|
پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ الخميس ٥ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Thursday, October 22, 2020
کد خبر: 152718
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۱۲/۵ - ۰۰:۲۳
چرا جبهه پیروان سه گزینه معرفی می‌کند؟
تعداد کاندیداهای اصول گرایان به سه نفر ختم نمی شود. تعداد بیشتر است. ما می خواهیم این سه نفر ما با دو نفر ها یا سه نفرهای دیگر جمع شوند و فرایند دیگری طی شود برای رسیدن به کاندیدای نهایی.
کمال الدین سجادی چرا جبهه پیروان سه گزینه معرفی می‌کند؟
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام انتخابات: در یکی دو روز گذشته خبرهای مختلفی درباره نامزدهای جبهه پیروان خط امام و رهبری برای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو منتشر شده است. بر اساس این خبرها منوچهر متکی، یحیی آل اسحاق و محمدرضا باهنر سه نامزد مورد نظر جبهه پیروان هستند برای انتخابات.

 

در همین باره گفتگویی انجام داده ایم با کمال الدین سجادی سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری و برخی ابهامات در این خصوص را از او جویا شده ایم.

 

آقای سجادی در خبرها آمده که جبهه پیروان سه گزینه را برای انتخابات معرفی کرده است، آقایان منوچهر متکی، محمدرضا باهنر و یحیی آل اسحاق. توضیح می دهید که فرایند انتخاب این گزینه ها چگونه بوده است؟

قبل از هر چیز باید بگویم که اعلام این سه نفر هنوز قطعی نیست. زمانی قطعی می شود که جلسه شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری برگزار شود و آنها هم تایید کنند. این جلسه فردا ( پنج شنبه) برگزار می شود. اگر قطعی شد بنده یا آقای عسگراولادی اعلام می کنیم. این ها الان فقط گمانه زنی است البته گمانه هایی که ممکن است درست هم باشد ولی نظر قطعی در جلسه فردا مشخص می شود.

 

فرایند انتخاب هم بدین صورت بود که گروه منتخب 9 نفره جبهه پیروان ویژه انتخابات، از احزاب عضو جبهه خواستیم که اسم یا اسامی مورد نظر خودشان را برای کاندیداتوری اعلام کنند که آنها هم اعلام کردند و یک جمع 8 – 9 نفره ای شد. از بین اینها قرار شد سه نفر را به جامعه اصول گرایی اعلام کنیم. بعد سایر فرایندها برای ائتلاف و وحدت اصول گرایان پی گیری شود.

 

یعنی این سه نفری که اسمشان اعلام شده، در بین کاندیداهای کلی جبهه رایشان بیشتر بوده و هنوز به صورت رسمی معرفی نشده اند؟

بله بیشترین رای را داشته اند. البته زمانی نهایی می شود که دبیران کل احزاب عضو جبهه نظر نهایی را بدهند. اگر پذیرفته شد ما هم اعلام می کنیم. اگر هم نهایی نشد ممکن است شرایط دیگری پیش بیاید.

 

یعنی قرار است گزینه نهایی جبهه پیروان را معرفی کنید یا چند تا گزینه؟

کل گزینه ها مورد بررسی و رای قرار می گیرند.

 

آقای سجادی یعنی گزینه نهایی جبهه پیروان معرفی می شود؟

بله. البته سه نفر معرفی می شوند برای گروه های جبهه اصول گرایی و همسو ...

 

چرا سه نفر معرفی می شوند؟

به دلیل اینکه قرار است اینها بروند به یک مجموعه های دیگری اضافه شوند. یعنی یا مجموعه های دیگری به ما اضافه می شوند یا ما به آنها اضافه می شویم. تعداد کاندیداهای اصول گرایان به سه نفر ختم نمی شود. تعداد بیشتر است. ما می خواهیم این سه نفر ما با دو نفر ها یا سه نفرهای دیگر جمع شوند و فرایند دیگری طی شود برای رسیدن به کاندیدای نهایی. اینها که الان کاندیدای نهایی نیستند.

 

آنطور که من متوجه شدم این سه نفر کاندیداهای جبهه پیروان هستند که قرار است به فرایند انتخاب گزینه نهایی اصول گرایان یا وحدت اصول گرایان وارد شوند؟

بله همین طور است.

 

اینکه شما سه نفر را معرفی کرده اید یک مقدار مبهم است و این گمانه را به ذهن می رساند که جبهه پیروان برای بالابردن قدرت لابی و چانه زنی در فرایند وحدت اصول گرایان سه نفر معرفی می کنید واگرنه این مرسوم نیست که یک مجموعه همفکر سه گزینه معرفی کند؟

بلاخره معرفی سه نفر فوایدی دارد که شاید بعدا آشکار بشود.

 

فوایدش به نظر می رسد همان بالا بردن وزن مجموعه خودتان در فرایند وحدت باشد؟

بلاخره فوایدی دارد که این جمع تصمیم گرفته به جای یک نفر سه نفر را معرفی کند. و البته این بها دادن به تشکل های عضو جبهه پیروان هم هست که آنها هم مشارکت داشته باشند در فرایند انتخاب کاندیدا.

 

شما تاکید دارید که این سه نفر را به ائتلاف معرفی می کنید. در نهایت نظر نهایی ائتلاف را خواهید پذیرفت؟ ولو اینکه گزینه نهایی نامزد شما نباشد؟

بله. گزینه های ما در فرایند وحدت حضور دارند و محل مشورت و ارتباط ارگانیک ما با جامعتین و تشکل های برادر و همسو هستند.

 

من اینطوری برداشت می کنم؛ این سه نفری که شما معرفی می کنید در حقیت شخصیت هایی هستند که در فرایند وحدت اصول گرایان و رسیدن به گزینه نهایی مشارکت داشته باشند و نمایندگان جبهه پیروان باشند؟

بله تا حدودی همین است. اما یک نکته شاخصی که ما مد نظر داشتیم این بود که گزینه های ما از درون جبهه باشند. ما کاندیداهای بیرون از مجموعه هم داشتیم اما تاکید کردیم که گزینه های ما از درون خود جبهه باشند.

 

ارزیابی خودتان از وحدت اصول گرایان چیست. به فرجام خوشایندی خواهد رسید؟

سنگلاخ ها و پیچیدگی هایی وجود دارد ولی من فکر می کنم اصول گرایان چاره ای جز وحدت ندارند. اگر تکثر باشد رای ها شکسته می شود و طرفی نمی بندند. حداقلش این است که می روند مرحله دوم. اما اگروحدت صورت بگیرد که بعید نیست شانس بالایی برای پیروزی دارند. البته من بعید نمی دانم وحدت را.

 

ما گروه های مرجعی داریم مثل جامعتین که با آن سابقه طولانی شان می توانند محل رجوع مردم و اصول گرایان باشند. من امیدوارم که بعد از ائتلاف به یک وحدتی دست پیداکنیم تا این تکثر بین اصول گرایان کم شود و اگر به یک نفر یا نامزد واحد نمی رسیم حداقل دو نفر شود و تکثر نباشد.

 

رقبای اصلی این ائتلاف یا وحدت چه کسانی خواهند بود؟

فعلا بر اساس آنچه موجود است سه قطب در انتخابات فعال هستند. یکی اصول گرایان، یکی اصلاح طلبان و یکی هم انحرافیون که بسیار اکتیو هم دارند عمل می کنند.

 

گروه پایداری را چطور ارزیابی می کنید؟

ما آنها را هم جزو اصول گرایان می دانیم البته آنها هم طیف های مختلف دارند برخی به دولت نزدیکند برخی دورند.

 

ولی آنچه فعلا از مباحث و مواضع آنها بر می آید این است که مثل انتخابات مجلس نهم ساز جدایی کوک کرده اند و خودشان ائتلاف دیگری را راه انداخته اند.

بلاخره دنیای سیاست دنیای ممکنات است و هر چیزی ممکن است.

 

ولی شما در جبهه پیروان خوب ممکنات سیاست را می شناسید که سه نفر را می خواهید وارد فرایند وحدت کنید!

بلاخره این سه نفر هم اصول گراهستند. از تکثر به وحدت می رسیم.

 

منبع: فردا

 

101

خبرهای داغ
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top