. بشاراسد هم وقتی ببیند كه پافشاري بر ادامه سياست‌هايش به بحران سوريه دامن می زند، از آن ها دست خواهد كشيد.»

 

اوغلو همچنين گفت: «روسيه كشور مهمی در مسأله سوريه است و می تواند راهكاري پيشنهاد دهد تا ضمن حل بحران، ثبات و امنيت به سوريه بازگردد. الان اوضاع داخلي سوريه واقعا غيرقابل تحمل است.»

 

وزير امور خارجه تركيه در پاسخ به سؤالی در خصوص "موضع دولت متبوعش در صورت کشیده شدن التهابات به مرزهاي تركيه" اظهار داشت: «در صورتي كه درگيري‌ها تا مرزهاي تركيه كشيده شود، ما اقدامات لازم را انجام خواهيم داد. تركيه حساب بدترين احتمال‌ها را كرده و همه تصمیمات لازم براي تضمين امنيت و تماميت ارضي‌اش را اتخاذ نموده است. تردیدی نیست که ما از بحران سوريه تأثير خواهیم پذيرفت، بنابراین بايد براي رويارويي با سناريو‌هاي احتمالي آماده باشيم.»

 

وي با اشاره به تحرکات اخیر حزب كارگران كردستان (پ.ك.ك) و القاعده در مناطق مرزی ترکیه با سوریه نیز گفت: «هرگز اجازه نخواهيم داد ترکیه به پناهگاهي براي سازمان‌هاي تروريستي مثل پ.ك.ك و القاعده تبديل شود و این دو را تهديدي براي امنيت تركيه به شمار مي‌آوريم، پس اجازه نمي‌دهيم شمال سوريه جولانگاه سازمان‌هاي تروريستي باشد؛ اما ميان كردهاي سوريه و سازمان‌هاي تروريستي تفاوت قائليم.»

 

وزیر خارجه ترکیه در بخش دیگری از مصاحبه با الاهرام،  انتشار اخباري مبني بر احتمال حمله اسرائيل به تأسیسات هسته ای ايران را تنش زا خواند و گزینه نظامی را مسیر مناسبی براي کنترل فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران ندانست. احمد داوود اوغلو ضمنا بر نقش مهم ایران در سوريه تأکید کرد و عنوان داشت: «روابط ما با تهران خوب است اما ديدگاهمان درباره سوريه تفاوت دارد. اميدواريم ايران در این زمینه ديدگاه خود را تغيير بدهد.»

 

 

تکمیلی جام سیاسی؛ سایت ترکیه ای "خبرلر" (HaberLer) گزارش داد: «همزمان با انفجار در شهر "غازی انتاپ" ترکیه، تعدادی از اهالی خشمگین به ساختمان حزب "صلح و دموکراسی" (BDP) که حامی کردهای ترکیه است، حمله نموده و آنجا را به آتش کشیدند.»

مطبوعات ترکیه حزب صلح و دموکراسی و گروهک پ.ک.ک را عامل این انفجار معرفی کرده اند؛ اتهامی که هم (BDP) و هم (PKK) آن را رد می کنند.

خبرلر اضافه کرد: «آقای احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه، انگشت اتهام را به سوی سوریه نشانه رفته و گفته است که این انفجار شباهت بسیار زیادی با روش سوری ها دارد.»

 

این منبع همچنین از قول "حسین نقوی حسینی" سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، نوشت: «ترکیه باید سیاست خارجی خود در قبال همسایگانش را تغییر دهد چراکه رویکرد مداخله جویانه کنونی، به ضرر آنکاراست. حمایت ترکیه از گروه های تروریستی -به ویژه القاعده- نه تنها به قیمت جان مردم بی گناه سوریه تمام می شود، بلکه امنیت خود این کشور را نیز به مخاطره می اندازد.»

گفتنی است حمایت های آشکار و پنهان تسلیحاتی و مالی دولت ترکیه از شورشیان مسلح سوری، باعث نشده که ابعاد این فتنه به مرزهای سوریه محدود بماند. ماجراجویی های ترک ها موجب سرایت بحران به شهرهای کردنشین این کشور شده و ناامنی و ناآرامی گسترده به همراه داشته است.

 

/114/320

 

خبرهای داغ
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top