خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ الأربعاء ١٣ ربيع الثاني ١٤٤١ Wednesday, December 11, 2019
کد خبر: 155691
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۱۲/۱۳ - ۱۴:۵۳
مهمترین مسأله مردم از نگاه لاریجانی
«اینکه قوا اختلاف داشته باشند یا نداشته باشند یک موضوع است اما مردم باید نتیجه حل مشکلاتشان را در زندگی خود ببینند.»
لاریجانی مهمترین مسأله مردم از نگاه لاریجانی
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

 جام انتخابات: رییس مجلس شورای اسلامی در خصوص روابط دولت و مجلس و لایحه بودجه سال 92 اظهارنظر کرد و نسبت به بحث محدود کردن عکاسان و تصویربرداران در جلسه علنی مجلس واکنش نشان داد.

 

قوا مسائل مردم را دنبال کنند نه مسائل دیگر

علی لاریجانی اظهار داشت: مهم‌ترین مساله‌ای که مردم دارند پیش از اینکه رفتارهای قوا را ببینند، این است که مشکلات اصلی‌شان حل شود؛ اینکه قوا اختلاف داشته باشند یا نداشته باشند یک موضوع است اما مردم باید نتیجه حل مشکلاتشان را در زندگی خود ببینند.

وی افزود: وقتی گرانی و بیکاری وجود داشته باشد اینها مسائل ملموس مردم است، بنابراین باید در همه بحث‌هایی که بین دولت و مجلس وجود دارد افقی که قوا دنبال می‌کنند این موضوعات باشد، نه مسائل دیگر، زیرا اینها مساله مردم است.

 

در حوادث روز استیضاح وزیر کار، بد عمل شد

رییس مجلس درباره اتفاقات روز استیضاح وزیر کار در مجلس، یادآور شد: حادثه‌ای که در مجلس اتفاق افتاد حادثه‌ای بود که در آن بد عمل شد و نباید اینطور می‌شد، اما به هر حال رهبری قضاوت روشن، شفاف و متقنی کردند، نظر رهبری نهایت کار است و همه باید از آن تبعیت کنیم، چه مسئولین اجرایی و چه شما رسانه‌ای‌ها باید آن را فصل‌الخطاب قرار دهید و این فصل‌الخطاب بودن برای همه است.

 

بخش‌های مختلف حکومت روابط تعریف شده قانونی با هم داشته باشند

وی با تاکید بر اینکه بخش‌های مختلف حکومت باید روابط تعریف شده قانونی با هم داشته باشند، تصریح کرد: قوه مجریه وظایف مشخصی در قانون اساسی دارد، قوه قضاییه و مقننه هم همین‌طور؛ همچنین روشن است که اگر اختلاف نظری به وجود آمد باید آن را کجا حل کنیم، در اصل 110 قانون اساسی این موضوع مشخص شده و این اصل باید رعایت شود.

 

قوای مختلف نباید با سوء ظن به یکدیگر، نگاه کنند

لاریجانی با بیان اینکه قوای مختلف نباید با سوء ظن به یکدیگر نگاه کنند، اظهار کرد: مسلمانان نباید نسبت به هم سوءظن داشته باشند، کار شما رسانه‌ای‌ها هم در این راستا مهم است که خودتان فضای معقولی را در اختلافات فراهم کنید، زیرا گاه کارهای رسانه‌ها می‌تواند فضا را مغشوش یا معقول کند بنابراین باید انتخاب احسن داشته باشید.

 

ارائه دیرهنگام لایحه بودجه به نفع کشور نیست

رییس مجلس شورای اسلامی درباره لایحه بودجه سال 92 نیز با تاکید بر اهمیت بودجه برای کشور، تصریح کرد: بودجه سندی است که وضعیت مردم و کشور را در طول یک سال تدبیر می‌کند و هر چه اهتمام دولت و مجلس در این زمینه بیشتر باشد و موضوع را با حضور متخصصین بررسی کنند، ارزش دارد.

وی با اشاره به بررسی بودجه هند در پارلمان این کشور در جریان سفر هیات پارلمانی ایران، اظهار کرد: شما در هند ملاحظه کردید که نخست‌وزیر و کابینه تمام وقت‌شان را صبح تا شب در پارلمان بودند و حتی ملاقات‌هایشان را آنجا ترتیب می‌دادند زیرا می‌خواستند مرتب در پارلمان کار کنند و بودجه خوبی حاصل شود پس به میزانی که این موضوع برای آنها اهمیت دارد نتیجه نیز برایشان مهم است.

 

لاریجانی به تاخیر در ارائه لایحه بودجه نیز اشاره و تصریح کرد: بودجه برای هر کشوری اهمیت دارد و اینکه لایحه بودجه دیر داده شد، به نظرم به نفع کشور نیست، زیرا باعث می‌شود چند ماه اول سال آینده بودجه روشن متناسب با زمان وجود نداشته باشد و معنا‌یش این است که یک فصل کاری عملا باید با بودجه سال قبل اداره شود و این فصلی است که خیلی جاها در ایران باید کار عمرانی انجام شود پس خسارتش از این حیث است.

 

بودجه سال آینده با استراتژی روشن مدون شود

وی در ادامه گفت: باید توجه کرد که بودجه سال آینده با استراتژی روشنی مدون شود و در این مسیر حواشی آن خیلی مهم نیست، از نظر ما اصل محتوای بودجه است.

لاریجانی درباره ویژگی‌های بودجه سال آینده نیز خاطرنشان کرد: بودجه سال آینده باید واقعی باشد، اصول مشخصی بر بودجه حاکم باشد و درآمدها واقعی دیده شود، وقتی بودجه‌ای از نظر درآمدی، متناسب نباشد اختلافات زیاد می‌شود و جمع و جور کردن بودجه سخت است.

 

بودجه از نظر درآمد و هزینه شفاف باشد

رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: بودجه باید از نظر درآمدی و هزینه‌ای شفاف، روشن و واقعی باشد و ردیف‌ها در آن به صورت دقیق پیش‌بینی شود تا مستمرا در طول سال کشمکشی وجود نداشته باشد.

وی با تاکید بر لزوم توجه به خصوصی‌سازی در بودجه سال آینده، گفت: بودجه عمرانی کشور باید در تلفیق با اصل 44 بودجه معقولی باشد، ما می‌توانیم از نقدینگی، استعداد و توان مردم با ارائه خدمات تعرفه‌ای ترجیحی برای بانک‌ها استفاده کنیم و آنها را برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها مشارکت دهیم، با این روش مردم هم انگیزه پیدا می‌کنند و خیلی از پروژه‌هایی که دولت انجام می‌دهد می‌تواند به وسیله بخش خصوصی انجام شود.

 

قوانینی که مرتبط با بودجه نیست، در بودجه نیاید

رییس قوه مقننه همچنین تاکید کرد: قوانینی که مرتبط با بودجه نیست، نباید در بودجه بیاید زیرا هر چیز جای خود را دارد، ما یک سند بودجه‌ای داریم در چارچوب قوانین و هر کس می‌خواهد تغییری بدهد، باید قوانین را جای دیگری تغییر دهد؛ البته این نیازمند وجود سازوکاری متناسب با شرایط فعلی است که قدرت انعطاف بیشتری در شرایط مختلف و همراه با نظارت خاص داشته باشد و ان‌شاءالله در مسیر کار با توجه به همگرایی که در مجلس وجود دارد پیگیری لازم در این رابطه صورت گیرد.

 

چاره‌ای جز تصویب لایحه سه دوازدهمی نداریم

لاریجانی درباره بررسی لایحه بودجه سه دوازدهمی در مجلس هم افزود: با توجه به اینکه لایحه بودجه خیلی دیر داده شده ما چاره‌ای جز تصویب لایحه سه دوازدهمی نداریم زیرا ظرف چند روز آینده باید بودجه سال آینده را به تصویب برسانیم.

 

با محدود کردن عکاسان در مجلس موافق نیستم

وی در پایان در واکنش به پیگیری موضوع محدودیت عکاسان و تصویربرداران در جلسه علنی مجلس که البته به تصویب نمایندگان نرسید گفت که من با این کار موافق نیستم و نباید چنین چیزی مطرح می‌شد.

 

ایسنا

111

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top