|
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ الأحد ٣ جمادى الثانية ١٤٤٢ Sunday, January 17, 2021
کد خبر: 156670
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۱۲/۱۶ - ۰۸:۰۶
مشایی بر صندلی رئیس‌ جمهور تکیه زد
در چند روز اخیر، تصاویر و اخبار مشایی با مقاماتی از سوئد، اتریش و بلاروس منتشر شده است. این در حالی است که هیچ یک از این کشورهای اروپایی، عضو جنبش عدم تعهد نیستند.
احمدی نژاد مشایی مشایی بر صندلی رئیس‌ جمهور تکیه زد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام گیشه؛

در حالی که شرایط دبیرخانه جنبش عدم تعهد مورد سوال مجلس قرار گرفته است، مشایی رئیس دبیرخانه در هفته جاری با نشستن بر یک صندلی خاص، با مقامات کشورهایی دیدار کرد که از اعضای جنبش عدم تعهد نیز نیستند.


در چند روز اخیر، تصاویر و اخبار مشایی با مقاماتی از سوئد، اتریش و بلاروس منتشر شده است. این در حالی است که هیچ یک از این کشورهای اروپایی، عضو جنبش عدم تعهد نیستند.


موضوع بیشتر گفتگو و ملاقات مشایی با قائم مقام وزارت خارجه سوئد در دوشنبه هفتم اسفندماه، موضوع هسته‌ای اعلام شد. این ملاقات در آستانه مذاکرات هسته‌ای ایران و 5+1 در قزاقستان صورت گرفت. در این ملاقات، مشایی اظهار داشته بود که برای اعتمادسازی حاضریم با دیگر کشورها بطور مشترک در زمینه هسته‌ای سرمایه‌گذاری کنیم.


نکته جالب توجه در دیدار رییس دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها با قائم مقام وزیر خارجه سوئد ، برگزاری این دیدار در اتاق ملاقاتهای رییس جمهور بود. اتاقی که تاکنون فقط شخص رییس جمهور برای میزبانی میهمانان عموماً خارجی از آن استفاده کرده است. علاوه بر این محتوای گفتگوی وی با مقام سوئدی با سمت‌های فعلی مشایی هماهنگی چندانی ندارد.


ملاقات مشایی با سفرای اتریش و بلاروس در ایران نیز با شرایطی مشابه دیدار یا مقام سوئدی ولی با تاکید بیشتر بر نقش جنبش عدم تعهد صورت پذیرفته است.


پیش از این هیات دولت در موارد متعددی، فردی را به عنوان مسئول پیگیری بعضی مسائل داخلی کشور انتخاب کرده است، ولی تعیین افراد برای مسئولیت‌های با وجهه بین المللی اگر بی‌سابقه نباشد، کم سابقه است. پیش از این، تعیین دستیاران رئیس‌جمهور برای مسائل بین المللی منطقه‌ای با واکنش منفی به سبب احتمال موازی‌کاری مواجه شده بود.


افزایش نهادهای درگیر در سیاست خارجی در سال‌های اخیر باعث تضعیف روزافزون جایگاه وزارت خارجه در بین نهادهای کشور و نیز وزیر خارجه در سطح هیات دولت شده است.


علاوه بر این که دولت تاکنون اطلاعاتی در مورد مصوبه خود برای دادن اختیار به آقای مشایی برای دیدار‌های بین المللی منتشر نکرده است، در مورد رابطه چنین مصوبه‌ای با وزارت خارجه و شخص وزیر خارجه نیز منتشر نشده است./ تابناک

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top