|
پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ الخميس ١٦ ذو الحجّة ١٤٤١ Thursday, August 6, 2020
کد خبر: 156741
نظرات: 11
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۱۲/۱۷ - ۰۰:۱۹
بازی سیاسی بی بی سی با ضریح امام حسین(ع)
کارشناس بی بی سی: «ایران از قدرت نرم و نفوذ فرهنگی و مالی خود در عراق استفاده می کند و با ساخت این ضریح، قدرت و نفوذ خود را در عراق پیش برد. این ایده وجود دارد که ایران رهبری شیعیان جهان را برعهده دارد و از منافع آن ها دفاع می کند.»
 بازی سیاسی بی بی سی با ضریح امام حسین(ع)
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

جام سیاسی: شبکه "بی بی سی" (BBC) ارگان رسمی دولت انگلیس، با دعوت از کارشناس خود به تحلیل و بررسی مراسم رونمایی از ضریح مقدس امام حسین علیه السلام که به دست هنرمندان ایرانی طراحی و ساخته شده پرداخت.

بی بی سی تلاش کرد با نگاه سیاسی خود به این موضوع و طرح سؤالاتی در این خصوص، طراحی، ساخت و انتقال ضریح حضرت سیدالشهدا علیه السلام به عراق را یک کار کاملا سیاسی با هدف نفوذ بیشتر ایران در عراق قلمداد نماید!

 

این شبکه در توضیحی درباره مراسم رونمایی از ضریح مطهر امام حسین (علیه السلام) گفت: «ضریح جدیدی که در ایران برای مرقد امام حسین[ع] ساخته شد، در کربلا نصب گردید. در مراسم رونمایی از ضریح جدید، شماری از مقامات ایرانی از جمله "احمد جنتی" دبیر شورای نگهبان، "علی سعیدی" نماینده ولی فقیه در سپاه و "قاضی عسگر" نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت، حضور داشتند. این ضریح را هنرمندان ایرانی با استفاده از 118 کیلو طلا و نقره ساخته اند.»

 

بی بی سی در ادامه نظر "کامران بخاری" پژوهشگر خاورمیانه و جنوب آسیا در مؤسسه استراتفور، را در این خصوص و تأثیر آن بر روابط ایران و عراق جویا شد.


کامران بخاری در پاسخ به این سؤال که "ایران و عراق 8 سال با هم جنگیدند، ولی آنچه امروز شاهد آن هستیم این است که روابط این دو کشور در حد زیادی خوب شده است. نظر شما در این باره چیست؟" اظهار داشت: «البته قطعا چنین است؛ فکر می کنم که در جنگ 2003 تلاش امریکا برای تغییر رژیم در عراق و حذف حکومت صدام نه تنها بزرگترین تهدید در ضلع غربی ایران را حذف کرد، بلکه عراق را به یکی از بزرگترین متحدان ایران تبدیل کرد. این هم به خاطر وجود اکثریت شیعه در عراق است که از لحاظ سیاسی به ایران نزدیک هستند.»

 

 

فایل تصویری گفتگوی بی بی سی با "کامران بخاری"

 

مجری بی بی سی در ادامه بدون اشاره به اینکه هزینه های ساخت ضریح مطهر امام حسین علیه اسلام از راه هدایا و نذوراتی بوده است که توسط شیعیان و ارادتمندان به خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام تأمین شده، سعی کرد چنین وانمود کند که هزینه ساخت ضریح از "بودجه دولتی" بوده است! برای همین  پرسید: "برای این ضریح پول زیادی پرداخت شده؛ 118 کیلو طلا و نقره در این ضریح به کار رفته است. آیا این کار نفعی هم برای ایران دارد، دست کم از لحاظ سیاسی؟

بخاری پاسخ داد: «بله ایران دارد از قدرت نرم و نفوذ فرهنگی و مالی خود در عراق استفاده می کند. ایران با ساخت این ضریح قدرت و نفوذ خود را در عراق پیش برد.»

وی تأکید کرد: «ایران اهرم هایی در درون عراق و سایر کشورهای اسلامی برای پیشبرد اهداف خود دارد. این ایده نیز وجود دارد که ایران رهبری شیعیان جهان را بر عهده دارد و از منافع آن ها دفاع می کند. ساخت این ضریح نیز یکی از راه هایی است که ایران رهبری خود بر شیعیان را اظهار نماید. اگرچه ممکن است این اقدام در کوتاه مدت قابل اندازه گیری نباشد، ولی این یک سرمایه گذاری بلندمدت برای ایران به شمار می رود.»

 

مجری بی بی سی سپس با اشاره به استقبال باشکوه مردم ایران از ضریح مطهر امام حسین علیه السلام به هنگام عبور از شهرهای مختلف ایران، از کامران بخاری پرسید: "وقتی این ضریح در ایران ساخته شد و برای انتقال به عراق در بین شهرها به حرکت در آمد، با استقبال زیادی از سوی مردم مواجه شد. در عراق این کار چه بازتابی خواهد داشت؟"

 

 

پژوهشگر خاورمیانه و جنوب آسیا در مؤسسه استراتفور  پاسخ داد: «بستگی دارد که شما درباره کدام گروه شیعی در عراق سخن بگویید. در عراق شیعیان اکثریت را تشکیل می دهند، اما آن ها خود به چهار گروه مهم شیعی تبدیل می شوند:

- گروهی تحت رهبری [آیت الله] سیستانی هستند که قدرتمندترین مرکز مذهبی در عراق را تشکیل می دهد.

- "نوری المالکی" نخست وزیر عراق و دولت شیعه او یک گروه از قدرت را در عراق تشکیل می دهد.

- "مقتدی صدر" نیز که بخشی از نیروهای او کابینه دولت را تشکیل می دهد، بخشی دیگر از گروه قدرت در عراق هستند.

- گروه دیگر از شیعیان عراق را "عمار حکیم" تشکیل می دهد که  رهبری شورای عالی عراق را بر عهده دارد.

این چهار گروه از شیعیان در عراق نگاه های مختلفی به ایران دارند. بعضی ها روابط نزدیکی با ایران دارند و بعضی ها روابط کمتر؛ بنابراین نمی شود انتظار واحدی از همه این گروه ها داشت.»

 


مجری بی بی سی در واکنش به این سخنان گفت: "ولی هیچ یک از این گروه ها با ساختن ضریح در ایران و انتقال آن به عراق مخالفتی نکرده اند." که بخاری پاسخ داد: «بله هیچکدام با این کار مخالفتی نکردند و این حکایت از تأثیر و نفوذ ایران در بین شیعیان عراق دارد. موقعیت امروز عراق خیلی فرق کرده است. در سال 2003 عراق یکی از تهدیدها علیه ایران بود، اما الآن می بینید که ایران به راحتی می تواند از لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و مذهبی در عراق مانور بدهد و حرکت کند. این نشان از نفوذ ایران دارد.»

 

گفتنی است سابقه ارادت و شیفتگی مردم مؤمن ایران اسلامی به خاندان پاک و مطهر رسول مکرم اسلام -به ویژه به سالار شهیدان حضرت امام حسین علیه السلام- به زمان حیات آن بزرگواران می رسد و این ارادت حتی در دوران حکومت منحوس پهلوی با همه سختگیری هایی که نسبت به مراسمات مذهبی صورت می گرفت، کمرنگ نشد.

اما بی بی سی و دیگر رسانه های ضدانقلاب تلاش کردند در ایام محرم و صفر و همچنین در ایامی که ضریح مطهر امام حسین علیه السلام شهر به شهر می گشت و از محبان اهل بیت علیهم السلام دلربایی می کرد، برپایی چنین مراسماتی را "کاملا دولتی" معرفی نمایند.

 

استقبال از ضريح جديد امام حسين-علیه السلام در اهواز

 

البته استقبال  تاریخی مردم متدین ایران از ضریح امام حسین علیه السلام درس های مهمی هم برای گروه های ضدانقلاب داشت و واقعیات زیادی را برای آن ها روشن ساخت.

در همین زمینه سایت بی بی سی در یادداشتی در تاریخ 20 آذر نوشت: «بهانه نگارش اين تحليل، نه فقط مشاركت بخش هاي مهمي از جامعه ايران در آيين هاي عزاداري دهه نخست محرم و عاشورا، كه همچنين حضور معنادار و تأمل برانگيز درصد قابل توجهي از شهروندان ايران در شهرهاي مختلف و در مراسم استقبال از "ضريح امام حسين" در مسير انتقال آن به كربلاست. گزارش هاي تصويري و خبري كه خبرگزاري هاي مختلف داخل ايران از اين رخداد (استقبال از ضريح در مسير) منتشر كرده اند، بسيار قابل تأمل و نشان دهنده واقعيت هايي غيرقابل انكار در كشور است. اين همان نكته اي است كه نگارنده مايل است توجه مخاطبان سكولار خود، به ويژه كنشگران سياسي عرفي، را به آن جلب كند.»

 

تحليلگر بي بي سي مي افزايد: «بركنار از نسبت لايه هاي اجتماعي با حكومت ديني مستقر در ايران، و نيز مستقل از حاكميت اقتدارگرايان، شواهد مهمي از تداوم رويكردهاي مذهبي و زندگي مبتني بر نقطه عزيمت هاي ديني در بخش مهمي از جامعه ايران وجود دارد. برخي نظرسنجي هاي معتبر كه در سال هاي گذشته در كشور انجام شد (از جمله دو پيمايش ارزش ها و نگرش هاي ايرانيان) چنين مدعايي را تأييد مي كنند. بنابراين كنشگران سكولار ناگزير به مواجهه واقع بينانه و مدبرانه با اين واقعيت اجتماعي در ايران هستند.»

 

سایت وابسته به دولت انگليس تأكيد كرد: «اگر اين وضع به دقت چنان كه هست مورد ارزيابي قرار نگيرد، خط مشي گذاري و طراحي راهبرد سياسي مي تواند با نواقص و اختلال هاي جدي توأم شود و در مسير اجرا و تحقق، كاميابي كمتر و كمتر شود. به تعبيري، در برآورد "نقاط قوت و ضعف، و تهديدها و فرصت ها" به قصد سياست گذاري استراتژيك، بي توجهي به باورهاي مذهبي جامعه و علائق ديني لايه هاي اجتماعي گوناگون و نيز منابع و مراجع بازتوليد و تهييج و مديريت اين اعتقادات، مي تواند نيل به چشم اندازهاي مطلوب و مورد نظر را به شدت متأثر و حتي منتفي سازد.»

 

استقبال باشکوه مردم شوشتر از ضریح امام حسین (ع)


بي بي سي خواستار توجه گروهك هاي ضدانقلاب به "حساسيت ها و درك تعصب ها و رعايت حوزه هاي مقدس باورهاي مذهبي اقشار متدين" شد و افزود: «بي توجهي به اين عرصه ها و مفاهيم، مي تواند آسيب هاي معنادار و هزينه هاي سنگين براي نيروهاي سكولار در بر داشته باشد. اين نكته اي است كه متأسفانه از سوي برخي كنشگران سياسي سكولار و فعالان رسانه اي عرفي ناديده گرفته مي شود و همزمان موجب ريزش بخش هايي از حاميان و همراهان جنبش تغييرخواهي مي گردد. رويكردهاي مذهبي در ايران ضعيف نشده يا به حاشيه نرفته است.»

 

105

 

 

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
مشاهده نظرات

http://stream.jamnews.ir/jammediacomment/streams/jamnews/1362686073179mic.flv

پاسخ

۲

۱

خدا راشکر از این دشمنان خشک مغز احمق

پاسخ

۱۴

۰

السلام علیک یا اباعبدالله و رحمه الله و برکاته

پاسخ

۱۹

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top