خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ الخميس ٣ رجب ١٤٤١ Thursday, February 27, 2020
کد خبر: 137420
نظرات: 6
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۰۹/۲۹ - ۲۲:۱۳
آخرین خبر در مورد یارانه ها/ افزایش یارانه نقدی؟/ واکنش مصباحی مقدم به شایعات یارانه ای
یارانه ها آخرین خبر در مورد یارانه ها/ افزایش یارانه نقدی؟/ واکنش مصباحی مقدم به شایعات یارانه ای
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید


یارانه ۸ میلیون نفر حذف می شود

    
جام به نقل از فارس: بر اساس آمار رسمی مرکز آمار ایران نرخ رشد اقتصادی در سال گذشته بدون نفت 5.2 درصد بود و همچنین میزان مصرف برق در صنایع کشور افزایش و مصرف برق در خانوارها کاهش پیدا کرد.
به گزارش جهان به نقل از فارس، سخنگوی کارگروه طرح تحول اقتصادی در دومین سالگرد اجرای هدفمندی یارانه‌ها از شناسایی ۸ میلیون نفر از اقشار پر درآمد برای حذف یارانه نقدی خبر داد و گفت: تورم مرحله اول هدفمندی ۱۰ درصد بود.


محمدرضا فرزین امروز در دومین سالگرد اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در سالن شهید مطهری نهاد ریاست جمهوری افزود: یکی از سیاست‌های مهم هدفمندی یارانه‌ها انتخاب دو نرخی برای بنزین و گازوئیل به صورت هدفمند بود که این سیاست جواب داد و گازوئیل با سهمیه‌بندی و آزاد و همچنین بنزین سهمیه‌بندی و آزاد که با 2 نرخ ارائه شد باعث رشد متغیرهای کلان اقتصادی شده است.

فرزین افزود: بر اساس آمار رسمی مرکز آمار ایران نرخ رشد اقتصادی در سال گذشته بدون نفت 5.2 درصد بود و همچنین میزان مصرف برق در صنایع کشور افزایش و مصرف برق در خانوارها کاهش پیدا کرد.

 

وی تأکید کرد: سیاست منطقه‌بندی و خوشه‌بندی و شناسایی دهک‌های پردرآمد اجرا شده اما دولت به این نتیجه رسید که در مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها هیچ یک از یارانه‌گیران حذف نشوند با وجود اینکه دولت در حال حاضر 8 میلیون نفر را شناسایی کرده اما حذف این تعداد از مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها تبعات و لطماتی دارد.

 

سخنگوی کارگروه طرح تحول اقتصادی در پاسخ به انتقادهای حجت‌الاسلام مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس که چرا دولت در هدفمندی یارانه‌ها از تولید حمایت نکرده است، اظهار داشت: در مدت اجرای هدفمندی 17 هزار و  800 میلیارد تومان کمک دولت به بخش تولید بوده است که مثلا گازوئیل و بنزین عمدا و به طور هدف‌دار دو نرخی انتخاب شده که این بسیار حساب شده بود و از تولید حمایت شده است.

 

وی ادامه داد: مثلا بنزین و گازوئیل ارزان برای کشتیرانی و صنایع سیمان اختصاص پیدا کرد که اگر بنزین به صورت آزاد در اختیار آنها قرار می‌گرفت هزینه افزایش پیدا می‌کرد.

فرزین همچنین تأکید کرد: در زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها پیش‌بینی برخی کارشناسان از تورم هدفمندی یارانه‌ها اعداد عجیب و غریب بود و حتی 500 درصد نیز پیش‌بینی شده بود اما هدفمندی یارانه‌ها اجرا شد و تورم ناشی از هدفمندی در بالاترین نقطه خود بیش از 10 درصد نشد.

وی افزود: فاصله تورم نقطه به نقطه در اوج خود در تیر ماه سال 90 به 23 درصد رسید، در حالی که حداکثر تورم هدفمندی 10 درصد بود.

 

سخنگوی کارگروه طرح تحول اقتصادی تأکید کرد: بر اساس گزارش رسمی بانک مرکزی مانده کل پایه پولی در سال گذشته 76 هزار و  400 میلیارد تومان بود که تغییر در مانده پایه پولی در آن سال 7 هزار و  800 میلیارد تومان بوده است و خالص مطالبات بانک مرکزی از بخش دولتی منفی شده و 5 هزار و  900 میلیارد تومان کاهش یافت و اینها نشان از انضباط مالی دولت دارد.

 

فرزین که در حین سخنرانی به اشکالات حجت‌الاسلام مصباحی مقدم که در طی سخنرانی مطرح می‌کرد،اشاره کرد و گفت: اگر به گفته شما نقدینگی 12 هزار میلیارد تومان اضافه می‌شد و ضربدر ضریب تکاثری 4 باید نقدینگی بیش از حد افزایش می‌یافت در حالی که رشد نقدینگی در نیمه اول سال 90حدود  3.4 درصد کاهش یافته است.

 

فرزین تأکید کرد: دولت 10 هزار و  600 میلیارد تومان به تولید کمک کرده است. به عنوان مثال امسال کشتیرانی 100 میلیارد تومان سوخت ارزان دریافت کرده و به جای اینکه گازوئیل لیتری 400 تومان باشد، آن را به 100 تومان دریافت کرده است. همچنین  15 میلیون لیتر نفت کوره به کارخانه‌های سیمان اختصاص پیدا کرد.

 

******


واکنش مصباحی‌مقدم به شایعه افزایش یارانه نقدی

جام به نقل از مهر: رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در واکنش به شایعاتی مبنی بر افزایش یارانه نقدی به مردم از سوی دولت از هیات رئیسه مجلس خواست با توجه به مصوبه مجلس برای ممنوعیت این کار تذکر شدیدی به دولت داده شود تا کار غیر قانونی انجام نگیرد.


نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه بررسی طرح نحوه اجرای بند "ب" ماده 34 قانون برنامه پنجم و جزء 3 بند 45 قانون بودجه سال 91 کل کشور را در دستور کار داشتند.

نمایندگان حدود یک ساعت این طرح را مورد بررسی قرار دادند و موافق و مخالف و نماینده دولت در این باره صحبت کردند.

 

در نهایت این طرح به دلیل آنکه برخی نمایندگان معتقد بودند با اصولی در قانون اساسی در مغایرت است از دستور کار امروز مجلس خارج شد و مقرر شد ظرف دو هفته دو کمیسیون بهداشت و درمان و برنامه و بودجه این طرح را رسیدگی و گزارش آن را به مجلس ارائه دهند.

 

در بررسی این طرح، غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ضمن بیان اخطار اصل 75 قانون اساسی مبنی بر ممنوعیت ارائه طرح با بار مالی به دولت از هیات رئیسه خواست تا این طرح را از دستور کار خارج کند.

 

وی در تذکر ماده 49 آیین نامه داخلی مجلس نیز که مربوط به وظایف کمیسیون های تخصصی مجلس است اظهار داشت: بحث بودجه ای مربوط به کمیسیون برنامه و بودجه است. اگر دوستان کمیسیون بهداشت پیشنهادی آورده اند دستشان درد نکند اما باید هیات رئیسه این طرح را به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع می داد.

 

مصباحی مقدم گفت: اگر این تذکر و اخطار را وارد می دانید استدعا می کنم آن را سریعتر از دستور کار خارج کنید تا به این مسئله رسیدگی بودجه یا شود.

نماینده تهران ادامه داد: اینطور نباشد که انتظاراتی ایجاد کنیم که توان پاسخگویی نداشته باشیم. هم اکنون شایعه شده که دولت می خواهد یارانه جدیدی به مردم بدهد این در حالیست که ما مصوب کردیم که دولت نمی تواند چنین کاری بکند. بنابراین این تذکر را شدیدا به دولت بدهید اگر پولی دارد چرا طرح های عمرانی خوابیده است.

 

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: اگر دولت پول دارد چرا بدهی جانبازان، بازنشستگان، پیمانکاران را نمی دهد؟ اگر دولت پول دارد چرا این پول را نگه داشته است؟

وی خاطر نشان کرد: اگر دولت از مابه التفاوت ارز درآمدی به دست آورده آن را باید به خزانه واریز کند اما من شنیده ام که این درآمد به خزانه واریز نشده است. دولت حق ندارد درآمد را به خزانه واریز نکند.

 

در نهایت این اخطار از سوی محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس به رای گذاشته شد و نمایندگان با آن موافقت کردند و در نهایت طرح مذکور به دو کمیسیون بهداشت و درمان و برنامه و بودجه برای رسیدگی بیشتر ارجاع شد.

خبرهای داغ
مشاهده نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top