|
جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ الجمعة ٧ صفر ١٤٤٢ Friday, September 25, 2020
کد خبر: 104632
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۰۶/۴ - ۰۱:۰۵
گفتگوی بی بی سی با یک جاسوس کهنه کار
حسین یزدی، جاسوس ساواک در حزب توده: «جاسوسی هم یک نوع خدمت به وطن است. وقتی به دستگاه امنیتی حافظ کشور خدمت می کنید -آن هم در زمان شاهنشاهی- امکان ندارد پشیمان شوید.»
حسین یزدی در بی بی سی  گفتگوی بی بی سی با یک جاسوس کهنه کار
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام سیاسی؛ شبکه بی بی سی فارسی (BBCPersian) چند روز پیش مصاحبه ای ضبط شده با "حسین یزدی" جاسوس سابق ساواک در حزب توده، را روی آنتن برد.

وی در این مصاحبه به نحوه عضویت خود در حزب توده اشاره کرده، می گوید: «در آلمان از طریق "ایرج اسکندری" از رهبران حزب توده، با این حزب آشنا شدم و بیشتر به خاطر سابقه پدرم، من را به عنوان عضو حزب پذیرفتند و به من مسئولیت هایی نیز دادند. این مسئولیت ها از زمانی شروع شد که رهبران حزب از مسکو وارد آلمان شرقی شدند. شوروی سابق برای اینکه روابطش را با ایران بهبود ببخشد، رهبران حزب را از کشورش بیرون کرد و از آنجا که آلمان شرقی هیچ کس را به رسمیت نمی شناخت و با هیچ کشوری روابط دیپلماتیک نداشت، به راحتی می شد در آنجا یک گروه و حزب مخالف نظام شاهنشاهی راه انداخت. من هم به خاطر اینکه مادرم آلمانی بود و پدرم ایرانی، مسلط به هر دو زبان بودم؛ پس من را به عنوان مترجم بین رهبر حزب توده -دکتر رادمنش- و رهبر آلمان شرقی منصوب کردند.»


حسین یزدی بعد از این مقدمه، اظهار می دارد: «طولی نکشید که من از تمام ایده هایم برگشتم؛ موقعی که فهمیدم اینها خیال پردازی هایی بیش نبود و با دنیای واقعی تفاوت دارد. به این ترتیب بود که تصمیم گرفتم برگردم و دیگر در آلمان شرقی نمانم. بعد از یک سال تصمیم گرفتم برای ادامه تحصیل یا بروم اتریش و یا آلمان غربی، و این تصمیم باعث شد که با مقامات سفارت شاهنشاهی ایران تماس گرفتم. آن ها به من گفتند که بعد از تحصیلاتت اگر برگردی به ایران با توجه به سابقه پدرت به هیچ پست مهمی نخواهی رسید مگر اینکه بخواهی برای وطنت کار و خدمت کنی. به من پیشنهاد عضویت در "ساواک" دادند، من هم قبول کردم. در حقیقت این کار یک جور انتقامجویی بود از حزب توده؛ به خاطر اینکه فکر می کردم آن ها مرا فریب داده اند و مقصر وضعیت بد پدرم که در زندان بود، هستند. عقیده داشتم مبارزاتی که یک دسته با "کیانوری" و دسته دیگر با "رادمنش" باشند، این کارها جواب نمی دهد. این بود که یک حس انتقام و از طرف دیگر حس خدمت به ایران به من دست داد.»

 


از وی سؤال می شود: «آیا در مقابل اطلاعاتی که به ساواک می دادید، مزد هم می گرفتید؟»
یزدی پاسخ می دهد: «سال های اول نه، برای اینکه من فقط با انگیزه خدمت به وطنم این کار را قبول کردم. اما بعدها پول می گرفتم به خاطر اینکه این کار مستلزم سفر و ملاقات های پی در پی و مخارج خاص بود که هزینه داشت.»

 

از حسین یزدی پرسیده می شود: «شما می گویید که می خواستید از حزب انتقام بگیرید ولی افراد بی گناهی را که جرمشان فقط نامه نگاری با حزب توده بود، به زندان و زیر شکنجه فرستادید. به طور مثال 90 نفر را فقط در اصفهان لو دادید. آیا وجدانتان راحت است؟ با جاسوسی برای رژیمی که در آن موقع خیلی ها علیه آن اعتراض می کردند -حتی سازمان های بین المللی و حقوق بشری- در حالی که زندان هایش پر از زندانی سیاسی بود و آن ها -حتی پدر خود شما- را شکنجه می دادند، احزاب همه بسته شده بودند و حکومت دیکتاتوری برقرار بود، به دنبال چه بودید؟»

وی اینگونه جواب می دهد: «من وجدانم راحت است، چون به خاطر خودم که این کار را نکردم. بنده مدارکم آنقدر مهم بود که تأثیرگذار بود وگرنه با مدارک الکی که کسی را زندانی نمی کنند. من به خاطر مملکتم این کار را کردم. من این سناریو را برای خودم مجسم می کردم که اگر حزب توده در ایران قدرت می گرفت و آن ها هم تقاضای کمک می کردند، شوروی به بهانه کمک به آن ها وارد ایران می شد و ایران تبدیل به افغانستان دوم می شد. در مورد پدرم هم باید بگویم که من با عقاید او آنقدر مخالف بودم که قاعدتا برای خودم توجیه داشتم. البته پدرم تقصیری نداشت چون سوءقصد به اعلیحضرت در 15 بهمن 1327 باعث شد که حزب توده ممنوع الفعالیت شود. همان ایام سریعا پدرم را گرفتند در حالی که از هیچ چیز باخبر نبود. معلوم است وقتی که به شخص اول مملکت تیراندازی شود و بفهمند که دست حزب توده در کار بوده است، چنین برخوردی می کنند.»


حسین یزدی در خاتمه عنوان نمود: «جاسوسی هم یک نوع خدمت به وطن است. وقتی به دستگاه امنیتی حافظ کشور خدمت می کنید، آن هم در زمان شاهنشاهی، امکان ندارد پشیمان شوید.»

 

جام نیوز در همین زمینه مطالعه کتاب "جاسوسی در حزب" (برادران یزدی و حزب توده ایران) نوشته "قاسم نورمحمدی" را به علاقمندان تاریخ معاصر و محققین علوم سیاسی پیشنهاد می کند. این کتاب از سوی انتشارات «جهان کتاب» روانه بازار شده است.

337

 

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top