|
جمعه ۱۱ مهر ۱۳۹۹ الجمعة ١٤ صفر ١٤٤٢ Friday, October 2, 2020
کد خبر: 104748
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۰۶/۲ - ۱۹:۴۷
رویدادهای مهم این روز در تقویم خورشیدی ( 2 شهریور 1391 )
 تقویم خورشیدی رویدادهای مهم این روز در تقویم خورشیدی ( 2 شهریور 1391 )
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

درگذشت محقق و مترجم معاصر استاد "محمد پروين گنابادی" (1357 ش)

درگذشت محقق و مترجم معاصر استاد "محمد پروين گنابادی" (1357 ش)

استاد محمد پروين گنابادي در سال 1282 ش به دنيا آمد و از كودكي فراگيري علم را آغاز كرد. وي پس از استفاده از محضر اديب نيشابوري در مشهد، به معلمي روي آورد و مدتي نيز به فعاليت‏هاي سياسي پرداخت. استاد گنابادي از سال 1328 از طرف وزارت فرهنگ، مأمور بررسي كتاب‏هاي درسي شد و همزمان، پس از آشنايي با علامه علي اكبر دهخدا به جرگه همكاران او در تهيه و تنظيم لغت‏نامه پيوست. از جمله آثار استاد گنابادي مي‏توان به ترجمه مقدمه ابن خلدون، تصحيح كشف الاسرار ميبُدي و تاريخ بلعمي و تأليف پرورش اراده، انديشه‏ها و فن مناظره اشاره كرد. وي سرانجام در دوم شهريور 1357 در 75 سالگي درگذشت.

 

آغاز هفته دولت

آغاز هفته دولت

به مناسبت انفجار دفتر نخست وزيری در هشتم شهريور سال 1360 و شهادت دو يار ديرين امام و انقلاب و دو اسوه علم و تقوا، شهيد محمدعلي رجايي، رييس جمهور و محمدجواد باهنر، نخست وزير كه نمونه‏اي از دولتمردان مردمي بودند و نيز به منظور آشنايي مردم با فعاليت‏ها و بيان اهداف و برنامه‏هاي آينده دولت، هفته‏اي به نام هفته دولت نام‏گذاري شده است كه از دوم تا هشتم شهريور مي‏باشد. علت نامگذاري چنين هفته‏اي اين است كه دولت شهيد رجايي، نخستين دولت مكتبي بود كه در آن دوره بحراني حداكثر تلاش و كوشش خود را براي خدمت به اهداف مقدس انقلاب، صادقانه اعمال كرد تا آن جا كه جان خويش را بر سر آن نهادند.

 

شهادت مبارز انقلابي سيد علي اندرزگو (1357ش)

شهادت مبارز انقلابي سيد علي اندرزگو (1357ش)

سيدعلي اندرزگو از فعالان مبارزه مسلحانه عليه حكومت پهلوي، در 1318 ش. ـ ماه مبارك رمضان ـ متولد شد. در 12 سالگي در بازار تهران و در يك نجاري مشغول به كار شد. او روزها كار مي‌كرد و شبها به تحصيل مي‌پرداخت‌. اندرزگو در سنين نوجواني به عضويت جمعيت مؤتلفه اسلامي درآمد و در 1341 ـ در 23 سالگي ـ مبارزه مسلحانه عليه شاه را آغاز كرد. او در اين مبارزه در كنار شهيدان بخارايي‌، هرندي‌، نيك‌نژاد و تحت هدايت شهيد صادق اماني و شهيد مهدي عراقي قرار داشت‌. در پي قيام 15 خرداد 1342 بازداشت شد و پس از آزادي مبارزه مسلحانه را پي گرفت. وي در عمليات ترور حسنعلي منصور ـ عامل كاپيتولاسيون ـ در 1343 ش. مشاركت جست‌ و پس از شناسايي، غياباً به اعدام محكوم شد. او مخفيانه به عراق سفر كرد و در 1345 به قم بازگشت، اما توسط ساواك شناسايي شد، به همين دليل راهي تهران شد و در منطقه چيذر در يك خانه اجاره‌اي اسكان يافت و حوزه علميه چيذر را مركز فعاليت خود قرار داد. او در 1349 ش. به اصرار برادرانش با تغيير نام به «شيخ عباس تهراني‌» ازدواج كرد. در 1351، يكي از دوستانش توسط ساواك بازداشت شد و در زير شكنجه به ارتباطش با اندرزگو اعتراف كرد و وي ناچار از چيذر به قم رفت. او در قم متوجه شد كه ساواك در سراسر كشور در پي اوست، اما با اين حال از مبارزه عليه حكومت شاه مأيوس نشد و به تهيه پول و اسلحه پرداخت. اندرزگو از قم به تهران و سپس به مشهد رفت و در مشهد به زابل و از آنجا همراه همسرش، به افغانستان رفت‌ و پس از يك ماه با تغيير چهره به ايران بازگشت‌. اندرزگو علاوه بر تغيير چهره، از نامهاي مستعار، گذرنامه‌هاي متعدد و 24 شناسنامه استفاده مي‌كرد. اندرزگو بين قم‌، تهران و مشهد تردد مي‌كرد. وي پس ازمدتي راهي مكه شد و از آنجا به نجف رفته و با امام خميني ملاقات كرد. سيدعلي اندرزگو پس از نجف، دو ماه در سوريه و لبنان به سر برد و در لبنان دوره‌هاي فشرده آموزش نظامي را سپري كرد و با هدف ترور شاه به ايران بازگشت‌، اما قبل از آن كه نقشه خود را عملي سازد به دام مأموران ساواك افتاد. سيدعلي اندرزگو، در آستانة افطار روز 19 رمضان 1357 ش. كه راهي منزل يكي از دوستانش بود، به محاصره مأموران ساواك افتاد. مأموران ابتدا او را از ناحيه پا زخمي كردند. در اين فرصت، اندرزگو كه نقش بر زمين شده بود، با خوردن كاغذهاي حاوي شماره تلفن دوستان و نزديكانش و آغشته كردن بقيه مدارك به خون خود و نابود كردن آنها، مانع از آن شد كه نشاني كسي به دست ساواك بيفتد. شهيد اندرزگو در ماه مبارك رمضان 1318 ش. متولد و در ماه مبارك رمضان 1357ش. با زبان روزه به شهادت رسيد. از وي 4 فرزند به نام‌هاي مهدي‌، محمود، محسن و مرتضي باقي مانده است.

 

تولداحمد رائض هنرمند گرانقدر ميناكاری، مينياتور و تذهيب (1298ش)

تولداحمد رائض هنرمند گرانقدر ميناكاری، مينياتور و تذهيب (1298ش)

استاد حاج احمد رائض هنرمند گرانقدر ميناكاري، مينياتور و تذهيب در شهر هنرپروراصفهان به دنيا آمد. احمد رائض عاشق هنربود و در12سالگي به شوق آموختن نقاشي به شاگردي استاداني چون حاج منصورُ المُلك درآمد. بدين ترتيب ايشان رموزنقاشي و تذهيب كاري را فراگرفت. استاد احمد رائض موضوع كارهاي مينياتور خود را از خمسه نظامي انتخاب مي كرد كه جزو دشوارترين موضوعات نقاشي بشمار مي رود. ايشان پس ازپيروزي انقلاب اسلامي مدتها سرپرست كارگاه مينياتور و ميناي وزارت فرهنگ و آموزش عالي بود. استاد رائض درسال1959ميلادي درنمايشگاه بين المللي بروكسل جايزه دوم نمابشگاه را دريافت كرد.

 

شهادت شهيد قاسم‌ علی ياری (1361ش)

شهادت شهيد قاسم‌ علی ياری (1361ش)

شهيد قاسم‌علي ياري در سال ۱۳۴۲ش در منطقه رهنان اصفهان متولد شد. سال‏هاي پرنشاط کودکي را در دامان پرمهر مادري مؤمن و زير سايه لطف پدري مهربان گذراند. تحصيلات خود را از سن هفت سالگي آغاز کرد و ضمن آموختن علم، پدر را در کار کشاورزي ياري نمود اما تحصيل را تا دوم دبستان بيش‏تر ادامه نداد و بعد از آن، براي تأمين معاش خانواده وارد بازار کار شد و به شغل سيمانکاري روي آورد. ياري پس از پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي به جمع ياران وفادار انقلاب در بسيج پيوست و با شروع جنگ تحميلي، اشتياق دفاع از مرزهاي ميهن اسلامي و جنگ در برابر رژيم بعث هر لحظه بيش‏تر در دل او جاي گرفت تا سرانجام موفق به حضور در کنار ابرمردان تاريخ ايران‏زمين شد و راهي ميادين خون و مبارزه گرديد تا اين‏که در تاريخ دوم شهريورماه سال ۱۳۶۱ هجري شمسي، برگي زرين از رحمت خداوند براي او به ارمغان آورده شد و قاسم ۱۹ ساله از خاک خرمشهر به سوي عرش اعلي پر گشود. پيکر پاک شهيد قاسم‌علي ياري در گلزار شهداي رهنان به خاک سپرده شده است.

 

شهادت شهيد سيدكاظم كاظمی(1364ش)

شهادت شهيد سيدكاظم كاظمی(1364ش)

در سال ۱۳۳۶ در بخش آرادان شهرستان گرمسار كودكي از سلاله پاك نبي‌اكرم (ص) پا به عرصه هستي نهاد: شهيد سيدكاظم كاظمي. پدرش مردي كشاورز و زحمت‏كش بود كه شش سال بعد مجبور شد به شهر گرگان مهاجرت نمايد. سيدكاظم از همان دوران كودكي هم‏دوش پدر به كار و فعاليت پرداخت. در اوج جواني، كتابخانه كوچكي به‏نام حر را تأسيس كرد و بسياري از كتب مذهبي ممنوع را جهت استفاده علاقه‏مندان در آن قرار داد اما متأسفانه ساواك خيلي زود به اين مسئله پي برد و او را دستگير نمود. سيدكاظم پس از اخذ مدرك ديپلم و گرفتن معافيت سربازي، به تهران مهاجرت نمود و به آموختن نقشه‌كشي ساختمان روي آورد. وي زماني كه در سازمان تربيت ‌بدني استخدام شد، بار ديگر در فعاليت‌هاي سياسي شركت نمود و توسط ساواك بازداشت شد. سيد در سال ۱۳۵۵ش در آزمون سراسري دانشگاه پذيرفته شد اما به‏علت داشتن پرونده سياسي، دولت از تحصيل او در ايران ممانعت به‏عمل آورد. سيدكاظم چندي بعد به آمريكا مهاجرت كرد و در رشته مهندسي مكانيك ادامه تحصيل داد. او در اين كشور ابتدا در سمت معاون انجمن اسلامي ايالت و مدتي بعد در سمت مسئول انجمن به افشاگري ماهيت رژيم منحوس پهلوي پرداخت و دو مرتبه توسط مأموران آمريكايي دستگير شد. در سال ۱۳۵۸ش كاظمي به ايران بازگشت و پس از طي دوره آموزش عالي به عضويت نهاد مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي درآمد. وي در همين زمان به جبهه‌هاي غرب رفت. او در اين مأموريت ضمن تجربه رزمي، اطلاعات بسياري درمورد مبارزه با ضد انقلاب به دست آورد. وي بار ديگر در يكي از رشته‌هاي علوم انساني پذيرفته شد و تلاش خود را مصروف مبارزه با استكبار جهاني در دانشگاه نمود. سپس به‏همراه برادران سپاه، واحد اطلاعات را با تشكيلات منسجمي بنيان نهاد و ضرباتي محكم بر ستون حزب توده زد. كاظمي در اين زمان مسئوليت معاونت سياسي - امنيتي استاندار سيستان و بلوچستان را بر عهده گرفت و عازم جبهه‌هاي نبرد شد. سيد چندي بعد به فرماندهي اطلاعات و عضويت در شوراي عالي فرماندهي سپاه منصوب گشت. سرانجام در سحرگاه دوم شهريورماه سال ۱۳۶۴ هجري شمسي هم‏زمان با سالروز شهادت امام محمد باقر (ع) در منطقه طلائيه (مجنون) قايق سيد مورد اصابت گلوله توپ قرار گرفت، چند ثانيه بعد پيکر بي‏جان او در ميان نيزارهاي هور وصالي سرخ را به تصوير کشيد. شهيد سيدكاظم كاظمي بدين‏ترتيب بر اثر اصابت تركش گلوله توپ در سن ۲۸ سالگي عاشورايي گشت و پيكر پاكش بر روي آب به سجده افتاد.

449

کلیدواژه ها:
لینکدونی
خبرهای داغ
لینکدونی
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top