خبرخوان جام نیوز
|
پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ الخميس ٢٥ جمادى الثانية ١٤٤١ Thursday, February 20, 2020
کد خبر: 156330
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۱۲/۱۵ - ۱۳:۱۴
بی بی سی: آژانس کلافه شده؛ ایران "آمانو" را کی آرام می کند؟
همزمان با درخواست غیر منطقی"آمانو" رئیس سازمان انرژی اتمی از ایران برای بازدید فوری بازرسان آژانس از سایت نظامی "پارچین" شبکه بی بی سی، وابسته به دولت انگلیس به بررسی چرایی این درخواست آمانو پرداخت.
آمانو  بی بی سی: آژانس کلافه شده؛ ایران "آمانو" را کی آرام می کند؟
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام سیاسی: همزمان با درخواست غیر منطقی"آمانو" رئیس سازمان انرژی اتمی از ایران برای بازدید فوری بازرسان آژانس از سایت نظامی "پارچین" شبکه بی بی سی، وابسته به دولت انگلیس در گفتگویی با "باراک سینر" پژهشگر موسسه تحقیات نظامی دربار سلطنتی انگلیس" نظرات او را در خصوص درخواست آمانو جویا شد.


" باراک سینر" در پاسخ به این سوال که "بعد از اجلاس آلماتی به نظر می رسید فضا مثبت است و همه خوش بین بودند چه طور شد حالا آقای آمانو ابراز نگرانی می کند؟" گفت: من تاکید می کنم که افراد بیشتر محتاط بودند تا خوش بین. اعضای 5+1 امیدوار بودند فشار تحریم ها ایران را وادار به همکاری با آژانس بکند؛ اما این اتفاق نیفتند.
آژانس از این که نمی تواند به تأسیسات هسته ای ایران؛ مثل پارچین، دسترسی داشته باشد، خیلی کلافه است. همانطور که "جان کری" وزیرخارجه آمریکا گفتند این خیلی خطرناک است که ایرانی ها برای تلف کردن زمان، مذاکرات را ادامه می دهند.

 

وی همچنین در پاسخ به این سوال که "آمانو خواهان دسترسی سریع به پارچین شده است؛ فکر نمی کنید درخواست مذاکرات فعلی، ایران و 5+1 را تحت تاثیر بگذارد؟ گفت: نکته مهم این است که شما نمی توانید اجازه دهید این مذاکرات به جای این که جلوی دسترسی ایران به فناوری هسته ای نظامی را بگیرد به وسیله ای تبدیل شود که به ایران اجازه بدهد تا با وقت کشی به فناوری نظامی مورد نظرخود دست یابد، ایران به جای همکاری با سازمان های جهانی به وسیله این مذاکرات برای خود زمان می خرد.

 

بی بی سی در ادامه از "باراک سینر"  پرسید: "کسی نمی تواند قاطعانه بگوید که ایران به دنبال سلاح هسته ای است تمام این مذاکرات هم برای حل این مشکلات است این مذاکرات همانطور که ایران هم می گوید فکر نمی کنید نیاز به زمان بیشتری دارد؟" که وی در  اظهاراتی عجیب و غیر منطقی پاسخ داد: «وقتی آقای آمانو با بدبینی می گوید آژانس نمی تواند با قطعیت بگوید که ایران به دنبال سلاح نیست؛ ترس بزرگی است که همه دارند. اگر ایران اجازه دهد تا محققان بین المللی وارد این تاسیسات شوند آن وقت جامعه بین المللی و آقای آمانو آرام خواهند گرفت.» البته وی تلاش کرد هیچگونه اشاره ای به این نکته نداشته باشد که در سال ۲۰۰۵ نیز با مطرح شدن چنین ادعایی ناظران بین اللملی بيش از پنج ساختمان در پارچین را  بررسي کردند و بر نمونه‌هايي از خاك و محيط اطراف آنجا آزمایشاتی انجام دادند و به مورد مشكوكي دست نیافتند؛ اما بازهم شاهد آن هستیم که آمانو هر از گاهی این ادعا را تکرار می کند.

 


وی همچنین در پاسخ به اینکه «ایران می گوید سایت "پارچین" یک سایت نظامی است و دلیلی هم ندارد که آژانس تاکید زیادی داشته باشد بر این که حتما باید از آن دیدن کند؟» گفت: « قبل از هر چیزی آژانس باید این اختیار را داشته باشد که به هر جایی در داخل ایران دسترسی داشته باشد[!] این قابل قبول نیست که ایران می گوید "پارچین" یک تاسیسات نظامی است[!].


در حالی که  بر کسی پوشیده نیست که بخشی از تولیدات نظامی ایران در "پارچین" صورت می گیرد این به اصطلاح کارشناس انگلیسی بی بی سی مدعی شد: «ایران می گوید که به دنبال یک برنامه غیر نظامی در پارچین هستیم؛ شما نمی توانید به دنبال یک برنامه غیر نظامی باشید آن هم در یک سایت نظامی.»


وی افزود: «ایران سانتیفیوژی های خود را ارتقا داده تا فرایند غنی سازی را تسریع بخشد و این کار می تواند سرعت ایران را سه تا پنج برابر بیشتر از قبل کند شما نمی توانید اجازه دهید که توانایی سانتیفوژی های ایران ارتقا پیدا کند و  به وسیله آن جامعه بین المللی(بخوانید چند کشور مستبد و زورگو) به بازی گرفته شود.


بی بی سی همچنین در ادامه از  وی پرسید "به افزایش سرعت غنی سازی اشاره کردید بر اساس معاهده "ان پی تی" ایران می تواند سرعت غنی سازی خود را افزایش دهد و نمی توان مانعی ایجاد کرد که سرعت غنی سازی را افزایش ندهد؟ گفت: «البته اگر برای یک برنامه غیر نظامی باشد. اما اگر این تهدید وجود داشته باشد که ایران می تواند سطح غنی سازی را ارتقا دهد که خیلی هم راحت می شود این کار را کرد و غنی سازی را از 20 درصد به 95 درصد ارتقا داد[!] آن وقت  به یک دولتی تبدیل خواهد شد که دسترسی به سلاح هسته ای دارد. اگر این تهدید را بگذارید در کنار رفتار ایران که انکار می کند که به دنبال چنین کاری است آن وقت بقیه شک می کنند که ایران رفتار مسئولانه ای در قبال این تکنولوژی نخواهد داشت[!] باید همه این عوامل را نگاه کرد و به یک قضاوتی درباره ایران رسید نه این که فقط به یک جنبه از تعهدنامه" ان پی تی" توجه کرد.

 

داستان پارچین از کجا شروع شد؟

گفتنی است داستان‌سازی در مورد تأسیسات نظامی ایران در پارچین (جنوب شرقی تهران) در سپتامبر ۲۰۰۴ (۲۵ شهريور ۱۳۸۳) از سوی سايت مؤسسه علوم و امنيت بين‌الملل (‌ISIS) با انتشار تصاویری آغاز شد. این سایت با تفاسيري از عكس‌ها، ساختمان‌ها و مناطق آنجا ادعا کرد که آزمايش‌هاي مواد منفجره قوي و تأسيسات تحقيقات و آزمايش هسته اي براي آزمايش جنگ‌افزار هسته‌اي در آنجا انجام شده است. همچنين در اين تحليل، از وجود تجهيزات عكسبرداري سريع و Flash Xray و ساير تجهيزات نام برده شد. این تحلیل ساختگی بلافاصله بازتابی وسیع پبدا کرد و در تمام نشريات و وسايل ارتباطي جمعي غرب تکرار شد.


به دنبال این گزارش، اولی هاينونن که در آن وقت معاون امور پادمان آژانس بود، با اشاره به مقاله ISIS برای "‌بررسي فقدان مواد و فعاليت‌هاي اظهار نشده" و شناسايي تجهيزات كليدي اشاره شده در اتهامات امريكا و نمونه برداري محيطي، درخواست بازرسي از پارچين را کرد.

سرانجام بازرسان در تاريخ ۲۴/۱۰/۸۳ (چهاردهم ژانويه ۲۰۰۵) از محل‌هايي كه خودشان تعيين كرده بودند، از پارچين بازديد كامل و نمونه‌برداري کردند.

 

اما نتیجه بازرسی چه بود؟

وقتي بازديد انجام شد، بازرسان مشاهده كردند كه ساختمان V شكل كه به قول آنها مشابه ساختمان آزمايش هاي هسته اي انگلستان بود، يك ساختمان اداري بيش نبود! و محل هايي كه به عنوان تست هسته اي تشخيص داده بودند، در حقيقت انبار و يا ساختمان نيمه كاره و يا محل توليد باطري معمولي با ولتاژ پائين و در مواردی سرویس بهداشتی بود. تعدادي زيادي نمونه برداري نیز انجام شد كه بعداً مشخص شد نشان دهنده هیچ آلودگی نیست و به همین علت آژانس پرونده پارچین را بسته اعلام کرد.

 

آژانس در گزارش خود درباره بازديد از پارچین چنين نوشت: «آژانس در اين بازديد (ژانويه ۲۰۰۵ از پارچين) پنج ساختمان را انتخاب كرد. آژانس توانست آزادانه به ساختمان ها و اطراف آنها دسترسي پيدا كند و همچنين اجازه يافت از آنها نمونه برداي كند. نتايج اين نمونه برداري وجود مواد هسته اي را نشان نداد و آژانس اثري از تجهيزات يا مواد چند منظوره در اماكني كه مورد بازديد قرار داد، مشاهده نكرد».

 

پس از بازديد اول پارچين، آژانس برخلاف قولي كه داده بود، مجدداً در ۷/۲/۲۰۰۵ درخواست بازديد دوم از پارچين را مطرح كرد. ایران ضمن اعتراض‌هايي كه به آژانس كرد، سرانجام با توجه به خواهش البرادعي مبني بر اينكه "من با يك بازديد نمي توانم جامعه جهاني را قانع كنم" به شرط اينكه پرونده پارچين براي هميشه بسته شود، با بازديد دوم از هر محلي كه آژانس تعيين مي كند، موافقت کرد.

بر این اساس، آقاي هاينونن قول داد كه اگر نتيجه بازديد دوم نيز همانند بار اول باشد، پرونده پارچين براي هميشه بسته خواهد شد. نهايتاً در تاريخ ۱۰/۸/۸۴ (۱ نوامبر ۲۰۰۵) آقاي فردريك کلود از روي نقشه و عكس هاي ماهواره اي كه خودش برداشته بود، چند جا را تعيين كرد و مورد بازرسي و نمونه برداري مجدد قرار گرفت. مجدداً همه ادعاها دروغ از آب درآمد و هیچ نشانه‌اي از مواد هسته ای یا فعالیت برای تولید سلاح هسته ای مشاهده نشد.

 

هاينونن در حين بازديد خواهش كرد كه "به خاطر من اجازه بدهید دو نقطه ديگر را هم بازديد كنند" كه به آنها اجازه داده شد ولي اين دو نقطه شامل يك انبار كوچك و يك دستگاه توالت بود! در همين بازديد بود كه آقاي هاينونن ربط این تأسیسات را با پروژه ادعايي ۱۱۱ مطرح كرد ولي ظاهراً خودش متوجه شد كه آن ادعا نيز كذب است. نتیجه این بازدید آن‌قدر افتضاح بود که پس از بازديد دوم، منافقين اعلام كردند ايران آژانس را فريب داده است ولي خانم مليسا فلمينگ سخنگوي وقت آژانس، حرف هاي آنها را فاقد اعتبار اعلام کرد.

 

مدیرکل وقت آژانس نیز در پارارگراف ۱۶ از گزارش مورخ ۲۷/۸/۱۳۸۴ خود نوشت: «ايران به آژانس درباره ساختمان هاي درخواست شده در منطقه مورد علاقه آژانس دسترسي داد و نمونه برداري انجام شد. آژانس هيچ فعاليت غيرمعمول در اين ساختمان ها مشاهده نكرد. ارزيابي نهايي منوط به آناليز نمونه هاي محيطي است».

وی سپس در تاريخ ۲۷ فوريه ۲۰۰۶ پس از منفي بودن نتيجه نمونه گیری ها در گزارشی دیگر نوشت: «در اول نوامبر ۲۰۰۵ به آژانس اجازه دسترسي به يك مركز نظامي در پارچين داده شد. چندين نمونه محيطي برداشته شد. آژانس هيچ فعاليت غير معمول در اين ساختمان ها مشاهده نکرد و در نتيجه آزمايش هاي محيطي هيچ‌گونه مواد هسته اي را نشان نداد».

105
 

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top